2024-05-17 21:50:00
Leapmotor C01, C11, T03
Leapmotor C11
Zdroj: Leapmotor

Leapmotor bude vyrábať lacnejšie EV-čka v Poľsku. Väčší C11 i T03 s cenou pod 20-tisíc

Čínsky výrobca Leapmotor si pri vstupe do Európy vo veľkom pomôže partnerstvom s koncernom Stellantis.

Nadnárodná automobilová skupina Stellantis začne od septembra predávať elektrické vozidlá (EV) od svojho čínskeho partnera Leapmotor v deviatich európskych krajinách, aby rozšírila svoju ponuku lacných automobilov. Uviedol to v utorok generálny riaditeľ Carlos Tavares. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Francúzsko-talianska automobilka minulý rok kúpila podiel vo výške 21 % vo výrobcovi elektrických vozidiel Leapmotor za 1,6 miliardy USD (1,48 miliardy eur). Obe skupiny zároveň oznámili vytvorenie spoločného podniku Leapmotor International, v ktorom má Stellantis kontrolný podiel 51 %.

Spoločný podnik je zameraný na predaj a výrobu elektrických vozidiel Leapmotor mimo Číny. Spolieha sa pritom na výrobné zariadenia Stellantisu, ktorý má exkluzívne práva na výrobu, export a predaj produktov Leapmotor mimo Číny. A to v čase, keď množstvo čínskych výrobcov vrátane BYD, Chery a Dongfeng ohlasuje alebo plánuje nové závody v Európe.

Predaj áut vyrobených v spoločnom podniku Stellantis-Leapmotor sa od 4. štvrťroka 2024 rozšíri do Južnej Ameriky, na Blízky východ, do Afriky, Ázie a Tichomoria, povedal Tavares v čínskom Chang-čou, kde má Leapmotor sídlo.

Tavares ani šéf Leapmotoru Ču Ťiang-ming neposkytli podrobnosti o tom, kde presne by sa v Európe mohli vyrábať elektrické vozidlá Leapmotors. Tavares však povedal, že akékoľvek rozhodnutie o výrobe bude založené na hodnotení nákladov a kvality, pričom do úvahy prichádza závod Stellantisu v poľskom meste Tychy.
Modelová ponuka značky má štartovať na malom 3,6 metrovom mestskom elektromobile T03, no pokračovať má s väčším SUV C11. Automobil má pritom rovnako ako veľký sedan/liftback C01 k dispozícii aj plug-in hybridnú verziu s predlžovačom dojazdu. Menšia baterka, 1,5 litrový motor a možnosť jazdiť na dlhšie trasy so spotrebou 4,9 litra, no v meste a okolí s dojazdom 250-300 km ako EV.
 
 

AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: TASR

Komentáre k článku


Stream naživo