2024-06-23 16:50:00
Audi RS e-tron GT
Audi RS e-tron GT Performance
Zdroj: Audi

Toto je najvýkonnejšie Audi všetkých čias

679 koní nie je málo, no 856 koní je viac. A ešte viac je 925 koní. Zoznámte sa s Audi e-tron GT rodinou.

Keď prišiel facelift modelu Taycan, dalo sa očakávať, že čoskoro príde na trh aj aktualizovaný sesterský model. Ten sa volá Audi e-tron GT a novinka prichádza v troch výkonnostných a výbavových stupňoch. Všetko začína na modeli Audi S e-tron GT, pokračuje cez RS e-tron GT a končí pri RS e-tron GT Performance. Rozdiely sú v doplnkoch, rozdiely sú však najmä vo výkonoch a parametroch. 

PSM motory - teda motory s permanentnými magnetmi má e-tron vpredu i vzadu. Verzia S etron GT a RS e-tron GT majú vpredu motory s výkonom 176 kW. Verzia Performance má odlišný invertor tak, aby dokázala elektronika púšťať do motorov ešte viac šťavy. Všetky tri výbavové stupne by pritom mali mať motory vpredu úspornejšie. Motory spolu s novo-vyvinutým zadným motorom dávajú v prípade S verzie systémovo 500 kW (679 k). Verzia RS ponúkne maximálne 630 kW (856 k) a verzia GT performance dodá 680 kW (925 k). Práve to z najvýkonnejšej verzie modelu robí najsilnejšie sériové auto, aké Audi kedy vyrobilo.

S e-tron zrýchli z 0 na 100 km/h za 3,4 sekundy, RS za 2,8 sekundy a GT performance to zvládne za 2,5 sekundy. Maximálka verzie S je 245 km/h silnejšie modely dajú 250 km/h. Audi dodalo svojmu vrcholnému elektrickému modelu väčšie brzdy so štandardnými oceľovými kotúčmi. Vybrať si môžete farbu strmeňov, respektíve môžete zvoliť karbón-keramické brzdy a to pre celú GT e-tron rodinku.

Audi sa chváli novou batériou, ktorá je v porovnaní s pred-faceliftovým modelom ľahšia, pritom ponúka väčšiu kapacitu. Celkovo sa hmotnosť baterky zmenšila o 9 kilogramov na 625 kg, pritom kapacita narástla až na 105 kWh (97 kWh netto). Novinkou je tiež zvýšenie intenzity rekuperačného brzdenia z maxima 290 kW na 400 kW. Dojazd vozidiel môže byť pri pokojnom jazdení až 609 kilometrov, no čo je zaujímavejšie, výkon nabíjania je vyšší o 50 kW, takže vozidlo zvládne až 320 kW nabíjanie, čo GT-čku umožní po 10 minútovom nabíjaní prejsť ďalších 280 km.

Novinku si obzrite vo videu vyššie, alebo v galérii priradenej k článku.


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: Audi

Komentáre k článku


Stream naživo