2023-10-19 21:50:00
TIOP Vrakuňa
TIOP Vrakuňa
Zdroj: Projekt TIOP Vrakuňa imhd.sk

Všetky informácie o výstavbe TIOP Vrakuňa: Výluka na trati, náhradné spoje

S výstavbou TIOP Vrakuňa v Bratislave sa začne 23. októbra.

S výstavbou terminálu integrovanej osobnej prepravy (TIOP) Vrakuňa v Bratislave, ktorý sa bude nachádzať blízko súčasného obratiska trolejbusov a autobusov na Dolných honoch, sa začne 23. októbra. Práce by mali trvať do druhého kvartálu 2024. Pre TASR to uviedla riaditeľka odboru komunikácie a marketingu Železníc SR Ria Feik Achbergerová. V súčasnosti sa realizujú prípravné práce.

"Stavba sa navrhuje realizovať z dôvodu lepšej obslužnosti územia verejnou dopravou. Účelom je zabezpečiť pre cestujúcich bezpečné a komfortné využitie železničnej dopravy v novej lokalite," skonštatovala Feik Achbergerová.

Výstavba tohto terminálu by mala byť o niečo jednoduchšia ako pri iných, keďže ide o jednokoľajovú železničnú trať. Nástupište novej železničnej zastávky bude umiestnené na jestvujúcom železničnom telese. Traťová koľaj je v danom úseku smerovo priama, výškovo na násype približne 1,5 metra nad okolitým terénom.

V rámci projektu je najprv potrebné spevniť terén. Súvisieť s tým bude koľajová výluka, ktorá bude prebiehať 45 dní, teda do 6. decembra. Následne sa pristúpi k samotnej výstavbe terminálu, ktorá potrvá do druhého kvartálu 2024. Počas týchto prác vlaky premávať budú.

S výstavbou terminálu sa malo začať pôvodne skôr, ukončená mala byť do konca tohto roka. "K posunu začiatku výstavby TIOP Vrakuňa prišlo pre povolenia, ktoré súviseli s vyzískaním pozemkov," poznamenala Feik Achbergerová. Čo sa týka financovania, projekt je zaradený do operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Cena za dielo je vo výške 3,9 milióna eur. Zhotoviteľom je TTS Grade.

Na budúci rok je plánovaný začiatok výstavby TIOP Lamačská brána, ktorý chcú železnice vybudovať na dvojkoľajnej železničnej trati medzi Lamačom a Devínskou Novou Vsou. Zmluvná cena je vo výške viac ako 7,8 milióna eur (bez DPH). Vzniknúť má integrovaná zastávka pre železnice, MHD, cyklistov i peších, ktorá bude bezbariérová.

Nástupiská budú vybudované pri jestvujúcich traťových koľajach číslo 1 a 2, pričom návrh nástupiska pri koľaji č. 1 zohľadňuje požiadavku na výhľadové dobudovanie ďalšej, tretej traťovej koľaje. Zastávka bude sprístupnená z plánovanej predĺženej Saratovskej ulice z oboch strán trate schodišťami a výťahmi.

Pribudne tiež samoobslužný terminál na nákup lístkov, informačný i kamerový systém, hlasový výstup pre nevidiacich či osvetlenie. Chýbať nebude ani prístrešok so stojanmi na odkladanie bicyklov.

Základnou úlohou TIOP je umožniť cestujúcim v rámci integrovaného dopravného systému bezproblémový a rýchly prestup z prostriedkov koľajovej dopravy na MHD a opačne. Respektíve umožniť prestup medzi viacerými dopravnými druhmi a presmerovanie ostatných dopravných módov na železničnú dopravu.

Pri ceste vlakom z Komárna do Bratislavy budú platiť obmedzenia
 
Pri ceste vlakom z Komárna do Bratislavy treba od pondelka (23. 10.) počítať s obmedzeniami. Dôvodom je výstavba terminálu integrovanej osobnej prepravy (TIOP) Vrakuňa, ktorá vylúči železničnú dopravu v úseku trate Bratislava Nové Mesto - Podunajské Biskupice. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zavádza mimoriadny cestovný poriadok. Platiť bude do 9. decembra. Informovalo tom hovorca spoločnosti Tomáš Kováč.
"Všetky vlaky budú na tomto úseku nahradené autobusmi náhradnej autobusovej dopravy. Premávať budú medzi stanicami denne v hodinových intervaloch, ktoré budú doplnené v dopravnej špičke do 30-minútového intervalu," skonštatoval Kováč s tým, že autobusy budú naviazané na príchody a odchody vlakov smer Dunajská Streda a Komárno v stanici Podunajské Biskupice.
V úseku Bratislava Nové Mesto - Bratislava hl. st. budú v tomto období všetky vlaky odrieknuté, a to bez náhrady. ZSSK odporúča využiť spomínanú autobusovú dopravu, ktorá bude pre lepšiu dostupnosť obsluhovať aj zastávku MHD Klientske centrum, kde je možné prestúpiť na autobusovú linku 61 smer Hlavná stanica.
Pre lepšiu dostupnosť centra hlavného mesta zo stanice Podunajské Biskupice odporúča použiť MHD linky 70 a 78 smer Staré Mesto.
Naopak, vlakov, ktoré jazdia v úseku Podunajské Biskupice - Dunajská Streda - Komárno, sa obmedzenia nedotknú. Premávať v danom úseku budú podľa cestového poriadku, ktorý je platný od 1. októbra.
"Upozorňujeme cestujúcich, že v stanici Bratislava hl. st. nie je zaručené čakanie prípojných vlakov od linky 61," zdôraznil Kováč. Pripomenul tiež, že v linkách 61 zároveň neplatia cestovné doklady ZSSK, odporúča preto zakúpenie integrovaného lístka v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK).
TIOP Vrakuňa sa bude nachádzať blízko súčasného obratiska trolejbusov a autobusov na Čiližskej. S jeho výstavbou sa má začať 23. októbra. Práce by mali trvať do druhého kvartálu 2024.

AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: TASR

Komentáre k článku


Stream naživo