23.11.2018

VIDEO Tento vodič zobral „spravodlivosť“ do svojich rúk a zablokoval pruh

Na zjazde z D1 do Vajnor pribudlo značenie o striedavom radení. Ani to nebránilo šoférovi nákladného vozidla, vynútiť si svoju „spravodlivosť."

Možno si spomeniete na video z privádzača na most Apollo v Bratislave, kde sa opakovane objavovali vodiči, ktorí obmedzovali ostatných vodičov pre vlastný skreslený pohľad na spravodlivosť. Išlo o odbočku na most Apollo z Einsteinovej, kde sa jeden pruh krátko mení na dva, aby sa o niekoľko stoviek metrov opäť pruhy spojili do jedného. Dva pruhy tam sú preto, aby sa minimalizovala dĺžka kolóny v čase najvyššieho vyťaženia. Všetko by fungovalo správne, keby vodiči poznali a dodržiavali tzv. zipsové, alebo tiež striedavé radenie a využívali oba dostupné pruhy v celej dĺžke. Našli sa aj takí, ktorí iným zatarasili vlastným autom cestu a „súbežnou“ pomalou jazdou v ľavom pruhu s autami v pravom pruhu bránili využívaniu oboch pruhov. Mysleli si, že tí jazdiaci aj cez ľavý pruh sa iba „predbiehajú“.

To isté sa v súčasnosti deje aj na zjazde z bratislavského obchvatu (D1) v smere do Vajnor a Rače. Správca komunikácie tam nedávno osadil značku striedavé radenie. Cieľom bolo zmierniť kolónu, ktorá tam každý deň v poobedňajších a podvečerných hodinách vznikala. Podľa slov čitateľa, ktorý nám poslal video nižšie, sa tam kolóna často ťahá až k čerpacej stanici OMW. Práve využívanie oboch pruhov na zjazde z obchvatu by mohlo pomôcť skrátiť dlhú kolónu a výraznou mierou by to zvýšilo bezpečnosť na zjazde z obchvatu i na výjazde z čerpacej stanice. Často tam vznikajú krízové situácie, vodiči sa nemajú ako zaradiť a blokujú priebežný pravý pruh.

Využívanie oboch pruhov po zjazde by zlepšilo plynulosť a bezpečnosť premávky. To by však vodiči museli využívať oba pruhy tak ako to žiada značenie v plnej miere. Ako vidieť vo videu nižšie, vodiči sa naďalej radia do jedného kilometrového „hadíka“ a tí, ktorí využívajú ľavý pruh sú vo výraznej menšine. Nájdu sa aj takí, ktorí berú „spravodlivosť“ do vlastných rúk a ľavý pruh zablokujú. Vedie ich k tomu neznalosť dopravného značenia, arogancia i neznalosť dopravných pravidiel. 

Taký bol aj šofér vo videu od čitateľa. Vodič nákladného vozidla svojvolne zablokoval ľavý pruh a zabránil ďalším vozidlám pokračovať v jazde až k bodu, kde sa majú zaradiť. Podľa polície by si vodič za svoje konanie zaslúžil pokutu do 100 eur. Vo videu okrem situácie uvidíte aj kolóny, ktoré sa tam v čase špičky vytvárajú. 

Podľa všeobecných povinností účastníka cestnej premávky je v zmysle § 3, ods. 2, písm. a) zákona NR SR č. 8/2009 Z. z. o cestne premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej zákon) účastník cestnej premávky povinný správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky, pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam a písm. b) zákona poslúchnuť pokyn vyplývajúci z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia. Za svoje konanie môže byť vodič postihnutý v správnom konaní pokutou do 100 eur. 

Miesto môže dopravným značením miasť vodičov, ktorí jednak nepoznajú značenie, a tiež nepoznajú konkrétne miesto. Značka striedavé radenie je totiž umiestnená až na zákrute niekoľko stoviek metrov od začiatku zjazdu. Značka je však umiestnená správne, teda v blízkosti miesta, kde treba striedavé radenie uplatniť. 

Značka Striedavé radenie..., vyznačuje miesto, kde pri súbežnej jazde platí striedavé radenie pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu. Značka sa používa v záujme zvýšenia plynulosti cestnej premávky. Ak sa značka použije pri prekážke cestnej premávky, vodič vozidla idúceho vo voľnom jazdnom pruhu je povinný pri súbežnej jazde umožniť vodičovi prvého vozidla nachádzajúceho sa v jazdnom pruhu, v ktorom je  prekážka cestnej premávke, ak ten dáva znamenie o zmene smeru jazdy, preradenie do voľného jazdného pruhu.

Pri zbiehaní dvoch jazdných pruhov, vodič vozidla idúceho v priebežnom jazdnom pruhu je povinný pri súbežnej jazde umožniť vodičovi prvého vozidla nachádzajúceho sa v jazdnom pruhu, ktorý sa zaraďuje do priebežného jazdného pruhu, ak ten dáva znamenie o zmene smeru jazdy, preradenie do priebežného jazdného pruhu.

Jednoducho si treba uvedomiť, že aj toto je miesto, kde je potrebné využívať oba pruhy, rešpektovať dopravné značenie a aj to vodorovné. Do ľavého pruhu pred striedavým radením tak treba vchádzať tak, aby vodiči neprechádzali cez plnú čiaru. Treba sa najprv zaradiť cez pravý pruh do odbočovacieho pruhu, a keď sa otvorí druhý - ľavý pruh a dopravná situácia to umožňuje (laicky - je tam miesto) využiť aj tento pruh a následne sa opäť zaradiť do pravého priebežného pruhu v mieste, na to určenom. Nejde o predbiehanie, možnosť ísť do ľavého pruhu majú všetci. Každé jedno auto, ktoré sa tam v kolóne zaradí pomôže skrátiť kolónu za sebou. Zároveň upozorňujeme, že vodiči stojaci v odbočovacom pruhu by mali myslieť na to, že ďalší vodiči sa budú snažiť dostať do pruhu tiež. Ak im to neumožníte, riskujete vážnu dopravnú nehodu.

 V čase špičky nemusí byť ani nedávne osadenie značenia dostatočné riešenie, no rozhodne je to aspoň niečo. Vyžadovanie si nespravodlivej spravodlivosti ako na videu na cestách skutočne nemá miesto. 

Na záver tradične prikladáme tabuľku s hliadkami dopravnej polície na dnes. 

Hliadky dopravnej polície na 23.11.2018

Úsek Typ a farba vozidla
Bratislavský kraj 25 hliadok na označených policajných vozidlách a motocykloch a 10 neoznačených hliadok polície
D1 Škoda Superb hnedá, Audi modrá
D2 Superb strieborná
okres Senec Škoda Fabia modrá
okres MA VW Golf červená
okres PK VW Golf biela
BA – mesto Škoda Superb čierna
BA – mesto SEAT Leon sivá
BA – mesto Škoda Fabia modrá
okres MA, PK, SC VW Golf modrá
Trnavský kraj 10 hliadok na označených policajných vozidlách a motocykloch a 7 neoznačených hliadok polície
Diaľnica D1, Rýchlostná cesta R1 Audi A4 sivá, Škoda Superb sivá
okres Galanta VW Passat čierna
okres Trnava Škoda Supeb čierna
okres Skalica Kia Ceed hnedá
TT kraj VW Passat čierna
Trenčiansky kraj 16 hliadok na označených policajných vozidlách aa motocykloch a 6 neoznačených hliadok polície
Diaľnica D1 Audi A4 strieborná
okres Bánovce nad Bebravou VW Golf čierna
okres Považská Bystrica a Púchov Škoda Fabia modrá
okres Prievidza Škoda Superb tmavohnedá
okres Trenčín a Ilava Škoda Fabia modrá
Nitriansky kraj 20 hliadok na označených policajných vozidlách a motocykloch a 11 neoznačených hliadok polície
okres Nitra a Zlaté Moravce SEAT Leon strieborná, Škoda Superb sivá
okres Nové Zámky Škoda Fabia modrá, Škoda Superb hnedá
okres Levice Škoda Superb sivá, VW Golf čierna
okres Komárno Škoda Fabia modrá, Škoda Octavia strieborná
okres Topoľčany Škoda Fabia sivá, VW Golf čierna
okres Šaľa Škoda Fabia modrá
Banskobystrický kraj 17 hliadok na označených policajných vozidlách a motocykloch a 14 neoznačených hliadok polície
okres Banská Bystrica VW Golf biela, VW Golf sivá
okres Brezno Kia cee´d biela
okres Lučenec Škoda Fabia biela
okres Revúca VW Golf čierna
okres Rimavská Sobota SEAT Leon sivá, Škoda Fabia biela
okres Veľký Krtíš Kia cee´d biela
okres Zvolen VW Golf biela, VW Passat 2x modrá a čierna
okres Žiar nad Hronom Škoda Fabia biela
R1 KDI DO (okres BB,ZV,ZH,ZC) Audi A4 čierna, Škoda Superb čierna
Žilinský kraj 14 hliadok na označených policajných vozidlách a motocykloch a 9 neoznačených hliadok polície
okres Čadca, Kysucké Nové Mesto VW Golf čierna
okres Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo Škoda Fabia biela
okres Liptovský Mikuláš VW Golf sivá, Audi A4 modrá
okres Martin, Turčianske Teplice VW Golf tmavomodrý, VW Passat tmavomodrý
okres Žilina, Bytča Škoda Superb čierna, VW Golf čierna, VW Golf modrá
Prešovský kraj 18 hliadok na označených policajných vozidlách a motocykloch a 7 neoznačených hliadok polície
Diaľnica D1 Škoda Superb strieborná, Passat sedan čierna, Audi A4 kombi čierna
okres Prešov VW Golf modrá
okres Svidník Škoda Fabia biela
okres Vranov nad Topľou Škoda Fabia biela
okres Stará Ľubovňa VW Golf čierna
Košický kraj 16 hliadok na označených policajných vozidlách a motocykloch a 8 neoznačených hliadok polície
okres Košice-okolie Škoda Superb čierna, VW Passat červená
okres Košice VW Golf Variat čierna
okres Michalovce, Sobrance VW Golf sivá, Škoda Fabia modrá
okres Trebišov Škoda Fabia biela
okres Spišská Nová Ves VW Golf sivá
D1, R2, R4 okres Košice; Košice - okolie SEAT Leon sivá

Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie.

 


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: tabuľka: Ministerstvo vnútra SR

Komentáre k článku