14.01.2020

Toto je Nissan Leaf s pohonom všetkých kolies. Nový systém sa volá e-4orce

Nový systém elektrického pohonu všetkých kolies má v slovenčine trošku kostrbatý názov.

Názov systému je založený na anglickom slove Force – sila. Využíva číslovku štyri na označenie pohonu všetkých štyroch kolies. Takže nečítať eštyriorce, ani ífourorce, ale íforce.

Keď sme teda vyriešili kľúčovú otázku výslovnosti písaného textu, môžeme pokročiť ďalej.

Nissan prezentuje nový systém pohonu všetkých kolies na veltrhu CES v Las Vegas na prototype elektromobilu Nissan Leaf. Ide teda o elektrický pohon všetkých kolies, ktorý využíva dvojicu elektromotorov umiestnených samostatne na dvoch nápravách. O spoločný prenos výkonu motorov sa teda stará elektronika a motory nie sú mechanicky prepojené.

Odlišnosťou v porovnaní s konkurenčnými systémami je, že e-4orce nemá za úlohu len udržiavať maximálnu trakciu, no tiež má prispieť k pohodli a pocitu bezpečia posádky.

Nissan to chce dosiahnuť ako kontrolou prenosu výkonu na jednotlivé kolesá, tak kontrolou brzdného účinku. Na rozdiel od iných, bude takto vybavený Nissan brzdiť a rekuperovať oboma motormi spoločne. To znamená výhodu najmä pri posúvaní sa v kolónach, no tiež pri ceste terénom. Auto bude môcť byť ovládané jemnejšie a bude sa správať plynulejšie i pri neustálych rozbehoch a následnom brzdení.

Nissan síce elektromotorový pohon všetkých kolies ukazuje na hatchbacku Leaf, no e-4orce je určený predovšetkým pre budúce elektrické modely značky, najmä tie tipu crossover.


AUTOR: © Zoznam/jh

Komentáre k článku