19.09.2019

Bezkľúčový systém Kessy je bezpečnejší. Šikovná zmena znižuje riziko krádeže

Podobne ako Škoda, tak aj SEAT a ďalšie značky koncernu upravili systém bezkľúčového štartovania a odomykania.

Jedným z najžiadanejších prvkov, ktoré robia život jednoduchším, je bezkľúčový prístup odomknutia a naštartovania vozidla tzv. KESSY. Nemusíte hľadať kľúč v kabelke, či ho vyťahovať z vrecka. Stačí sa priblížiť, dotknúť klučky a auto sa okamžite odomkne. V kabíne platí to isté. Namiesto strkania kľúča do zapaľovania stlačíte tlačidlo.

Čím je systém bezkľúčového odomykania a štartovania vozidiel tzv. KESSY rozšírenejší, o to viac sa diskutuje o jeho rizikách. Dobre vybavený zlodej dokáže odomknúť a naštartovať auto so systémom Kessy v priebehu pár sekúnd.

Koncernové značky Škoda a SEAT tvrdia, že túto bezpečnostnú hrozbu vyriešili a pri nových modeloch používajú vo svojich kľúčoch senzor pohybu, ktorý počas toho, ako sa s kľúčom nemanipuluje, dočasne deaktivuje vysielanie signálu.

Sériovo je kľúč od auta vybavený pohybovým senzorom a v prípade, že sa s ním dlhšie nehýbe, prestane vysielať signál. Stačí ak kľúč od vášho vozidla nehybne leží po dobu 15 minút. Kľúč tak môže bezpečne nocovať napríklad na botníku, pričom za dverami parkuje vaše vozidlo. Žiadny zosilňovač signálu tu dlhoprstým totiž nepomôže.

Po opätovnom zobratí kľúča, napr. zo stola začne okamžite vysielať signál a do vozidla sa posádka dostane pohodlne bez nutnosti vyťahovať ho z vrecka, alebo ho inak dodatočne aktivovať, alebo vyberať ho z akéhokoľvek ochranného púzdra na zabránenie šíreniu signálu.

V lete túto novinku predstavila Škoda pri aktualizácii svojich modelov Karoq a Kodiaq. SEAT bezpečnejší systém Kessy zaviedol tiež. Momentálne pri súčasných modeloch v portfóliu počínajúc Ibizou a končiac modelom Tarraco. Výnimkou je veľké MPV Alhambra. Pri nej sa o zmene nepíše. Dôvodom môže byť fakt, že model už má svoje roky zrátané, alebo na zmenu ešte len čaká. Aktuálne je tak pri Alhambre, či vo všeobecnosti pri starších jazdených vozidlách značiek koncernu i ďalších výrobcov bezpečnejšie kupovať autá bez "Kessy", respektíve doma “parkovať” kľúč v izolovanej škatuľke brániacej prieniku signálu. Tento typ krádeže je totiž špeciálne orientovaný na autá zaparkované pred domom, respektíve v blízkosti majiteľa a jeho vrecka...


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: Seat

Komentáre k článku