2021-09-07 13:30:00
Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+
Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+
Zdroj: Mercedes-AMG

FOTO + VIDEO: Mercedes-AMG EQS 53 4Matic+ - prvé AMG EV

Prvý elektromobil špeciálne vyvinutý divíziou Mercedes-AMG. Vlastné motory, podvozky i manažment batérií.

Darcom orgánov bol v tomto prípade celkom predvídateľne model EQS. Avšak v Affalterbachu ho rozobrali a znova zložili s novými komponentmi a odlišným dizajnom. Výsledkom je vrcholný elektromobil, ktorý je popritom aj luxusnou limuzínou.

Srdcom nového modelu Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ je koncepcia pohonu s dvoma motormi, ktorá je orientovaná na výkon. Výkonné elektrické hnacie ústrojenstvo, ktoré obsahuje jeden motor na prednej náprave a jeden motor na zadnej náprave, ponúka variabilný náhon na všetky kolesá AMG Performance 4MATIC+. Ten prenáša hnaciu silu na vozovku vo všetkých jazdných podmienkach. Základná verzia dosahuje maximálny celkový výkon 484 kW (658 k), maximálny krútiaci moment dosahuje 950 Nm. S balíkom AMG DYNAMIC PLUS, ktorý sa dodáva na želanie, sa maximálny výkon v režime PRETEKÁRSKY ŠTART s funkciou zvýšenia výkonu zvýši až na 560 kW (761 k). Maximálny krútiaci moment dosiahne hodnotu až 1 020 Nm.

Nový model Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ pri stave nabitia aspoň 80 percent potom zrýchli z 0 na 100 km/h za 3,4 sekundy. Maximálna rýchlosť je vo voliteľnom balíku obmedzená na 250 km/h. V rámci sériovej výbavy zrýchli AMG EQS z 0 na 100 km/h za 3,8 sekundy (stav nabitia aspoň 80 %). Maximálna rýchlosť je v tomto prípade obmedzená na 220 km/h.

Vozidlá Mercedes-AMG sú od nepamäti symbolom emocionálneho zážitku. Zvuk vozidla bol a je dôležitou súčasťou jazdného zážitku, ktorý je typický pre AMG. A tak to bude aj v budúcnosti. Verzia EQS 53 4MATIC+ prináša nový, mohutný, sonórny zvuk do jazdenia na elektrický pohon. Jej ozvučovací systém pomocou špeciálnych reproduktorov, budičov kmitov a generátora zvuku vytvára osobitný zvukový zážitok s dvomi charakteristikami: Autentický alebo Výkonnostný. Tento exkluzívny ZVUKOVÝ ZÁŽITOK AMG sa generuje vnútri aj vonku a je tonalitou a intenzitou prispôsobený konkrétnemu jazdnému stavu, zvolenému jazdnému programu alebo želaniu vodiča.

Elektromotory špecifické pre AMG 

Elektromotory na prednej a zadnej náprave, ktoré sú špecifické pre AMG, sú synchrónne motory s permanentnými magnetmi (PSM). Charakteristika, ktorá je dôsledne orientovaná na výkonnosť, je zrejmá už z hodnôt výkonu a krútiaceho momentu. Okrem toho sa elektrické stroje od značky Mercedes-AMG vyznačujú optimálnou rovnováhou medzi zvýšením výkonu, účinnosťou a zvukovým komfortom. Okrem iného sa o to starajú nové vinutia, silnejšie elektrické prúdy, ako aj nové ovládanie prostredníctvom invertora s vlastným softvérom. To umožňuje vyššie otáčky motora, a teda aj vyšší výkon, ktorých hodnoty stanovujú štandardy najmä pri zrýchľovaní a v oblasti maximálnej rýchlosti.

Mimoriadne vysoký výkon má elektrický stroj na zadnej náprave modelu EQS 53 4MATIC+. Podstatným dôvodom tak vysokého výkonu je šesťfázové vyhotovenie, ktorého základom sú dve vinutia, pričom každé má tri fázy. Statory s priťahovacím vinutím zabezpečujú mimoriadne silné magnetické pole.

Zdroj: Mercedes-AMG

To všetko dopĺňa vysokozaťažiteľná tepelná koncepcia, ktorá umožňuje opakované zrýchľovacie manévre s nemenným vysokým výkonnom. Základom prepracovanej konštrukcie je takzvaná vodná kopia v hriadeli rotora, ktorá zabezpečuje chladenie rotora. Ďalšími chladiacimi prvkami v okruhu chladenia, ktoré sú špecifické pre AMG, sú špeciálne rebrá na statore a ihlicová štruktúra kolíkových rebier na invertore, ktorý je vyrobený z vysokovýkonného keramického materiálu. K tomu sa pridáva prídavný chladič prevodového oleja, ktorý zvyšuje efektívnosť aj počas štartovania za studena, pretože podľa potreby ohrieva prevodový olej.

Nový model Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ nastavuje latku nielen svojím mimoriadne dynamickým priebehom výkonu pri zrýchľovaní, ale aj efektívnym spätným získavaním energie počas brzdenia. Rekuperačný výkon dosahuje hodnotu až 300 kW.

Nová generácia akumulátorov s kapacitou 107,8 kWh

Nový model Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ je vybavený výkonným 400-voltovým akumulátorom, ktorý sa vyrába podľa najnovších štandardov lítium-iónovej technológie. V oblasti chemického zloženia článkov akumulátora nastal veľký pokrok, pokiaľ ide o trvalú udržateľnosť: podiel kobaltu sa znížil na desať percent, optimalizovaný aktívny materiál pozostáva z niklu, kobaltu a mangánu v pomere 8:1:1.

Vysokovoltový akumulátor má využiteľnú kapacitu energie 107,8 kWh. Technicky zaujímavým komponentom je použitý zväzok vedení, ktorý je špecifický pre AMG. Tento zväzok vedení je prispôsobený vysokým výkonovým charakteristikám. Aj systém manažmentu akumulátora bol vyladený špecificky pre AMG. Jazdné programy „Šport“ a „Šport+“ sú orientované na výkonnosť, jazdný program „Komfort“ je orientovaný na dojazd. V porovnaní s predchádzajúcimi stupňami vývoja sa nová generácia akumulátorov vyznačuje výrazne vyššou energetickou hustotou. Okrem toho má vyšší výkon nabíjania. Novinkou je aj možnosť inštalácie aktualizácií pre systém manažmentu akumulátora vzduchom.

Zdroj: Mercedes-AMG

Kratšie časy nabíjania vďaka inteligentnému tepelnému manažmentu

Ďalšou výhodou novej generácie akumulátorov sú výrazne kratšie časy nabíjania. Rovnako ako v sesterskom modeli od značky Mercedes-EQ, aj v tomto prípade možno akumulátor nabíjať jednosmerným prúdom s výkonom do 200 kW na rýchlonabíjacích staniciach. V tomto prípade je možné „natankovať“ elektrický prúd pre ďalších 300 kilometrov (WLTP) už po 19 minútach. Vďaka palubnej nabíjačke možno elektrifikované vozidlo AMG nabiť striedavým prúdom do 22 kW celkom komfortne doma alebo na verejných nabíjacích staniciach. V Japonsku bude možné aj obojsmerné nabíjanie, teda nabíjanie oboma smermi. Túto možnosť dopĺňajú inteligentné programy nabíjania, ktoré možno automaticky aktivovať podľa lokality. S funkciami ako nabíjanie, ktoré je mimoriadne šetrné k akumulátoru, je nabíjanie ešte efektívnejšie.

Podiel na skrátení časov nabíjania má aj efektívny tepelný manažment. Keď je inteligentná Navigácia s elektrickou inteligenciou aktivovaná, akumulátor sa počas jazdy podľa potreby predhreje alebo ochladí, aby na mieste nabíjania dosiahol optimálnu teplotu na rýchle nabíjanie. Želaný teplotný rozsah akumulátora sa dosahuje pomocou okruhu chladenia a v ňom integrovaného prihrievača PTC (pozitívny koeficient teploty).

Konštrukcia akumulátora je orientovaná na zabezpečenie optimálnej prevádzkovej teploty zásobníka energie vo všetkých podmienkach používania. Hliníkové pretláčané profily rámu akumulátora majú určené chladiace dutiny, cez ktoré prúdi chladiace médium. Inteligentný tepelný manažment a manažment nabíjania sa celkovo stará o to, aby boli po dlhú dobu zachované vysoké nabíjacie prúdy.

Zdroj: Mercedes-AMG

Akumulátor sa vyznačuje aj dlhou životnosťou. Podstatnou mierou k tomu prispieva funkcia Nabíjanie ECO: inteligentné riadenie zmierňuje zaťaženie akumulátora počas nabíjania, čím spomaľuje prirodzený proces starnutia akumulátora. Výhody pre zákazníka prináša aj funkcia prerušenia nabíjania: nabíjanie je možné pozastaviť vo voľne voliteľných časoch, napríklad na neskoršie využitie výhodnejšieho nočného prúdu. Dokladom o dlhej životnosti vysokovoltových akumulátorov je certifikát akumulátora. Tento certifikát platí do desiatich rokov alebo do jazdného výkonu 250 000 kilometrov.

Akumulátor je uložený v podlahe vozidla, teda v oblasti chránenej pred nárazmi, je zakomponovaný do štruktúry holej karosérie vrátane bočného hliníkového lisovaného profilu. Počas lisovania sa zohriaty kovový blok pretláča cez dýzy a premieňa sa nekonečný profil, ktorý sa následne vhodne odreže. Vďaka tomu je možné získať vysokokomplexné profily, ktoré sú presne prispôsobené požiadavkám. Teleso so štruktúrami zachytávajúcimi energiu vpredu a na strane, ako aj tuhou dvojstennou podlahovou platňou dodatočne chráni moduly.

Variabilný náhon na všetky kolesá AMG Performance 4MATIC+

Sériový, plne variabilný náhon na všetky kolesá AMG Performance 4MATIC+ prenáša silu motorov napájaných prostredníctvom akumulátora na cestu. Systém plynule rozdeľuje hnacie momenty medzi prednú a zadnú nápravu podľa jazdnej situácie: v porovnaní s mechanickým náhonom na všetky kolesá špecifický elektrický systém zabezpečuje výrazne rýchlejšiu reakciu. Krútiaci moment sa kontroluje 10 000-krát za minútu a je k dispozícii podľa potreby. Rozdelenie momentov prebieha v závislosti od zvoleného jazdného programu: program „Komfort“ je orientovaný na maximálnu efektívnosť, v programe „Šport“ a „Šport+“ sa sila rozdeľuje s väčším prenosom na zadnú časť v zmysle vyššej priečnej dynamiky.

Zdroj: Mercedes-AMG

Podvozok AMG RIDE CONTROL+ s adaptívnym nastaviteľným tlmením

Podvozok nového modelu Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ je podobne ako EQS od značky Mercedes-EQ vybavený viacprvkovou prednou nápravou a zadnou nápravou s priestorovým zavesením kolies. Inžinieri AMG cielene zdokonalili a vyladili komponenty tak, aby spĺňali osobitné požiadavky zákazníkov AMG. To platí pre komfort jazdy aj pre jazdnú dynamiku. Podvozok AMG RIDE CONTROL+ má vzduchové pruženie, ktoré je spojené s adaptívnym, elektronicky riadeným nastavovaním tlmenia v kombinácii so sériovým riadením zadnej nápravy.

Novinkou sú tie komponenty podvozka špecifické pre AMG, ktoré ovplyvňujú dynamiku jazdy. To sa týka napríklad nosníka zadnej nápravy, ktorý inžinieri v Affalterbachu vyvinuli úplne nanovo. Aj ložiská pomocného rámu a motora boli vyvinuté úplne nanovo a sú vyhradené pre modely AMG. To sa okrem iného týka aj prepracovaných priečnych stabilizátorov, ako aj strmeňov kolies a ramien náprav, ktoré sú odvodené od iných modelov AMG Performance.

Sériovo s riadením zadnej nápravy

Model Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ je sériovo vybavený riadením zadnej nápravy. Uhol natočenia kolies až 9 stupňov ohromným spôsobom podporuje agilné jazdné vlastnosti veľkého sedanu. Priemer otáčania sa zmenšil na úroveň kompaktného vozidla.

Súhra riadenia prednej a zadnej nápravy je navrhnutá tak, aby sa pri jazde v meste a mimo mesta dosahovali agilné reakcie s nízkou silou vynakladanou na riadenie. Pri rýchlostiach pod 60 km/h sa zadné kolesá natáčajú opačným smerom ako predné kolesá. AMG EQS vďaka tomu jazdí obratne, s ľahkosťou a agilne. To má mimoriadne pozitívny účinok pri odbočovaní, svižných zmenách smeru jazdy a manévrovaní.

Zdroj: Mercedes-AMG

Od rýchlosti presahujúcej 60 km/h sa zadné kolesá natáčajú rovnakým smerom ako predné kolesá. Rázvor, ktorý sa tým virtuálne predĺži, ponúka vyššiu jazdnú stabilitu a bezpečnosť jazdy vo vyšších rýchlostiach, rýchlejšie zmeny jazdných pruhov alebo náhle vyhýbacie manévre.


Jazdné programy AMG DYNAMIC SELECT

Vodič môže stlačením tlačidla zmeniť jazdné vlastnosti vozidla Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+, čím ich prispôsobí konkrétnej situácii alebo svojej preferencii. Tieto prispôsobenia umožňuje päť jazdných programov AMG DYNAMIC SELECT „Klzká vozovka“, „Komfort“, „Šport“, „Šport+“ a „Individuálny“. Programy pokrývajú široké spektrum: od vysokého komfortu až po výrazné športové vlastnosti. Dôležité parametre ako charakteristika pohonu a výkonu, nastavenie podvozka, riadenie, Dynamika AMG a ZVUKOVÝ ZÁŽITOK AMG sú upravené podľa zvoleného jazdného programu. Maximálny hnací výkon je možné získať v jazdnom programe „Šport+“ (alebo podradením dorazovým spínačom).

Vodič si môže prostredníctvom jazdných programov AMG DYNAMIC SELECT predvoliť aj základné nastavenie podvozka: stlačením tlačidla sa menia jazdné vlastnosti, napríklad od úplne dynamických v režime „Šport+“ až po pokojné plachtenie v nastavení „Komfort“. Okrem toho si možno naladenie prispôsobiť nezávisle od jazdných programov vlastným tlačidlom v troch stupňoch.

V závislosti od jazdného programu centrálna riadiaca jednotka pohonu automaticky aktivuje rôzne stratégie znižovania výkonu a rôzne stratégie chladenia: v programoch „Šport“ a „Šport+“ sa chladiaci systém aktivuje skôr a chladiaci výkon sa zvýši na to, aby bol uvoľnený výkon mohol byť udržaný po dlhšiu dobu. Vodič má možnosť prostredníctvom funkcie vypnutia ESP zvýšiť pôžitok z jazdy, napríklad na uzatvorených tratiach.

Kompozitná brzdová sústava AMG

Model Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ dosahuje absolútne špičkovú úroveň nielen v disciplíne jazdnej dynamiky, ale aj v oblasti bezpečnosti jazdy. Prvým dôkazom toho je vysokovýkonná kompozitná brzdová sústava AMG so šesťpiestikovými strmeňmi bŕzd a brzdovými kotúčmi s rozmermi 415 x 33 milimetrov na prednej náprave a jednopiestikovými strmeňmi bŕzd a brzdovými kotúčmi s veľkosťou 378 x 22 milimetrov na zadnej náprave. V prípade keramickej vysokovýkonnej kompozitnej brzdovej sústavy AMG (na želanie) sa vpredu používajú ešte väčšie brzdové kotúče s rozmermi 440 x 40 milimetrov. Ďalším špičkovým technickým komponentom je prídavná funkcia i-Booster. Tá zabezpečuje, že brzdový systém maximálne efektívne kombinuje elektrickú rekuperáciu s hydraulickou brzdou. Na dosiahnutie autentického jazdného zážitku je funkcia i-Booster špeciálne nastavená na pocit z pedála, ktorý je typický pre AMG, a väčšiu brzdovú sústavu AMG.

Rovnako ako EQS od značky Mercedes-EQ, aj model EQS 53 4MATIC+ od značky Mercedes-AMG dosahuje súčiniteľ odporu vzduchu od 0,23. Aerodynamické vyladenie vozidla zároveň zabezpečuje maximálnu efektívnosť pri pomalej aj dynamickej jazde s vysokou rýchlosťou. Na dosiahnutie tohto výsledku vykonali špecialisti AMG na aerodynamiku množstvo skúšok v aerodynamickom tuneli a skúšok prúdenia vzduchu a optimalizovali základný tvar, ako aj niektoré charakteristické dizajnové prvky.

Zdroj: Mercedes-AMG

Model Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ je sériovo vybavený hyperobrazovkou MBUX. Táto veľká, klenutá obrazovka sa tiahne od jedného stĺpika A k druhému stĺpiku A. Tri obrazovky sú umiestnené pod krycím sklom a vizuálne sa zlievajú. Vďaka učenlivému softvéru sa MBUX úplne prispôsobuje svojmu používateľovi a ponúka mu personalizované návrhy pre množstvo funkcií infotainmentu, komfortných funkcií a funkcií vozidla. Pri takzvanej nulovej vrstve sú najdôležitejšie aplikácie zobrazené celkom hore v zornom poli, vždy podľa situácie a vo vzťahu ku kontextu. V Európe a Číne je dynamický obsah na displeji spolujazdca dovolený aj počas jazdy. Sledovanie filmov, textových správ alebo prezentácií a surfovanie na internete je preto možné bez obmedzenia. Umožňuje to takzvaná funkcia zaclonenia, ktorá zabraňuje tomu, aby vodič videl obsah.


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: Mercedes-AMG

Komentáre k článku


Stream naživo