2014-04-15 06:55:00
Prvý náraz bol v
Prvý náraz bol v rýchllosti 30 km/h, opakovaný v 50 km/h.
Zdroj: Škoda auto

VIDEO: Nesprávny postup opravy auta môže rozhodnúť o vašom prežití!

Ceníte si svoj život? Takže viete, ako vám opravili auto... Tak, ako „sa to robí“, alebo presne podľa pokynov výrobcu?

Rozdiel, ktorý „ušetríte“ vy, alebo servis, znamená viac, ako iba inú sumu za opravu pri opätovnej nehode. Tá suma totiž môže mať cenu života. Nezdá sa vám naše tvrdenie? Máme dôkaz v podobe štyroch nárazov a dvoch áut.

Dnešné autá sú čoraz komplikovanejšie. Vysoké nároky na bezpečnosť znamenajú použitie špeciálne navrhnutých častí karosérie. Niekedy sa po nehode menila aj celá karoséria. Dnes by to bolo neekonomické. Auto sa dá do veľkej miery opraviť aj výmenou poškodených častí. Ako vplýva nesprávna technológia opravy karosérie, ktorá má ochrániť posádku, na jej bezpečnosť?

Túto otázku si dali v automobilke Škoda a urobili netradičný pokus. Výsledky nie sú potešujúce... Ako to môže dopadnúť, keď bude chcieť servis na vás ušetriť? Rozdiely medzi správnou a len tak bežne urobenou opravou auta môžu byť fatálne, ako dokazuje crash test dvoch na prvý pohľad rovnakých Octavií.

Zdroj: Škoda auto

Neodborná oprava môže mať fatálne dôsledky

Pod dohľadom nezávislého skúšobného inštitútu DEKRA uskutočnila Škoda Auto test opravárenských postupov na nových vozidlách Škoda Octavia druhej generácie. Dve úplne nové a identické vozidlá po bočnom nárazovom teste v rýchlosti 30 km/h opravili rozdielnymi postupmi s použitím Škoda Originálnych dielcov. Modrá Octavia putovala na opravu do autorizovaného servisu ŠKODA, ktorý vždy pracuje podľa aktuálnej Dielenskej príručky, červená Octavia sa vydala do nemeckého laboratória KTI, ktoré simulovalo opravu bez dodržania pokynov výrobcu. Po oprave obe vozidlá znovu absolvovali riadený bočný nárazový test, tentokrát v rýchlosti 50 km/h. Následné meranie poškodenia karosérie ukázalo rozdielne výsledky v neprospech bezpečnosti vozidla opraveného bez dodržania výrobcom odporúčaných postupov.

Pri oprave nešetriť – ide o bezpečnosť

Test s názvom Fair Repair ukázal rozdiely v spôsobe opravy vozidiel. Zásadné boli predovšetkým v technológiách zvárania a vyrovnávania dielcov z vysokopevnostnej ocele. Kým autorizovaný servis vymenil všetky poškodené dielce za nové, v laboratóriu KTI dielce vyrovnali metódou za studena, najviac poškodené časti odrezali a čiastočne vymenili. Opakovaný nárazový test v rýchlosti 50 km/h naplno odhalil dôležitosť dodržiavania opravárenskych postupov. „Kým po autorizovanej oprave nedošlo k narušeniu štruktúry a vozidlo vykazovalo parametre nového auta, po neautorizovanej oprave sa prejavili neodborné zásahy do štruktúry, a to najmä zlomením B-stĺpika v mieste napojenia novej bočnice. Narovnanie prahu za studena znížilo tuhosť celej platformy aj spodnej časti B-stĺpika,“ povedal Ing. Petr Kraus, vedúci bezpečnosti a testovania vozidiel v Škoda Auto a.s.

Zdroj: Škoda auto

Zamerané na zdravie a život vodiča

Cieľom projektu Škoda Fair Repair nebolo iba porovnanie miery poškodenia vozidiel po druhom náraze. Veľkú pozornosť test venoval aj konkrétnym dopadom na bezpečnosť vodiča. Biomechanická analýza výsledkov testu konštatuje, že vodič (muž, 45 rokov) vozidla opraveného autorizovaným postupom by podľa kriviek pravdepodobnosti utrpel v najhoršom prípade pomliaždenia hrudníka či nekomplikovanú zlomeninu 1-2 rebier. Zvyšné časti tela by pravdepodobne zostali bez závažného poranenia.

Naopak vodič vozidla neopraveného podľa aktuálnej Dielenskej príručky by pri opakovanom náraze utrpel vážne poranenia hrudníka, napr. zlomeninu minimálne 3 rebier, pomliaždenie vnútorných orgánov, hemothorax a hemopneumothorax. To by znamenalo intenzívnu a operačnú liečbu s hospitalizáciou v trvaní týždňov až mesiacov vrátane práceneschopnosti.

Pýtate sa, prečo sa Škoda pustila do takéhoto projektu? Skúste si odpovedať sami. Projekt totiž porovnáva odlišné prístupy k opravám vozidiel po nehodách a zároveň ukazuje, ktorá oprava je férovejšia pre zákazníka, aby mohol jazdiť s bezpečným vozidlom aj po oprave po dopravnej nehode. Dôsledné dodržiavanie opravárenských postupov v súlade s Dielenskou príručkou Škoda a používanie Škoda Originálnych dielcov je nevyhnutným predpokladom bezpečnosti posádky.

Projekt ŠKODA Fair Repair

Experti automobilky Škoda upozorňujú na riziká spojené s nedodržaním výrobcom odporúčaných postupov pri karosárskych opravách.                

· Tak, ako sa vyvíjajú materiály a technológie používané pri výrobe vozidiel Škoda tak sa musia vyvíjať aj pracovné postupy pri ich opravách

· Opakovaný nárazový test skúmal vplyv spôsobu karosárskej opravy na zachovanie bezpečnostných vlastností vozidla značky Škoda

· Dodržanie postupov aktuálnej Dielenskej príručky Škoda pri oprave po ťažkej havárii zaručuje zachovanie pasívnej bezpečnosti na úrovni nového vozidla

· Karosárska oprava v rozpore s predpismi výrobcu zaberie menej času a stojí menej peňazí, pri ďalšej nehode však takto opravený automobil výrazne ohrozuje bezpečnosť posádky a pre laika nie je kvalita opravy na prvý pohľad rozpoznateľná.

Zdroj: Škoda auto
Zdroj: Škoda auto

Test nazvaný Fair Repair sa uskutočnil s dvomi vozidlami modelu ŠKODA Octavia druhej generácie, jedným z najfrekventovanejších modelov na našich cestách. Bočný náraz v rýchlosti 30 km/h je zase častou dopravnou nehodou (napríklad nedanie prednosti na križovatke). Štúdia výskumného ústavu DEKRA uvádza, že najviac opravovaných škôd vzniká pri rýchlostiach v rozmedzí 1 - 44 km/h. Škoda spôsobená nárazom v tejto rýchlosti je na tomto type vozidla pod hranicou ekonomickej totálnej škody, a oplatí sa ju teda opravovať. Nemecké laboratórium KTI bolo poverené opravou červenej Octavie, pretože na základe svojej výskumnej práce v oblasti autoopravárenských metód disponuje nielen potrebnou variabilitou dielenského vybavenia, ale najmä znalosťami opravárenských postupov v autorizovaných servisoch, aj na celom trhu.

Zdroj: Škoda auto
Zdroj: Škoda auto

Nie je zváračka ako zváračka

Obe opravy sa uskutočnili s využitím Škoda Originálnych dielcov. Rozdiely v spôsobe opravy jednotlivých vozidiel boli zásadné predovšetkým v technológiách zvárania a vyrovnávania štrukturálnych dielcov z vysokopevnostnej ocele. Autorizovaný servis Škoda (v tomto prípade Servisné centrum Kosmonosy) vykonal výmenu bočného rámu (B-stĺpik, prah, bočnice), strechy a dverí za úplne nové dielce.

V rámci neautorizovanej opravy (bez dodržania odporúčaných postupov) v KTI tieto dielce vyrovnali metódou za studena. Bočnicu karosérie vo svojej spodnej polovici odrezali a čiastočne vymenili. Práve tento postup môže za stratu tuhosti karosérie.

Zdroj: Škoda auto
Zdroj: Škoda auto

Pri druhom skúšobnom náraze (bočný náraz podľa predpisu EHK 95, 50 km/h) došlo predovšetkým v dôsledku použitia výrezového dielca k deformáciám vedúcim k výrazne vyššiemu zaťaženiu posádky. Zatiaľ čo po autorizovanej oprave nedošlo k neplánovanému narušeniu štruktúry a vozidlo vykazovalo parametre nového auta, po neautorizovanej oprave sa prejavili neodborné zásahy do štruktúry - najmä zlomením B stĺpika v mieste napojenia novej bočnice. Narovnanie prahu za studena znížilo tuhosť celej platformy aj spodnej časti B-stĺpika.

K ďalšej hrubej chybe neautorizovanej opravy prišlo v okamihu spájania novo vsadených častí karosérie. Použili bežné a hojne rozšírené zváracie kliešte, ktoré sú však pre tento materiál karosérie nevhodné, pretože neposkytujú ani dostatočný prítlak, ani potrebný zvárací prúd. Pracovné postupy v Dielenskej príručke preto zahŕňajú aj zoznam predpísaného dielenského náradia a spotrebného materiálu. Veľkú úlohu dokonca hrá napríklad aj typ použitého lepidla, ktorým sa dopĺňajú jednotlivé zvary karosérie.

Zdroj: Škoda auto
Zdroj: Škoda auto

 „Vybavenie moderného karosára je špecifické v tom, že mu niekedy stačí vyrovnávacia kocka a kladivo, ale inokedy musí pre opravu použiť zariadenie za niekoľko tisíc. Hovorím napríklad o vyrovnávacej stolici s prípravkami pre príslušné vozidlo, zváracom agregáte a agregáte pre bodové zváranie. Nevyhnutnou výbavou sú ďalej meradlá a upínacie prvky, brúsky, odvrtávačka, aplikátory na nanášanie lepidla a ďalšie drobné náradie. To všetko stojí veľa peňazí, autorizované servisy siete Škoda takým vybavením disponujú,“ vysvetľuje Josef Beneš, vedúci servisnej dielne Škoda Kosmonosy. Navyše nielen karosári, ale všetci pracovníci autorizovanej servisnej siete Škoda sa pravidelne zúčastňujú na odborných školeniach organizovaných priamo automobilkou.

Dielenská príručka pozná automobil do posledného nitu

Pre pochopenie dôležitosti dodržania výrobcom odporúčaných postupov pri opravách karosérie je užitočné pozrieť sa na začiatok životného cyklu každého vozidla, teda na zvarovňu. Karosérie všetkých súčasných modelov Škoda sú vyrobené z ocele, ktorá je vďaka novým výrobným technológiám kľúčovým prvkom pri snahe o znižovanie hmotnosti. Zároveň bez kompromisov, ktoré by viedli k strate pevnosti štruktúry karosérie a teda aj k zníženiu bezpečnosti vozidla. Kľúčovú úlohu hrá technológia tvárnenia za tepla mangánbórovej ocele. Presne taká oceľ sa používa pre výrobu vysokopevnostných štrukturálnych dielcov, napríklad B-stĺpika. Jeho horná časť musí odolať vysokému zaťaženiu až 1500 megapascalov, aby ochránila cestujúcich vo vnútri vozidla pri prevrátení alebo pri bočnom náraze. Naopak, spodná časť B-stĺpika musí byť mäkšia, aby zvládla riadenú deformáciu a efektívne pohltila energiu bočného nárazu. To je docielené rozdielnou hrúbkou plechu (kontinuálne valcovanie).

Nesprávnym zaobchádzaním pri neautorizovanej oprave, napríklad opätovným zahriatím plameňom z dôvodu lepšej tvarovateľnosti, tieto štrukturálne diely degradujú a strácajú svoje pôvodné vlastnosti. „Aby bola každá nová generácia našich vozidiel ľahšia a pevnejšia, vylepšujú sa výrobné procesy aj materiály. Súčasné autá preto nemožno opravovať desať rokov starými metódami, pretože napríklad to, čo bolo dovolené pri predchádzajúcej generácii, môže byť pri tej novej výslovne zakázané. Všetky potrebné informácie, a to aj vrátane odporúčaného dielenského vybavenia, popisuje aktuálna Dielenská príručka, ktorú výrobca vydáva pre každý automobil ešte pred spustením jeho predaja,“ vysvetľuje Petr Nosálek, ktorý má v automobilke Škoda na starosti tvorbu Dielenskej príručky.

Zdroj: Škoda auto

Autorizované servisy Škoda majú prístup k dielenským príručkám všetkých súčasných aj minulých modelov Škoda. Nazerať do nich môžu pomocou servisného informačného systému ElsaPro, kde je k dispozícií 3D model celého vozidla. K Dielenskej príručke Škoda sa môžu za poplatok (hodinový prístup za 5 eur, ročný prístup za 1 945 eur) dostať aj servisy mimo autorizovanú sieť. Dáta z Dielenskej príručky ich ale automaticky neposúvajú na úroveň autorizovaného servisu. Ruka v ruke s Dielenskou príručkou musí ísť aj zodpovedajúce dielenské vybavenie a samozrejme preškolenie personálu.

 „Sme radi, že sa potvrdili naše predpoklady a autorizovaná oprava dopadla z tohto pohľadu lepšie. Tým sa potvrdila nevyhnutnosť dodržiavania aktuálnej Dielenskej príručky ŠKODA. Odkaz pre verejnosť je jasný, autorizovanú prevádzku ŠKODA opúšťa opravený a bezpečný automobil aj po veľkej nehode,“ hovorí Ing. Petr Kraus, vedúci oddelenia Bezpečnosť vozidla.

Priebeh testu Škoda Fair Repair aj jeho výsledky sú podrobne popísané v protokole vydanom Skúšobňou vozidiel a príslušenstva spoločnosti DEKRA Automobil a.s. Záver skúšobne poverenej Ministerstvom dopravy ČR, ktorá po celý čas dohliadala na objektívnosť testu, znie jasne: „Na základe výsledkov skúšobňa vozidiel DEKRA Automobil a.s. odporúča vykonávať opravy vozidiel po reálnych kolíziách v prípadoch bočného nárazu za použitia autorizovaných metód opráv technológiami predpísanými výrobcom vozidla Škoda Auto a.s.“

Nech to znie akokoľvek, napísané a odfotené nie je ani zďaleka také, ako keď to vidíte v pohybe. Preto máme pre vás video, kde je celý priebeh skúšok aj s opravami a opakovanými nárazmi zdokumentovaný. Text je v češtine, ale ak by ste náhodou nerozumeli, prekvapením sú slovenské titulky:

 

A na záver porovnanie opravy modréhočerveného auta - rozdiely v postupe:

Oprava v súlade s predpismi výrobcu vozidla Oprava v rozpore s predpismi výrobcu vozidla
B-stĺpik (súčasť rámu) – nový ŠKODA Originálny dielec B-stĺpik – vyrovnaný za tepla
Prah (súčasť rámu) – nový ŠKODA Originálny dielec Prah – vyrovnaný za studena
Bočnica (súčasť rámu) – nový ŠKODA Originálny dielec Bočnica – použitie výrezu spodnej časti
Strecha – nový ŠKODA Originálny dielec Strecha – vyrovnaná za studena
Zváranie – dodržanie výrobcom predpísaných hodnôt pre zváranie – použitie predpísaného dielenského vybavenia Zváranie – nedodržanie výrobcom predpísaných hodnôt pre zváranie – použitie neschváleného dielenského vybavenia
Jozef Vydra
ZDROJ: Škoda auto

Komentáre k článku


Stream naživo