2024-06-10 09:16:00
Cupra Tavascan prvá jazda
Cupra Tavascan prvá jazda
Zdroj: Jozef Murárik

PRVÁ JAZDA: Cupra Tavascan VZ - Z platformy MEB ťaží maximum

Automobilka Cupra už pred pár rokmi predviedla koncept Tavascan.

Teraz sa vozidlo dostalo do sériovej produkcie a mne sa podarilo, medzi prvými, toto auto aj šoférovať. Konkrétne tú plnohodnotnú a vrcholnú verziu VZ, čiže Veloz. Čo som zistil?

V prvom rade treba o modeli Tavascan vedieť, že aj keď stále stojí na platforme MEB, tak konštruktéri upravili zavesenie kolies pre ešte lepšie reakcie na jazdu a situácie na ceste. Na rozdiel od sesterských a bratských modelov môže mať Tavascan šírku pneumatík až 255 milimetrov. Tá bude určite na najväčších diskoch s priemerom 21 palcov.

Vzhľad sériového modelu sa vo veľkom inšpiruje práve konceptom. Z neho sú do sériovej produkcie privedené napríklad aj maticové LED svetlá s novým charakteristickým denným svietením automobilky. Fluidné tvary tvoria dojem, že Tavascan je takmer žívá bytosť, niečo, čo by Steve Spielberg určite umiestnil do svojich filmov. No a o futuristickosti nás má presvedčiť aj podsvietené logo nielen v zadnom páse svetiel, ale aj nad prednou maskou.

Zdroj: Jozef Murárik

Disky vozidla sú na výber v priemeroch od 19 do 21 palcov a áno, na zadnej náprave sú stále bubnové brzdy. Toto riešenie je použité kvôli ľahšej údržbe a väčšej trvácnosti tohto štýlu brzdovej sústavy. Aerodynamické kryty na najväčších kolesách však tento fakt úspešne zakrývajú.

Ak je exteriér modelu Tavascan futuristický, tak podobnú tému si nechal aj interiér. Stredová výstuž vyzerá ako časť vesmírnej lode strážcov piateho elementu z filmu nazvaného, nie prekvapivo, Piaty element. Nad niečim, čo vyzerá ako výstuž tiahnuca sa do troch smerov je veľký 15-palcový dotykový displej s úplne novými náhľadmi a novými témami. Vyzerá vynikajúco a je ľahký na ovládanie. Dokonca aj Lane assist a otravné pípanie o rýchlostnom limite viete relatívne rýchlo a efektívne vypnúť.

Interiér modelu predvádza niektorú z troch tém, niektorý z troch vnútorných svetov. Kým základ má relatívne športové sedadlá čalúnené materiálmi čiernej farby, stupienok vyššie predvádza modré, tiež recyklované, materiály. Úplný vrchol je primárne v znamení sedadiel s výraznejším bočným vedením, ktoré by, s prehľadom, našli svoje uplatnenie aj v hothatchoch. Do verzie Tavascan VZ sú tak optimálnou voľbou. Tavascan síce nie je hatchback, ale občas vie byť hot. Nie z pohľadu klimatizácie, ale jazdných vlastností. Veď má vypínateľný stabilizačný systém!

Zdroj: Jozef Murárik

Automobilka Cupra stavila na moderné tvary, ale tie nie sú v kontraste s vnútorným priestorom. Je veľmi dobrý a dokonca na zadných sedadlách nebudete ako dospelák trpieť ani pri dlhšej jazde. Veď Tavascan VZ zvládne na nabitie viac ako 500 kilometrov. A potom nabíjačka výkonom až 175 kW. V preklade sa batéria s kapacitou 77 kWh netto nabije z 10 na 80 percent za 28 minút. Takže kávička, posednie na toalete a máte dosť šťavy na ďalšie cestovanie. A má ju aj auto.

V základnom nastavení Comfort má Tavascan VZ potenciál využitia aj ako štandardné rodinné auto. Veď aj batožinový priestor je XXX litrov, ale zároveň má v arzenále aj komfortný podvozok. Všetko sa mení v momente ako prepnete na režim Cupra. Režim Cupra ukazuje maximálny výkon, samozrejme dočasne, ale tiež pritvrdí podvozok a zmení reakie akcelerátora a volantu. Tie sú ostrejšie ako v ostatných režimoch a ostrejšie ako by ste primárne čakali. Vlastne volantu treba adresovať jednu pripomienku. Satelitné tlačidlá na zmenu režimov sú perfektné, ale dotykové plochy až tak nie. Ovládanie hlasitosti a prepínania na druhej strane je až príliš blízko k vencu volantu a môžete si, pro ostrejšej jazde, poprepínať atribúty.

Ak sa povznesieme nad volantovú krízovku a náhle hlasné reprodukovanie čohokoľvek cez aparatúru Sennheiser, tak zistíme, že Tavascan jazdí veľmi pekne. Nie je to len o nízkom ťažisku, ale aj o celkom príjemných pneumatikách Hankook iOn. Nie sú úplne športové, ale držia cestu statočne. Z môjho pohľadu patria určite medzi Top 5 elektromobilových pneumatík.

Zdroj: Jozef Murárik

Do zákrut sa Tavascan VZ, aj napriek hmotnosti vrhá so statočnou vervou. Ale ten boj niekedy odnášajú predné gumy. Auto je primárne nastavené trochu nedotáčavo. Ale po vypnutí stabilizačného systému viete aj trochu zadkom hodiť. Aj so štvorkolkou. VZ je výlučne štvorkola spoliehajúca sa na motor s výkonom 210 kW (286 k) na zadnej náprave a 80 kW (109 k) na prednej náprave. Celkový výkon sa nespočítava, ale je stanovený na 250 kW (340 k). Krútiaci moment vrcholí hodnotou 545 Nm. Tu však prichádza tá základná veta, že výkon je dostupný len v určitom režime a pri splnení podmienok. Aj keď ich nesplníte máte dostatočne rýchle auto, nebojte sa. Ale v plnej paľbe dá Tavascan VZ stovku za 5,5 sekundy a na päťdesiatke je za 2,6 sekundy.

Čo sa mi na Tavascane VZ páčilo najviac? Asi to, že je zatiaľ jedinečný. Výzorom aj jazdou v sekcii vozidiel s platformou MEB. Je štýlový, ale nezľakne sa ani dynamickej jazdy. No a bude rozumne nacenený. Veď bude stáť približne 58-tisíc eur bez príplatkov. Ale tie chcete. Veď v balíku Winter nie je len vyhrievanie skla a štyroch sedadiel, ale hlavne u nás nevyhnutné tepelné čerpadlo.

Tavascan VZ je vhodnou voľbou pre každého, kto chce veľký elektromobil s možnosťami jazdy s výrazne emocionálnym charakterom. Emócia pritom nebude strach o dojazd, lebo VZ zvládne na nabitie až 522 kilometrov. Bude to emócia šťastia s endorfínmi okorenená štipkou adrenalínu. Tavascan nie je štandardný elektromobil na transport z bodu A do bodov B, C, D až Z.

Zdroj: Jozef Murárik

Ak by ste nepotrebovali až taký výkon, tak vám Cupra Tavascan ponúkne verziu Endurance s výkonom 210 kW (286 k) výlučne na zadnú nápravu. Táto verzia je nielen lacnejšia, stojí od 50-tisíc eur, ale tiež má väčší dojazd. Na nabitie má zvládnuť, v závislosti od zvolených zliatinových diskov, až 568 kilometrov. Nabíjanie je znova rovnaké, výkonom DC až 175 kW.

Cupra Tavascan je pritom súrodencom takých modelov ako Volkswagen ID.5 a Škoda Enyaq Coupe, ktoré budú najväčšími konkurentami. Ale nesmieme zabudnúť ani na fakt, že stále existuje Ford Mustang Mach-E. Akými zbraňami sa do boja rozbieha Cupra Tavascan? Predsa štýlom a priestorom. Vlastne priestor je obdobný pre všetky modely, akurát Tavascan bude stále väčším unikátom s výraznejšími črtami. Ak má váš elektromobil vyžarovať inovátorstvo a jedinečnosť, tak si stačí vybrať verziu, pár balíkov výbavy, farbu a máte vybavené unikátne auto.


AUTOR: © Zoznam/Jozef Murárik

Komentáre k článku