05.05.2020

Lexus zrejme chystá nový model, správ o vlajkovom SUV pribúda

Zdá sa, že Lexus už onedlho rozšíri svoju abecedu o ďalšie dve písmená.

Model označený skratkou LQ má byť v ponuke japonskej značky  niečím úplne novým. Výrobca známy hybridnými pohonmi ponúkne auto, ktoré s karosériou SUV spojí vlastnosti limuzíny a grand tourera. Poznáme predpovede o dátume premiéry nového auta  a jeho cene.   

Označenie  LQ si Lexus zaregistroval na americkom patentovom úrade ešte v roku 2018. Už vtedy sa objavili správy, že tento názov dostane nové SUV z Japonska a dnes ich pravdivosť potvrdzuje portál Car and Driver. Podľa amerických médií bude Lexus LQ celkom novým vozidlom. V úlohe vlajkového SUV má tak nahradiť model  LX. Nové informácie teda nepotvrdzujú predchádzajúce chýry. Tie tvrdili, že Lexus LX  prejde radikálnou metamorfózou a bude súperiť s najluxusnejšími SUV-čkami na trhu.

Zvonku SUV, vo vnútri limuzína

LQ bude s najväčšou pravdepodobnosťou produkčným prevtelením konceptu LF-1 Limitless, ktorý Lexus predstavil v roku 2018. Nový model má konštrukčne najbližšie k limuzíne  LS. Preto sa dá očakávať karoséria s dĺžkou najmenej 5 metrov a priestranný interiér s dostatkom miesta aj pre cestujúcich na zadných sedadlách.

Car and Driver naznačuje, že dizajnom bude auto nadväzovať aj na iný vlajkový Lexus  -  kupé  LC. LQ určte získa jedinečný dizajn, dlhú prednú kapotu a líniu strechy plynulo klesajúcu dozadu. Presne také vlastnosti mal Lexus LF-1 Limitless, ktorého dizajn vyvolal množstvo pochvalných reakcií.

Veľký výkon

Konštrukčné príbuzenstvo so sedanom Lexusu napovedá, že nové vlajkové SUV získa pravdepodobne platformu prispôsobenú  pohonu zadnej nápravy a rovnaké motory ako má LS. Ak sa tak stane, na výber bude motor V6 twin turbo s výkonom takmer  420 k ako aj hybrid s motorom V6 a výkonom takmer 360 k. Dostupnosť pohonu všetkých kolies je takisto viac, či menej istá. Veď Lexus LS sa vyrába vo variantoch so zadným pohonom zadnej nápravy a AWD.

Do úvahy prichádza aj športový variant s písmenom  F v názve s dvojito preplňovaným šesťvalcom, aký očakávame aj v nadchádzajúcom modeli Lexus LC F. V prípade modelu  LQ F môžeme očakávať výkon prekračujúci 440 kW, teda 600 k.

Debut v najbližších rokoch

Portál Car and Driver odhaduje cenu Lexusu LQ na minimálne 80-tisíc dolárov (viac ako 73 800 €). V najbohatšie vybavenej verzii má auto stáť asi 100-tisíc dolárov (92 000 €). LQ sa teda stane jedným z najdrahších áut v ponuke značky Lexus.

Američania predpovedajú, že Lexus LQ bude debutovať v roku 2022, čiže štyri roky po premiére konceptu LF-1 Limitless. Takýto termín sa zdá byť primeraný vzhľadom na to, že približne rovnaký čas uplynul aj od debutu konceptu LF-LC k premiére cestného modelu  Lexus LC. Dátum by však mohla zmeniť situácia spôsobená pandémiou koronavírusu.


AUTOR: © Zoznam/Jozef Vydra
ZDROJ: Toyota, 1st Class

Komentáre k článku