23.04.2020

Ford Focus RS nebude, ale elektrický dragster áno

Kam speje tento svet? Zdá sa, že zatiaľ k elektrickým šialenostiam na kolesách.

Alebo sme sa zbláznili a súčasná pandémia koronavírusu tomu pomáha, alebo sa svet naozaj celkom obracia. „Fajnovosti“, o ktorých sa nám pred pár rokmi ani len nezdalo, nadobúdajú reálne kontúry.

Áno, je jasné, že prvé autá boli elektrické. Že potrebujeme globálne znížiť exhaláty. Spaľovacie motory sú momentálne „na odstrel“, hoci sa ukázalo, že tie dieselové nie sú až tak zodpovedné za tvorbu emisií, ako tvrdila aféra dieselgate. Lebo hoci sa teraz doprava výrazne znížila, emisie rastú. No ale poďme k tomu, čo je v nadpise... Tím Ford Performance po prvýkrát predstavil výnimočný továrenský dragster Mustang Cobra Jet s čisto elektrickým pohonom.

Mustang Cobra Jet 1400 je prvý prototyp čisto elektrického dragstera od spoločnosti Ford. Pri ňom neohluchnete a neminie sa ani kvapka paliva. Očakávanie je, že štvrť míle zdolá do 8 sekúnd rýchlosťou viac ako 274 km/h.

Prototyp Mustang Cobra Jet 1400 je napájaný z akumulátorov. Skonštruovali ho tak, aby mal výkon viac ako 1300 kilowattov, teda vyše 1 400 koní a okamžite dostupný krútiaci moment 1 491 Nm. Takto preukáže schopnosti elektrického pohonu v jednom z najnáročnejších pretekárskych prostredí.

„Spoločnosť Ford vždy využívala motoristický šport na demonštráciu inovácií,“ povedal Dave Pericak, globálny riaditeľ divízie Ford Icons. „Elektrické pohonné jednotky nám umožňujú dosiahnuť úplne nový druh výkonu a čisto elektrický prototyp Cobra Jet 1400 je jedným z príkladov, ako posunúť nové technológie na absolútny limit. Sme radi, že môžeme predviesť, čo je možné práve v tomto roku, keď sa do rodiny modelov Mustang pripojí aj čisto elektrický Mustang Mach-E.“

Po premiére čisto elektrického SUV Ford Mustang Mach-E – vôbec prvého čisto elektrického Mustangu – predstavuje prototyp Mustang Cobra Jet 1400 ďalšiu príležitosť, ako podporiť dedičstvo a výkon značky Mustang, a pritom súčasne využiť najmodernejšie technológie, ktoré prichádzajú do budúcich pohonných jednotiek Ford.

Mustang Cobra Jet 1400 zároveň vzdáva česť originálnemu modelu Cobra Jet, ktorý na konci 60. rokov 20. storočia ako prvý dominoval na tratiach pre dragstery.

„Tento projekt bol výzvou pre nás všetkých v tíme Ford Performance, ale výzvou, na ktorú sme sa veľmi tešili,“ povedal Mark Rushbrook, globálny riaditeľ tímu Ford Performance Motorsports. „Projekt Cobra Jet 1400 sme vnímali ako príležitosť začať vyvíjať elektrickú pohonnú jednotku v pretekárskom automobile, s ktorým sme už mali množstvo skúseností. Mohli sme porovnávať kritériá výkonnosti, ktoré sme chceli dosiahnuť a prekonať. Bol to fantastický projekt a dúfame, že len prvý z mnohých, ktoré čakajú na náš tím.“

Aby sa maximalizovala efektivita a efektívnosť projektu, tím Ford Performance uzavrel partnerstvo s niekoľkými zdatnými a špecializovanými dodávateľmi:

  • MLe Racecars – Výrobca, dizajnér, integrátor a tuner vozidiel
  • Watson Engineering – Podpora a vývoj podvozka, výrobca ochrannej klietky
  • AEM EV – Kalibrácia softvéru a motora plus riadenie
  • Cascadia – Dodávateľ meniča a motora

Tím Ford Performance pokračuje v testovaní prototypu Cobra Jet 1400 pred svetovým debutom koncom tohto roka na pretekoch dragsterov, kde sa fanúšikovia, médiá aj konkurenti stretnú s týmto pretekárskym autom a uvidia, čo všetko dokáže na asfalte.

Predtým si môžete pozrieť upútavku – už túto nedeľu 26. apríla sledujte reláciu „Hard Cell“ na kanáli MotorTrend On Demand. Je to ukážka elektrických vozidiel, ktoré posúvajú hranice inovácií.


AUTOR: © Zoznam/Jozef Vydra
ZDROJ: Ford

Komentáre k článku