06.12.2019

Dodávka z druhej ruky? Bude to asi Ducato za necelých 7-tisíc eur

Najviac inzerovanou dodávkou z druhej ruky je Fiat Ducato. Má priemerne takmer 10 rokov a 200-tisíc km.

Aj keď desaťročná jazdená dodávka s nájazdom iba necelých 200-tisíc km znie možno až príliš dobre, ide o štatistický priemer toho, čo môžete na slovenskom trhu s jazdenými vozidlami kúpiť. 

Cena dodávok v slovenských autobazároch a u súkromných inzerujúcich sa v novembri najčastejšie pohybovala na úrovni 6 850 eur, vozidlá mali najčastejšie najazdených 189 251 kilometrov a vek 9,5 roka. Celkovo bolo na Slovensku v ponuke 4 048 kusov dodávok, čo z novembrovej ponuky všetkých inzerovaných jazdených vozidiel tvorilo 6,75 percent. Dáta vyplývajú z kontinuálneho monitoringu trhu ojazdených automobilov, ktorý pravidelne vyhodnocuje medzinárodná sieť autocentier AAA AUTO.

Dodávky hrajú nezastupiteľnú rolu vo vozovom parku firiem, ale častokrát sa tieto priestranné vozidlá využívajú v patričnej úprave aj na prepravu osôb. Záujemcovia o tieto praktické autá si bez problémov nájdu to svoje i v ponuke ojazdených vozidiel.

Pre všímavých motoristov zrejme nie je prekvapením, že najčastejšie sa z druhej ruky inzerujú modely Fiat Ducato a následne Volkswageny Transporter. Fiat Ducato zostáva v Európe najsilnejším hráčom divízie Fiat Professional. Meno Ducato sa už od zahájenia výroby prvej generácie v talianskej továrni SEVEL v roku 1981 stalo synonymum pre takmer nezničiteľný a neuveriteľne variabilný úžitkový automobil. V novembri si mohli záujemci o Fiat Ducato na Slovensku vyberať zo 466 inzerovaných jazdeniek, najčastejšie ponúkaných za cenu 6 500 eur, s nájazdom 237 429 km a vekom 10,1 roka.

Pestrú históriu ma za sebou aj model Volkswagen Transporter, ktorý sa v šesťdesiatych rokoch stal kultovým vozidlom prívržencov Hippies. V novembri 2019 bol druhým najčastejšie inzerovaným úžitkovým autom na Slovensku. Jeho súčasná podoba je na hony vzdialená od jeho pôvodnej verzie, stále však boduje hlavne u živnostníkov, ktorí potrebujú kvalitné auto na prevážanie nákladu a materiálu. Transporter ale existuje, podobne ako mnoho iných dodávok, taktiež v úprave na prepravu osôb, preto po ňom radi siahajú aj viacčlenné rodiny. V novembri bolo na Slovensku inzerovaných 425 kusov ojazdených Transporterov, najčastejšie za 9 250 eur, s nájazdom 211 500 km a vo veku 10,4 roka.

Tretiu priečku medzi ojazdenými dodávkami obsadil Peugeot Boxer, štvrtú Citroën Jumper a prvú päticu uzatvára Ford Transit. „Firmy a živnostníci, ktorí potrebujú dodávku alebo minibus na podnikanie, dávajú prednosť prevereným modelom. V poslednej dobe sa ale do tohto segmentu prepracovávajú aj napríklad kórejské a japonské automobilky, ktoré sú dlhodobo populárne hlavne v Ázii alebo na južnej pologuli. Typickým príkladom je Hyundai H-1, ktorý si európskych zákazníkov získava hlavne veľmi priaznivým pomerom ceny a kvality,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva AURES Holdings, ktorá prevádzkuje medzinárodnú sieť autocentier AAA AUTO.

 

Rebríček Top 10 najinzerovanejších dodávok za november 2019 v SR

 

Značka/model

Počet ks.

 

Značka/model

Počet ks.

1.

Fiat Ducato

466

6.

Volkswagen Caddy

242

2.

Volkswagen Transporter

425

7.

Peugeot Partner

206

3.

Peugeot Boxer

318

8.

Renault Master

173

4.

Citroën Jumper

313

9.

Mercedes Sprinter

147

5.

Ford Transit

300

10.

Iveco Daily

142

 

Aktuálna situácia na trhu všetkých zánovných áut

V novembri 2019 sa v ponuke jazdeniek objavilo spolu 59 950 vozidiel za najčastejšiu cenu 5 999 eur, ktorých vek sa najčastejšie pohyboval na úrovni 10,1 roka. Oproti minulému mesiacu o niečo klesol nájazd na odometri, ktorý bol v novembri 166 000 km oproti októbrovým 169 000 km. Medzi inzerovanými jazdenkami viedla naďalej Škoda Octavia, nasledovaná VW Passat, Škodou Fabia, VW Golf a prvú päťku uzatvárala Škoda Superb.


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: PR AAA Auto

Komentáre k článku