12.04.2017
Audi Q8 2017 Concept
Audi Q8 2017 Concept
Zdroj: Audi

FOTO: Obrie SUV Audi Q8 sa bude vyrábať exkluzívne iba v Bratislave!

Pripravované veľké SUV od Audi s označením Q8 sa bude vyrábať u nás. Potvrdil to bratislavský závod VW.

Volkswagen Slovakia (VW SK) bude produkovať nový SUV model. Tak ako sa neoficiálne hovorilo už dlhšie - bude to veľké SUV Q8. Pripravované Audi Q8 sa bude vyrábať pre zákazníkov z celého sveta exkluzívne v Bratislave. Informovala o tom včera hovorkyňa automobilky Lucia Kovarovič Makayová s tým, že prvé vozidlá začnú schádzať z výrobnej linky v roku 2018.

"Získať do portfólia prestížny model Audi Q8 pre nás znamená prejav veľkej dôvery, z čoho sa v Bratislave s celým tímom veľmi tešíme," zhodnotil predseda predstavenstva VW SK Ralf Sacht. Modelom Q8 otvorí značka Audi nový segment pre vyššiu triedu.

Bratislavský závod VW SK je podľa jej predstaviteľov výkladnou skriňou značky a koncernu Volkswagen. Kvalitné vozidlá pre zákazníkov na celom svete tu vyrába tím kvalifikovaných zamestnancov. "Dali sme si záväzok mať tú najlepšiu štartovaciu pozíciu pri rozhodovaní o výrobe nových modelov, a to s cieľom zabezpečiť budúcnosť závodu a stabilné pracovné miesta pre našich zamestnancov," doplnil Sacht s tým, že v závode aktuálne vrcholia prípravy na výrobu troch nových modelov.

Pri výrobe nového modelu Q8 využije závod technológie a skúsenosti z výroby aktuálneho sériového vozidla Audi Q7. Z jednej z najnovších karosární s približne tisíckou robotov budú v budúcnosti vychádzať tri modely - nová generácia Volkswagen Touareg, Audi Q7 a Audi Q8. V karosárni sú nasadené najnovšie technológie, niektoré prvýkrát v koncerne. Vďaka nim je možné spájať hliník a rôzne druhy ocele. Úroveň automatizácie tu dosahuje 90 % a o technológie sa stará približne tisícka vysokokvalifikovaných zamestnancov.

Zdroj: Audi

Štúdia nového SUV Audi Q8 concept bola predstavená v januári tohto roka na autosalóne v severoamerickom Detroite. Ďalší pohľad na vozidlo ponúkol Audi Q8 sport concept, ktorý mal premiéru na ženevskom autosalóne. Zároveň priniesol už konkrétny výhľad na sériové auto. Autorom dizajnu Audi Q8 je šéfdizajnér značky Audi Marc Lichte.

Veľké kupé SUV sa v konceptuálnej podobe predstavilo ako hybrid. Sériové auto pravdepodobne ponúkne aj bežnejšie verzie, no tá hybridná stojí za zmienku. Q8 koncept disponuje hybridným pohonom so systémovým výkonom 330 kW a krútiacim momentom 700 Nm. Rozmermi ide o skutočného obra. Dĺžka 5,02 metra, 2,04 metra šírka a výška 1,7 metra tomu nasvedčujú. Automobil disponuje tiež veľkým batožinovým priestorom s objemom 630 litrov.

Výroba vozidiel v Bratislave sa postupne rozširuje z dvoch na tri výrobné segmenty: Volkswagen/Audi (Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8), Porsche (Porsche Cayenne) a segment New Small Family (malé mestské vozidlá Volkswagen up!, elektrický Volkswagen e-up!, ŠKODA Citigo, SEAT Mii).

Zdroj: Audi
(na obrázkoch koncept Q8, ktorý je podľa vyjadrení Audi len kúsok od sériového auta)

jh
ZDROJ: TASR, Ministerstvo vnútra SR

Komentáre k článku


Stream naživo