18.11.2021

Hyundai Seven - Takto bude vyzerať SUV väčšie ako Santa Fe

Niekto by napísal, že ide len o koncept. Ale ten niekto nepozná Hyundai.

Kórejská automobilka dávno odhodila konzervativizmus a aj zábrany. Dizajn nových áut je čoraz výraznejší a z nudy prekrývanej príležitostnými škaredými káčatkami sa značka cez pekné a solídne dostala až na najmodernejšie, ba šokujúce. Modernosť a dôraz na dizajn vidieť už na karosérii. Práve tá stojí za najviac pohľadov. Píšem to s vedomím, že v kabíne nenájdete štandardný volant. Ale veď nevadí, ten tam pred začiatkom výroby hádam dáko domontujú. Jedine, že by auto už chcelo šoférovať bez pomoci vodiča. To sa hodí najmä potom, čo v autách prikážu alkotester. A na Slovensku už nebude ani vodičov osobných áut, nieto autobusov... 

Ani vyššie uvedné tvrdenia (tie čo sú aspoň trošku k veci) nespochybňujú fakt, že zatiaľ ide len o koncept, ktorý sa navyše len včera predstavil na autosalóne v Los Angeles. Najšokujúcejšie na tej vete je, že sa auto predstavilo na autosalóne v Los Angeles. Autosalón. Dnes. Chápete? A my tu čo? No my radšej nič... 

Koncept zvaný Seven (Ioniq 7 ako séria) stavia na čisté plochy a ostré línie. Nie však priostré. Žiaden Cyberpunk z toho nebude, ale jedno pekné zaujímavé auto s čerstvými prístupom k dizajnu veľkého SUV. 

Auto stojí na tej istej modulárnej platforme, na ktorej stoja Genesis GV60 a Kia EV6, či Ioniq 5. Seven má batérie s 800 V architektúrou. Nepísal som na čo to jazdí, však? A čo ste čakali, že to pôjde na mŕtve dinosaury? Jasné, že je to elektromobil. Prípadne časom vodíkáč, lebo Hyundai súbežne s týmto autom ukázal aj vodíkový pohon novej generácie vmontovaný do veľkého ťahača XCIENT. 

Rýchle nabíjanie a v prípade potreby aj vybíjanie. Z 10 na 80 % sa nabije za 10 minút. Za koľko sa v opačnom slede vybije, to Hyundai neuvádza, no uvádza celkový dojazd pri pohodovej jazdičke: 300 míľ, teda 482 km. To je na takého obra. Nepísal som? Pardón, rázvor tohto auta je známy: je to 3200 mm. Skrátka full-size full electric SUV s dĺžkou pohodlne prevyšujúcou 5 metrov.

Navyše je to taký pojazdný home office so vzduchovým filtrom, ktorý sťa katanou sťať všetky vírusy dokáže. Tiež využíva všetky tie populárne eko friendly materiály ako lítium bambusové drevo a podobne. Pozrite si galériu. 


AUTOR: © Zoznam/jh

Komentáre k článku