08.09.2019

Škoda spúšťa výrobu vysokonapäťových batérií pre koncernové plug-in hybridy

Škoda oficiálne spúšťa výrobu trakčných batérií pre koncern Volkswagen a jeho plug-in hybridy.

Investície vo výške 25,3 milióna eur sa začínajú prejavovať. Koncern ešte v roku 2017 rozhodol o investícii do materského závodu v Mladej Boleslavi. Škoda tam začína s výrobou vysokonapäťových batérií pre značky Volkswagen, Audi, SEAT i pre vlastné modely založené na najnovšej verzii platformy MQB. PHEV model Škoda Superb iV, ktorý sa začne vyrábať v závode v Kvasinách tak bude disponovať batériami vyrobenými „in house“.

Ročná produkcia závodu je 150 000 batérií, neskôr bude ešte stúpať. Ako prvé modely s batériami z Boleslavi sa okrem Superbu iV pochváli napríklad aj pred pár dňami predstavený SEAT Tarraco s čisto elektrickým dojazdom na úrovni 50 km.

Samotné batériové články a moduly Škoda nakupuje od externých dodávateľov, v Boleslavi prebieha technologicky mimoriadne náročná montáž komponentov. Vo výrobe elektrických komponentov pracuje 200 zamestnancov, okrem menších robotov im pomáha aj 13 robotov KUKA s nosnosťou od 210 do 550 kilogramov. Tieto roboty zabezpečujú prevoz ťažkých komponentov, napríklad vykladajú hotové batérie na prepravné palety.

Pre nás je táto technologicky vysoko náročná výroba batériových systémov dôležitým krokom pri prechode k elektromobilite. Výrobu elektrických komponentov budeme ďalej rozširovať. Pri budovaní potrebných kompetencií vsádzame na výmenu skúseností medzi odborníkmi vrámci celkoncernového zväzku Volkswagen Group Compoents, kde sa koncentruje know-how od batériových článkov až po recykláciu,“ povedal vedúci výroby komponentov spoločnosti Škoda Auto Christian Bleiel.

 

 


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: SKoda

Komentáre k článku