01.10.2016

AUTOSALÓN PARÍŽ: Nissan Micra Gen5 – začiatok revolúcie

Nový model vozidla Micra je dlhší, širší a nižší, vo vnútri priestrannejší ako predchádzajúce generácie.

Pamätáte sa na koncept Sway, ktorý ohúril na ženevskom autosalóne v roku 2015? Nová Micra z neho vychádza a Nissan urobil dobre, že vzal na vedomie záujem verejnosti. Vozidlo Micra Gen5 spoločnosti Nissan, predstavené na parížskom autosalóne 2016 je rovnako odvážne, ako aj revolučné. Ukazuje myšlienku modelov Micra v celkom novom svetle.

Nissan Micra Gen5 sa zameriava na Európu, ktorá je svetovo najväčší, trhom pre vozidlá typu hatchback. Je svojím štýlom s výraznou bočnou líniou zaujímavým osviežením segmentu. Dizajn nie je jediným prvkom, čím chce zaujať. Má nové hnacie ústrojenstvo s menším objemom a turbodúchadlom, živý podvozok a plnú výbavu bezpečnostných prvkov.

„Keď sa vozidlo Micra prvýkrát pred viac než 30 rokmi objavilo, predstavovalo revolúciu v segmente malých hatchbackov a otvorilo pre Nissan novú kapitolu. Piata generácia vozidla Micra je rovnako revolučná a zvýši očakávania toho, čo hatchback vie a čo by mal poskytovať svojim zákazníkom,“ uviedol Carlos Ghosn, CEO spoločnosti Nissan Motor Company.

Dizajn

Zásadným znakom je výrazná mriežka chladiča v tvare V, od ktorej sa až k zadnej časti vozidla tiahne charakteristická ostrá línia. Micra má svetlá v tvare bumerangu a plávajúca strecha je ďalší dizajnový prvok Nissanu, ktorý prepožičiava kabíne pocit vzdušnosti. K dramatickému vzhľadu prispieva i výber z 10 živých farieb karosérie vrátane oranžovej farby Energy. Ďalšie možnosti prispôsobenia na mieru dovoľujú vytvoriť 125 rôznych variantov.

Kabína patrí vďaka zväčšenej šírke a rázvoru vozidla k najpriestornejším vo svojej triede. Znížená pozícia sedenia dáva pri riadení väčší pocit istoty počas jazdy a poskytuje viac priestoru vyšším vodičom. Palubná doska v tvare krídla klzáka vnáša do kabíny dojem ľahkosti, elegancie a priestoru.

Technológie

Micra Gen5 ako prvé auto v ponuke Nissanu pre segment B ponúka rozsiahly súbor vyspelých bezpečnostných prvkov dostupných na všetkých úrovniach výbavy. Do života uvádza technológiu Nissan Intelligent Driving. K tomu patrí panoramatický kamerový parkovací systém a systém upozornenia na opustenie jazdného pruhu, ktoré sa v tomto segmente objavujú prvýkrát. Ďalej je k dispozícii systém inteligentného núdzového brzdenia s rozpoznávaním chodcov, ktorý Nissan predstavil v Európe vôbec prvýkrát a systém rozpoznávania dopravných značiek a sledovania mŕtveho uhla. Tieto bezpečnostné prvky spoločne tvoria stavebné prvky programu autonómnej jazdy. Sú neoddeliteľnou súčasťou víze Inteligentnej mobility spoločnosti Nissan.

Charakteristickým je pre  model Micra Gen5 úplne nový audiosystém Bose „Personal“. S dvomi reproduktormi Bose UltraNearfield v kombinácii s technológiou virtuálneho zvuku Bose PersonalSpacektoré sa ukrývajú v opierke hlavy sedadla vodiča, je ako prvý svojho druhu optimalizovaný pre vodičov. Prináša úchvatný poslucháčsky zážitok. Spolucestujúcich potešia silné basy, o ktoré sa starajú nové reproduktory Bose Super65 vo všetkých dverách, a zvukovú priezračnosť zabezpečujú výškové reproduktory v oboch A-stĺpikoch.  

Micra Gen5 má sedempalcovú farebnú obrazovku pre ovládanie audiosystému, satelitnej navigácie, mobilného telefónu, stiahnutým aplikáciám a hlasovému ovládaniu Siri cez systém Apple CarPlay.

Podvozok a pohon

Novinkou je systém aktívnej regulácie jazdy pre vyšší jazdný komfort a systém aktívneho držania stopy pre obmedzenie nedotáčavosti a ostrejšie jazdné vlastnosti. To sú inovácie doteraz dostupné iba pri vozidlách Nissan Qashqai a X-Trail. Pribudol aj nový elektrický posilňovač riadenia s lepšou spätnou väzbou. Veľkú pozornosť venovali zníženiu hluku od vozovky a aerodynamického hluku v kabíne aj pomocou špeciálnych aerodynamických dielov pod podlahou. Micra má na vozidlo typu hatchback špičkovú hodnotu aerodynamického odporu, s hodnotu Cd 0,29.

Na pohon budú k dispozícii 0,9-litrový zážihový trojvalec s turbodúchadlom, alebo 1,5-litrový vznetový motor, oba s výkonom 66 kW (90 k). Ponuku čoskoro rozšíri atmosférický zážihový motor s objemom 1 liter a výkonom 55 kW (75 k).

Micra Gen5 chce od základu zmeniť očakávania zákazníkov od vozidla v segmente B. Prináša výrazný dizajn, nové intuitívne technológie a odvážne farby, ktorými bude vystupovať z davu. Veľkosťou vnútorného priestoru a vyspelými funkciami osloví zákazníkov požadujúcich viac od ich hatchbacku v segmente B alebo tých, ktorí prechádzajú na menšie vozidlo.

Nový Nissan Micra sa bude vyrábať v Európe v závodoch Renaultu vo francúzskom Flinse v rámci aliancie Renault-Nissan. Predaj sa v Európe začne v marci 2017.

 

Jozef Vydra
ZDROJ: Nissan

Komentáre k článku