14.06.2018

Nová Škoda Kodiaq RS dosiahla rýchlostný rekord

Stala sa najrýchlejším modelom v triede 7-miestnych SUV.

Športové tradície modelov značky ŠKODA s označením RS (Rally Sport) sa podarilo pretaviť aj do ďalšieho modelu. Emócie, dynamika a automobilová fascinácia – tieto atribúty má aj nová ŠKODA KODIAQ RS, ako prvé vysoko výkonné SUV českej značky. Ešte pred svojím uvedením na trh dokázala, že obstojí aj na najnáročnejšej pretekárskej trati na svete.

Na legendárnej Severnej slučke (Nordschleife) Nürburgringu dosiahla automobilová pretekárka Sabine Schmitzová so 7-miestnym SUV ŠKODA KODIAQ RS rýchlostný rekord. Nový model tým demonštruje svoje výkonnostné kvality a rozširuje ponuku vysoko výkonných modelov značky ŠKODA s označením RS.

Fuchsröhre, Schwedenkreuz a Karussell - slávne úseky na legendárnej Severnej slučke sú známe fanúšikom motoristického športu na celom svete. Žiadna iná pretekárska trať nie je náročnejšia, nikde inde sa vodiči a ich automobily nepriblížia viac k svojim limitom, než na tomto okruhu v nemeckom regióne Eifel.

ŠKODA KODIAQ RS na tejto trati obstála a stala sa najrýchlejším 7-miestnym SUV. Okruh s dĺžkou 20,832 kilometra prešla len za 9:29:84 minúty. Počas rekordnej jazdy sedela za volantom automobilu ŠKODA KODIAQ RS známa automobilová pretekárka Sabine Schmitzová, ktorá na Nürburgringu pravidelne štartuje v okruhových majstrovstvách a v 24-hodinových pretekoch. V roku 1996 tieto preteky vyhrala ako prvá žena na svete a o rok neskôr svoj historický úspech zopakovala.

Do povedomia verejnosti sa najviac zapísala ako dlhoročná šoférka „Ring Taxi“ a ako moderátorka rôznych motoristických programov. Sabine Schmitzová odhaduje, že okruh Nordschleife doteraz prešla viac ako 30 000-krát.

„ŠKODA KODIAQ RS ma na trati skutočne baví,“ povedala Sabine Schmitzová. „ŠKODA s modelom KODIAQ RS naplno využila potenciál veľkého SUV. Pokojne si viem predstaviť, že v budúcnosti by som KODIAQ RS na Nordschleife stretávala častejšie,“ dodala Sabine Schmitzová.

Za vývoj automobilu KODIAQ RS je zodpovedný František Drábek, vedúci produktového radu Compact zo ŠKODA AUTO. Rekordnú jazdu „svojho“ automobilu zažil osobne na sedadle spolujazdca. „KODIAQ RS stelesňuje všestrannosť a priestornosť rodinného SUV, rovnako ako emócie a dynamiku,“ pripomenul František Drábek.

Športová verzia populárneho automobilu ŠKODA KODIAQ prichádza s exkluzívnou motorizáciou 2,0 BiTDI s výkonom 176 kW (239 k) a s najvyšším krútiacim momentom 500 Nm. Tieto parametre znamenajú najvyšší výkon a mohutný záťah aj pri nízkych otáčkach. Selektívna katalytická redukcia (SCR) zabezpečuje špičkovú čistotu výfukových plynov.

Dvojlitrový vznetový dvojito preplňovaný agregát bude v modelovom rade KODIAQ dodávaný výhradne pre verziu RS. Spolu so systémom Dynamic Sound Boost dodávajú automobilu tú pravú športovú dynamiku. O úspešné dosiahnutie traťového rekordu na Severnej slučke sa podstatnou mierou zaslúžili jazdné vlastnosti vozidla ŠKODA KODIAQ RS, adaptívny podvozok (DCC) vrátane voliteľného profilu jazdy (Driving Mode Select), progresívne riadenie a pohon 4×4.


AUTOR: © Zoznam/Jozef Vydra
ZDROJ: Škoda auto

Komentáre k článku