10.02.2017

Idete na lyžovačku? Šups s lyžami von z auta!

Lyže v aute sú opäť najväčším prehreškom slovenských vodičov. Riskujú, nedbajú na bezpečnosť.

Hyundai sa v rámci svojej orientácie na rodinu opäť zameral na pripravenosť slovenských vodičov na aktuálnu lyžiarsku sezónu. Prieskum medzi odborníkmi a štatistiky potvrdili, že slovenskí motoristi opäť riskujú bezpečnosť celej posádky najmä prevozom lyží v aute. Lyže pritom môžu spôsobiť zranenie už pri prudkom brzdení, nehovoriac o havárii.

Odborníci odporúčajú predísť nešťastiu prevážaním lyží v zabudovanom vaku, na nosiči, alebo v strešnom boxe. Dobrou správou je, že medziročne sa predaj strešných boxov zvýšil, čo je dôkazom toho, že čoraz viac motoristov začína brať bezpečnosť cestou na lyžovačku naozaj vážne.

„Najviac Slovákov sa na lyžovačku vyberie počas blížiacich sa prázdnin, preto považujeme za nanajvýš aktuálne upozorniť ich práve teraz na bezpečnosť ich rodiny. Voľne uložené lyže môžu spôsobiť zranenie už pri brzdení, preto odporúčame vodičom neriskovať takúto prepravu.

Niekde za lyže v aute pokutujú

V niektorých krajinách, napríklad v Rakúsku, je to dokonca zakázané. Lyže by ideálne mali byť v boxe alebo na strešnom nosiči. Vhodné sú aj špeciálne otvory v zadných sedadlách, kde však musí byť zabudovaný špeciálny vak. Ak motoristi nemajú k dispozícii ani jednu z týchto možností a vezú lyže voľne pohodené v aute, odporúčame ich zafixovať čo najpevnejšie. Len v takom prípade má vodič istotu, že pri miernom náraze alebo pri prudkom zabrzdení jeho lyžiarsky výstroj neohrozí život celej posádky,“ uviedla Marcela Nemec Divičanová z Hyundai Motor Slovensko.

Viete vôbec, na čo sú snehové reťaze?

Podľa odborníkov má veľa slovenských vodičov aj nedostatočnú praktickú skúsenosť s montovaním snehových reťazí. Je to síce pomerne jednoduchá vec, ale kto to robí prvý raz, môže sa poriadne natrápiť. „Odporúčam motoristom, ktorí nemajú dostatočnú prax s nasadzovaním snehových reťazí, aby si to pred cestou aspoň raz vyskúšali. Ak to má niekto robiť prvýkrát v mraze a vo fujavici, môže to byť veľmi nepríjemný zážitok,“ povedala Marcela Nemec Divičanová. Hlavne mestskí vodiči majú menšie skúsenosti aj s jazdou na snehu. Podľa odborníkov je preto dôležité uvedomiť si, že vozidlo má dlhšiu brzdnú dráhu a tomu prispôsobiť jazdu.

Ten, kto sa vydá na dlhšiu cestu, by nemal váhať ani s preventívnou prehliadkou v autoservise. Odborníci odporúčajú, aby si vodiči dali skontrolovať predovšetkým brzdovú sústavu, chladiacu kvapalinu, tlak hustenia a stav pneumatík, dokonca aj stierače a ostrekovače. Myslieť treba aj na nastavenie, respektíve funkčnosť svetlometov. „Som presvedčená, že naše rady pomôžu zlepšiť aj pohodlie a hlavne bezpečnosť na cestách na lyžiarske zjazdovky. Všetkým, čo sa chystajú lyžovať, želáme veľa zábavy a oddychu a šťastnú cestu,“ doplnila Divičanová.

red.
ZDROJ: Hyundai Slovensko

Komentáre k článku