2024-07-03 09:00:00
Kia PR
Kia PR
Zdroj: Kia

Pohodlie pri jazde po diaľnici s asistentom jazdy Kia HDA

Bezpečnostné a asistenčné systémy v autách už dávno nekončia adaptívnym tempomatom.

Jednou z výrazných inovácií je systém asistencie jazdy po diaľnici od automobilky Kia, známy ako Highway Driving Assist (HDA). Ten zaisťuje ešte viac pohodlia a ešte viac bezpečnosti. Prečítajte si, na akom princípe pracuje a aké má funkcie.

Váš asistent pre jazdu po diaľnici

Highway Driving Assist (HDA) je pokročilý asistenčný systém, ktorý kombinuje viaceré technológie na zabezpečenie plynulej a bezpečnej jazdy po diaľnici. Systém HDA sa stal bežnou súčasťou pre nové autá Kia. Prináša so sebou funkcie ako automatické udržiavanie rýchlosti, sledovanie jazdného pruhu či automatické prispôsobenie rýchlosti podľa premávky.

Kia HDA využíva kombináciu rôznych senzorov a kamier na monitorovanie situácie okolo vozidla. Medzi hlavné komponenty patria radarové senzory, ktoré detekujú vozidlá pred a za autom, a kamery, ktoré sledujú jazdné pruhy a cestné značenie.

Zdroj: Kia

Hlavné funkcie Kia HDA

HDA ponúka niekoľko kľúčových funkcií, ktoré zlepšujú pohodlie a bezpečnosť jazdy:

Adaptívny tempomat (Smart Cruise Control) – Tento systém automaticky reguluje rýchlosť vozidla tak, aby udržiaval bezpečnú vzdialenosť od vozidla pred ním. V zápche dokáže vozidlo úplne zastaviť a následne opäť rozbehnúť, keď sa pohne to pred vami. Využíva na to radarové senzory umiestnené v prednej časti vozidla sledujúce premávku pred autom.

Asistent udržiavania v jazdnom pruhu (Lane Keeping Assist) – Kamery sledujú jazdné pruhy a dokážu identifikovať cestné značenie. V prípade, že začnete neúmyselne vybočovať z jazdného pruhu (napr. vás niečo vyruší od šoférovania), systém HDA automaticky upraví smer (otočí volantom) tak, aby vozidlo zostalo v pruhu. A dokáže to aj v zákrute.

Asistent prechádzania medzi jazdnými pruhmi (Highway Lane Change Assist) – Stačí „vyhodiť“ smerovku a auto samé prejde do vami zvoleného jazdného pruhu. Sleduje pritom situáciu okolo seba a presun začne iba vtedy, keď blízko nie sú ďalšie autá a nehrozí kolízia.

Automatické prispôsobenie rýchlosti podľa navigačných dát (Navigation-based Smart Cruise Control) – Využíva dáta z navigačného systému na prispôsobenie rýchlosti podľa aktuálnych dopravných podmienok a obmedzení.

Zdroj: Kia

Výhody HDA

HDA má 3 hlavné výhody:

Menšia únava a pohodlnejšie cestovanie – HDA vám umožní viac sa sústrediť na samotnú cestu a menej na neustálu korekciu rýchlosti a polohy vozidla – pridávanie či uberanie plynu a točenie volantom.

Bezpečnejšia jazda – Vďaka neustálemu monitorovaniu premávky a jazdných pruhov HDA znižuje riziko nehôd spôsobených nepozornosťou alebo mikrospánkom. Systém vás včas varuje a v prípade potreby aj aktívne zasiahne.

Úspornejšia jazda – Pre nízku spotrebu je dôležitá plynulá jazda – platí to pre „spaľovacie“ aj elektrické autá. Vďaka adaptívnemu tempomatu a sledovaniu jazdných pruhov nebudete musieť tak často pridávať plyn či brzdiť. Výsledkom je nižšia potreba okamžitého výkonu motora, nižšia spotreba paliva či elektriny a menšie opotrebovanie vozidla, vrátane motora i prevodovky.

Nevypínajte zbytočne HDA, môže vám zachrániť život

Kia HDA je vynikajúcim príkladom toho, ako môžu moderné technológie zlepšiť kvalitu a bezpečnosť cestovania. To je na diaľnici pri vysokých rýchlostiach obzvlášť dôležité, keďže riziko vážnej kolízie je vyššie.

Napriek tomu mnohí šoféri asistenčné systémy vypínajú. To je chyba, keďže človek dokáže reagovať na nebezpečné situácie omnoho pomalšie než stroj.

Na druhej strane majte na pamäti, že Kia HDA je stále iba asistenčný systém – stále iba doplnok. Hoci sú ním vybavené mnohé nové autá na predaj, zatiaľ nedokáže nahradiť vás ako šoféra. Za každých okolností sa teda plne sústreďte na cestu a nespoliehajte sa na iba na technológie.


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: PR KIA

Komentáre k článku


Stream naživo