31.07.2021

Zatiaľ čo nových áut je málo, ponuka zánovných vozidiel v strednej Európe rastie

V krajinách V4 pribudlo v druhom štvrťroku, oproti prvému, viac ako 6 500 zánovných jazdených automobilov.

 

V prvom štvrťroku tohto roka bolo v strednej Európe v ponuke 86 667 zánovných áut. S ustupujúcou pandémiou sa dal sekundárny automobilový trh do pohybu a výrazne ožil. Oživenie sa týka aj segmentu zánovných vozidiel, ktorých oproti predchádzajúcemu štvrťroku v krajinách Vyšehradskej štvorky (V4) pribudlo vyše 6 500 a bolo ich tak v ponuke celkovo 93 232.  Na slovenskom trhu bol tak v druhom štvrťroku nárast o 1 219 áut, v Maďarsku o 2 040, v Česku o 1 740 a v Poľsku o 1 566. Ceny najviac rástli v Poľsku, a to o 3 688 zlotých (800 eur).

„Je vidieť, že hlad zákazníkov po novších autách je po pandemickom roku plnom reštrikcií a zákazov naozaj veľký. Obchodníci tak musia stále reagovať na zvýšený dopyt a vykrývať aj výpadky vo výrobe nových áut, kde sa veľmi predĺžili dodacie lehoty. Zákazníci, ktorí s obmenou vozového parku nechcú čakať napríklad rok, kým im automobilka nové auto vyrobí na mieru, preto často siahajú po zánovných jazdených autách, ktoré sú k dispozícii ihneď, sú lacnejšie ako nové vozidlá, ale kvalitou prakticky porovnateľné," hovorí Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ spoločnosti AURES Holdings, ktorá prevádzkuje sieť autocentier AAA AUTO a Mototechnu.

Na Slovensku pri zánovných autách úplne dominujú vozidlá značky Škoda. Na slovenskom trhu tiež výrazne vzrástol počet plne elektrických vozidiel. Ich najčastejšia cena bola 31 000 eur a dominovali tu modely BMW.

 

Najinzerovanejšie zánovné vozidlá v SR v jednotlivých kategóriách v druhom štvrťroku 2021

 

TOP 10

TOP 10 hybridné vozidlá

SUV

1.

Škoda Fabia

Toyota RAV 4

    Toyota RAV 4

 

2.

    Toyota RAV 4

Toyota Corolla

Škoda Karoq

3.

Kia Ceed

Toyota C-HR

Kia Sportage

4.

Škoda Octavia

Toyota Camry

Škoda Kodiaq

5.

Volkswagen Golf

Toyota Yaris

Dacia Duster

6.

Škoda Karoq

Suzuki SX4 S-Cross

Hyundai Tuscon

7.

Kia Sportage

Ford Mondeo

Suzuki Vitara

8.

    Hyundai i30

Kia Niro

Ford Kuga

9.

Škoda Kodiaq

Mercedes E

Suzuki SX4 S-Cross

10.

Dacia Duster

BMW 7

Volkswagen Tiguan

 


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: PR AAA Auto

Komentáre k článku