19.03.2020
Pozor na exekúcie
Pozor na exekúcie
Zdroj: iStock

Kúpiť auto z druhej ruky – ľahká cesta do problémov

Kúpiť jazdené auto nesie svoje riziká. Dávajte dobrý pozor, od koho auto kupujete.

Môže sa vám úplne pokojne stať, že nebudete mať ani auto, ani svoje peniaze. Prečo? Lebo ak chcete kúpiť auto, neviete, či je v zaťažené exekúciou. Preverte ho. Neviete kde? V registri exekúcií. Lenže v ktorom?

Hoci existuje funkčný register, štát napriek tomu vytvoril nový. Je zadarmo, ale v prevádzke je s chybami a nepodáva úplné informácie. Užívateľov tak môže priviesť do omylu. Načo ho potom vytvorili?

Zdroj: iStock

Kúpa auta z druhej ruky v exekúcii je jeden z najčastejších spôsobov, akým sa noví majitelia dostávajú do problémov. Kupujúci tak spraví v nevedomosti, no v konečnom dôsledku môže skončiť bez auta aj bez peňazí. „Treba si uvedomiť, že exekúcia sa nevzťahuje priamo na vozidlo, ale na majiteľa. Ak má majiteľ exekúciu, všetky jeho vozidlá sú na dopravnom inšpektoráte blokované a nedajú sa prepísať na nového majiteľa,“ vysvetľuje Jozef Knopp, predseda Asociácie overovateľov vozidiel (AOV). Ak si teda neoveríte vopred, či je na aute vedená exekúcia, zistíte to až pri prepise vozidla – čo je už, bohužiaľ, neskoro, lebo peniaze vám nikto nevráti.

Štátny register uvádza ľudí do omylu, tvrdí odborník

Najúčinnejší spôsob, ako sa nedostať do problémov, je teda preveriť si všetky potrebné informácie vopred. K tomu mal občanom dopomôcť aj Register poverení na vykonanie exekúcie (RPVE), ktorý, podľa slov ministerstva spravodlivosti, realizovala v roku 2018 spoločnosť IBM Slovensko, s. r. o., v rámci balíka zmenovej požiadavky na podporu agendy – Zjednodušenie podávania a spracovania návrhov Exekučného/Upomínacieho konania OS Banská Bystrica – v celkovej cene 239 091,94 eur s DPH.

Zdroj: iStock

Portál však má svoje chyby. Asociáciu overovateľov vozidiel (AOV), ktorá sa dlhodobo venuje problematike áut v exekúcii, na to upozornili ľudia, ktorí boli napriek využitiu RPVE oklamaní. Problematické sú najmä dve veci: register neobsahuje exekúcie vedené pred aprílom 2017, ani exekúcie vydané sociálnou poisťovňou. Navyše, ak si človek na stránke neotvorí ikonku Pomocník, k tejto informácii sa nedostane. „Naši klienti nám píšu ohľadom problému, ktorý má rovnaký scenár: navštívia portál, overia si, či na vlastníka vozidla nie je vedená exekúcia, a portál im ukáže, že nie je. Len čo však prídu prepísať vozidlo na dopravný inšpektorát, dozvedia sa, že je to nemožné, lebo majiteľ je v exekúcii. Portál teda nespĺňa účel, na ktorý bol vytvorený,“ upozorňuje predseda AOV. „Ľudí to mätie, pretože napriek tomu, že sa informovali a vložili energiu do prevencie, na čo aj my v AOV apelujeme, ostávajú nemilo prekvapení,“ dopĺňa Jozef Knopp.

Funkčný register existoval, ministerstvo vytvorilo nový

Na Slovensku od roku 2016 funguje Centrálny register exekúcií, ktorý vytvorila Slovenská komora exekútorov. Jeho vznik schválila v roku 2014 aj Národná rada SR v rámci zákona o spotrebiteľskom konaní. Od začiatku roka 2015 sú tak súdni exekútori povinní zapísať do registra každú novú exekúciu, prípadne aktualizovať údaje už prebiehajúcej a neukončenej exekúcie. Zároveň musia do 14 dní vymazať z registra všetky údaje tých prípadov, ktoré boli právoplatne ukončené. Tento register je však spoplatnený. „Napriek poplatkom sa register využíva. Používame ho aj my v AOV, najmä pre jeho spoľahlivosť,“ tvrdí J. Knopp. Vďaka nemu je možné overiť si vedenie exekúcie aj na webovej stránke overenie-vozidla.sk.

Ministerstvo spravodlivosti však vytvorilo kompletne nový, vlastný portál, ktorého výhodou má byť práve to, že je zdarma. „Rezort spravodlivosti vybudoval vlastný portál ako súčasť uceleného riešenia pre centrálne pracovisko Uk/Ek konaní na OSBB, ktorý sa realizoval v rámci projektu Rozvoj elektronických služieb súdnictva. Rezort spravodlivosti so SKE spolupracuje v oblasti posudzovania návrhov IS a výmeny dát, ktoré súvisia s exekútorskou činnosťou, avšak o spolupráci nad rámec tohto rozsahu sa z pohľadu informačnej bezpečnosti a prevádzkovej réžie neuvažovalo,“ tvrdí ministerstvo.

Zdroj: iStock

Verzia je podľa ministerstva finálna

„Na základe našej skúsenosti môžeme povedať, že portál ľudí mýli, pretože funguje len polovične,“ myslí si predseda AOV. Riešením problému by podľa neho bolo, keby bola informácia o chýbajúcich exekúciách dosadená na dobre viditeľné miesto, ideálne na hlavnú stránku pod vyhľadávač. Na otázku, prečo túto dôležitú informáciu vložili vývojári do Pomocníka a či by bolo možné ju presunúť, ministerstvo neodpovedalo. Verzia registra je podľa nich nateraz finálna, ale „nedá sa vylúčiť, že v prípade potreby dôjde v budúcnosti ešte k vylepšeniam,“ uzatvára MSSR.

Bude ministerstvo dovtedy, kým s tak stane, hradiť ľuďom škody, ktoré neúplne funkčný register prináša? Zrejme je to jedna z vecí, ktoré bude riešiť už nová ministerka spravodlivosti. Aby naozaj platilo, čo má ministerstvo vo svojom názve – spravodlivosť.


AUTOR: © Zoznam/Jozef Vydra
ZDROJ: Asociácia overovateľov vozidiel

Komentáre k článku