2019-12-17 06:00:00
Jazdenka na Vianoce
Jazdenka na Vianoce
Zdroj: iStock

Kúpa auta na Vianoce? Môže byť, ale dajte si pozor na toto

Vianoce sú okrem dobrého jedla, trhov a vysvietených stromčekov charakteristické aj štedrosťou.

Lenže podvodníci sú pripravení obrať vás o tisícky eur. Práve v tomto čase čas ochotnejšie minieme aj väčšiu sumu peňazí. Medzi takéto investície nepochybne patrí aj kúpa automobilu, ktorý dokáže rodine výrazne pomôcť v každodennom živote. Dajte si však veľký pozor, aby sa vytúžený darček nezmenil na nočnú moru! Neohrozte seba a svoju rodinu!

Myslite ekonomicky, ale obozretne

Mnohé rodiny, bohužiaľ, nemajú dostatočný rozpočet na kúpu nového auta. Jazdené vozidlo, tzv. „jazdenka“, je ekonomicky omnoho dostupnejšie. Za dobrú cenu si dokážete zadovážiť overenú značku, či luxusnú výbavu. Stáva sa však, že aj to, čo spočiatku vyzerá ako dobrý nápad, sa môže skončiť katastrofou a škodou niekoľko tisíc eur.

Bohaté Vianoce môžu mať práve podvodníci, pokiaľ si nedáte pozor a kúpite mačku vo vreci. „Prípady, kedy sa nový majiteľ jazdeného vozidla dostane do problémov pre neserióznosť predávajúceho alebo svoju neznalosť, riešime každý deň,“ hovorí predseda Asociácie overovateľov vozidiel (AOV) Jozef Knopp. „Nie je nič nezvyčajné, že si podvedený človek zadováži bez ďalšej investície nepoužiteľný a ďalej nepredajný vrak, prípadne musí platiť lízing za niekoho iného. Bohužiaľ, stali sa už aj naozaj veľké tragédie, keď podvodný predaj stál niekoho iného v takomto aute život! Na základe skúseností sa nebojím povedať, že kúpa jazdenky bez odbornej pomoci je obrovské riziko, dalo by sa povedať ,samovražda‘,“ dodáva s vážnou tvárou odborník.

Zdroj: iStock

Preverujte vopred, nenaleťte

Podvodníkom neobmäkčí srdce ani obdobie Vianoc. V tomto nekalom biznise dokážu totiž na dôverčivých ľuďoch zarobiť milióny eur. Aktuálne je na Slovensku v ponuke viac ako 100-tisíc jazdených áut. Niektoré z nich sú dovezené napríklad z Talianska, Nemecka, Belgicka či Rakúska, no očakávanú kvalitu nespĺňajú.

„Problém je, že k nám ide všetko problematické. Je to biznis model podvodníkov. Za pár drobných kúpiť vrak, ktorý v týchto krajinách už nespĺňa prísne technické či emisné normy, naoko opraviť a u nás ho predávať so sfalšovanými údajmi ako luxusné auto v skvelom stave,“ ozrejmuje odborník.

Laik to nezistí, vy asi tiež nie

Dáta Asociácie overovateľov vozidiel ukazujú, že až 60 % až 80 % jazdeniek má stočené kilometre. Takéto automobily môžu mať upravené údaje buď v jednej z krajín dovozu, alebo aj u nás, pri dovoze. Mrzuté je, že keď sa raz stanete majiteľom takéhoto auta, všetky problémy sú na vašich pleciach. Povinnosťou kupujúceho totiž je overiť si, čo kupuje.

„Napriek tomu si podľa našich zistených údajov až 9 z 10 ľudí kúpi auto naslepo, bez overenia. Kupujúci šetria na nesprávnom mieste a namiesto toho, aby si zaplatili pár eur za overenie vozidla, radšej kúpia ,stočenku‘. Stačilo by pritom pýtať si takéto potvrdenie od predávajúceho,“ krúti hlavou J. Knopp z AOV.

Zistiť vopred, či boli kilometre stočené, dokážu overovatelia vozidiel jednoducho. Problém je dokázať vinu vinníkovi, ak si vozidlo pred kúpou neoveríte a necháte sa oklamať. „Obvinený môže pred súdom povedať, že vozidlo bolo v servise a asi tam nechtiac niečo zmenili. Aby bol odsúdený, musia mu vinu dokázať. To však nie je možné, pokiaľ sa podvodník neprizná, čo sa zrejme nestane. Aj preto nebol doteraz za stáčanie kilometrov nikto odsúdený!“ dopĺňa odborník z Asociácie overovateľov vozidiel.

Medzi ďalšie časté podvody, ktoré môžu v konečnom dôsledku viesť až k nehodám priamo na vozovke, patrí aj falšovanie dokladov, nepriznaný lízing, skryté opravy či výmena originálnych dielov za neoriginálne.

(Ne)dôveruj, ale preveruj

Dať si overiť vozidlo z pohľadu technického stavu a taktiež jeho histórie je v súčasnosti už pomerne jednoduché. Stojí to zopár eur, no vo finále môžete ušetriť tisíce či vyhnúť sa veľkým problémom. Na stránke www.overenie-vozidla.sk si podľa ŠPZ alebo VIN čísla (musí sa uvádzať v inzerátoch) zistite, či auto nebolo kradnuté, nie je predmetom lízingu, prípadne či na ňom nie je iná ťarcha, koľko malo predchádzajúcich majiteľov a ďalšie dôležité informácie. Na portáli www.overeniestk.sk zase zistíte skutočný počet najazdených kilometrov a platnosť STK. Nezabudnite si vypýtať VIN číslo, ideálne odfotené, pokiaľ sa nenachádza v inzeráte, a následne si ho overte priamo na mieste. Na stránke www.vin-check.eu je možné si zistiť, či auto nebolo búrané alebo havarované.

Ak všetky údaje sedia a máte VIN číslo vozidla, môžete preverovať ďalej. Napríklad využijete rozšírené služby na stránke www.autoxperts.sk, kedy skúsený technik pôjde na obhliadku auta spolu s vami. Nikdy nie je na škodu si auto ešte pred kúpou vyskúšať na vlastnej koži. Vypýtajte si od súčasného majiteľa všetky potrebné dokumenty k vozidlu, ako je servisná knižka, protokoly o vykonaných STK a EK a bločky zo servisov, kde boli uskutočnené opravy. Nezanedbajte ani kontrolu exteriéru, interiéru a nebráňte sa sadnúť si skúšobne za volant.

Ako je možné, že sa toľko majiteľov jazdeniek stalo obeťou podvodov? Je to jednoduché, ľudia o týchto službách nevedia. Často sa stáva, že sa o možnosti preverenia auta dozvedia až po tom, ako si ho kúpia. Vtedy službu využijú a zistia, že boli oklamaní. Ale to už je neskoro, pretože vtedy už takmer nič nezmôžu,“ uzatvára J. Knopp z AOV.


AUTOR: © Zoznam/Jozef Vydra
ZDROJ: Asociácia overovateľov vozidiel

Komentáre k článku


Stream naživo