03.06.2014

Východné Slovensko fandí elektromobilom, pribúdajú nové. Predbehne Západ?

O východnom Slovensku sa v ostatnom čase nehovorí lichotivo, najmä ak ide o rozvoj regiónu. Zdá sa však, že elektromobilite sa na Východe darí.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť totiž začala využívať elektromobily, plánuje ich viac a to isté chce aj mesto Košice.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS), a. s. tak chce prispieť k ochrane životného prostredia. Prvých desať zakúpených vozidiel na elektrický pohon dnes v Košiciach slávnostne "pokrstili" vodou z vodovodu generálny riaditeľ VVS Stanislav Hreha a košický primátor Richard Raši, ktorý je zároveň podpredsedom predstavenstva vodárenskej spoločnosti.

"Keďže hovoríme o tom, že sme ekologická firma, máme ochraňovať životné prostredie a chceme chrániť vodné zdroje, tak sme sa rozhodli zakúpiť tieto elektromobily. Do budúcnosti plánujeme zmeniť aj naše dodávkové vozidlá na elektromobily," uviedol Hreha pre novinárov. Zakúpené autá rozdelia do všetkých závodov VVS (Košice, Prešov, Rožňava, Michalovce, Bardejov, Stropkov, Trebišov, Svidník, Vranov nad Topľou a Humenné), využívať sa budú na prácu vodárov. Dojazd 190 kilometrov na jedno nabitie podľa firmy ich denným potrebám vyhovuje. Nabíjanie áut sa bude realizovať v mieste parkovania a na rýchlostaniciach.

Jeden elektromobil značky Nissan LEAF stojí podľa Hrehu okolo 24.000 eur. "My ich máme ale s výraznou zľavou, keďže sme brali desať kusov," povedal šéf VVS.

Elektromobily sú bez produkcie výfukových plynov a nemajú žiadne olejové náplne, výhodou je aj tichá prevádzka. Podľa firmy predstavujú výraznú úsporu na nákladoch, keďže 100 kilometrov jazdy v elektromobile vyjde na 2,5 eura, predtým na bežnom vozidle to bolo 12,90 eura.

Primátor Raši konštatoval, že výhodou týchto vozidiel je v Košiciach v súčasnosti možnosť nabíjania zdarma, podporou pre všetkých majiteľov bude aj bezplatné parkovanie. "Mesto Košice bude mať ako prvé päť elektrobusov. Bude to na jeseň tohto roku a aj to je podpora ekologického cestovania," dodal Raši.

Automobily sa dnes presúvajú na druhú časť slávnosti do Prešova, kde ich o 15.00 h uvíta primátor mesta Pavel Hagyari.

jh
ZDROJ: TASR

Komentáre k článku