30.04.2014

Superšportové auto s dojazdom 3200 kilometrov? No to ma podrž..!

Britský malovýrobca športových áut Trident má nové verzie svojho modelu Inceni.

Najprv prišiel s kabrioletom Grand Tourer, ktorý zaujal hlavne svojimi parametrami výkonu a zároveň dojazdu. No a tiež tým, že motor pod kapotou bol na naftu! No výrobcovi ani to nestačilo a pripravil ďalšie dve verzie, ktoré na výkonových parametroch netratia (a to sú pritom iné „pecky“, ako majú niektoré „superšporty“), zároveň ďalej rozvíjajú myšlienku dlhéééého dojazdu. Sú to Iceni Magna (fastback) a Iceni Venturer (sedan).

Trident uvádza hodnotu dojazdu ako z kategórie sci-fi, keď vozidlo Iceni prejde 3200 km na jednu nádrž minerálnej alebo bio-nafty. Dokonca do nádrže môžete pokojne naliať aj ľanový, palmový, či sójový olej. No pokojne s ním odídete aj v prípade, ak použijete použitý olej na vyprážanie a podobné „palivá“.

Autá pritom používajú mohutný 6,6-litrový motor V8 z produkcie General Motors s unikátnou technológiou násobenia krútiaceho momentu. Trident tvrdí, že vďaka tomu dosahuje ich vozidlo až o 20% väčšiu účinnosť ako vozidlá tejto kategórie. Výkon Iceni je v základe 316 kW (430 k) s 1288 Nm krútiaceho momentu. Vďaka týmto parametrom dokáže zrýchliť z pokoja na 100km/h za 3,7 sekundy, pričom maximálna rýchlosť je 306km/h.

To však nie je všetko!  Môžete si zvoliť aj silnejšiu verziu. Tá disponuje výkonom 485 kW (660 k) a krútiacim momentom až 1433 Nm. V tomto prípade výrobca (asi pre istotu) dynamické parametre radšej ani neudáva... Ak by vás zaujímala cena vozidla, po prepočte z libier sa cenovka začína od 116 600 eur a môže sa vyšplhať až na 153 000 eur podľa výbavy.

No a teraz k tomu dojazdu: Ak podľa údajov výrobcu pôjdete rýchlosťou 70 míľ za hodinu (113 km/h), bude sa motor krútiť len tak ledabolo na 980 otáčkach za minútu – čo je vlastne akýsi mierne zvýšený voľnobeh. No už aj vtedy budete mať k dispozícii krútiaci moment takmer 950 Nm! Spotreba v takomto prípade by mala byť len 4,1 litra na 100 km jazdy. Na plnú nádrž tak podľa výrobcu auta dokážete prejsť až vyše 3200 kilometrov.

Zaujíma vás objem nádrže? Jednoduchým rátaním prídete k tomu, že by mala mať aspoň 131 litrov a viac, aby pri danej spotrebe vyšiel uvedený dojazd. No pri tom už ostáva rozum stáť: kam ju vlastne ukryli? Sú tajomstvá medzi nebom a zemou, ktoré bežné smrteľník nepochopí... alebo žeby výrazne zapracoval marketing? Skúste pouvažovať, či by ste predsa len nemali siahnuť po takom úspornom aute s dojazdom takmer na úrovni doletu malých dopravných lietadiel... Ak nájdete sponzora, na plnenie nádrže.

Jozef Vydra
ZDROJ: autoevolution.com, tridentsportcars.com

Komentáre k článku