15.12.2017

JAZDENKY: Na Slovensku sa predávajú výrazne mladšie, než v okolitých krajinách

Dôvodov môže byť viacero. Medzi inými vyniká dlhodobý trend rastu predajov zánovných vozidiel.

Veľká časť zákazníkov na Slovensku radšej kúpi zánovné auto s pár stovkami až tisíckami kilometrov, ktoré je na nerozoznanie od nového a ušetrí tak rádovo tisíce eur. Trend zvyšovania popularity zánovných áut je u nás výrazný. 

Vo všetkých krajinách Vyšehradskej štvorky klesla v minulom mesiaci ponuka inzerovaných jazdeniek, na Slovensku a Maďarsku o 3 000 vozidiel, v Čechách a Poľsku o 12 000. Priemerný vek jazdeniek ponúkaných na Slovensku klesol oproti septembru a októbru na 9,1 a je pod európskym priemerom, ktorý je podľa štúdie ACEA* 10,7 roka. Tento stav je dlhodobý, vek jazdených áut sa u nás pohybuje práve okolo úrovne deviatich rokov. Tieto výsledky vyplynuli z pravidelnej analýzy spoločnosti AAA AUTO, ktorá trh s ojazdenými automobilmi kontinuálne monitoruje a robí jeho hodnotenie.

Vek vozidiel ponúkaných na Slovensku v novembri je nižší ako priemer v 25 štátoch EU a zároveň aj než priemerný vek slovenského vozového parku, ktorý je podľa štúdie ACEA 13,4 roka. Priemerný vek automobilov inzerovaných v ostatných krajinách V4 kopíruje poradie v rámci štúdie. Vždy je však o pár rokov nižší ako priemerný vek vozového parku. Na Slovensku sú ponúkané jazdenky najmladšie, nasleduje Česká republika s vekom 9,2 rokov, Maďarsko s 10,1 rokmi a Poľsko s 10,4 rokmi.

Cena automobilov inzerovaných na Slovensku v novembri patrí medzi najnižšie za posledné štyri mesiace. V priemere najlacnejšie ponúkané jazdenky si motoristi môžu kúpiť v Poľsku, a to za takmer 6 000 eur. Medziročne však cena jazdeniek v Poľsku stúpla. Ich relatívne nízka cena však naďalej odráža kvalitu. V Poľsku sú jazdenky najstaršie a majú zároveň aj najvyšší počet najazdených kilometrov. O špecifikách poľských jazdených áut sme písali aj tu. 

Najinzerovanejším automobilom v novembri bola aj naďalej Škoda Octavia, na druhé miesto poskočil Volkswagen Passat, ktorý odsunul Volkswagen Golf na tretiu priečku. Vyššie poskočili aj ďalšie luxusnejšie automobily  BMW 3, Audi A4, Audi A6. Výrazne odlišné sú rebríčky najponúkanejších automobilov v Maďarsku a Poľsku, kde je na prvom mieste Opel Astra, na druhom Ford Focus či Volkswagen Passat.

V novembri bolo najviac áut inzerovaných už tradične v Trenčianskom kraji (6 346), kde dosahovali zároveň aj najvyššej priemernej ceny, najnižší priemerný nájazd a boli najmladšie. Takmer o polovicu menšia ponuka bola v Prešovskom kraji (3 305). Najnižšia priemerná cena inzerovaných áut bola v Košickom kraji (7 036 eur).

TOP 10 inzerovaných vozidiel

 

Slovensko

Česká republika

Poľsko

Maďarsko

1.

Škoda Octavia

Škoda Octavia

Opel Astra

Opel Astra

2.

Volkswagen Passat

Škoda Fabia

Volkswagen Passat

Ford Focus

3.

Volkswagen Golf

Volkswagen Passat

Audi A4

BMW 3

4.

Škoda Fabia

Volkswagen Golf

BMW 3

Volkswagen Passat

5.

BMW 3

Škoda Superb

Volkswagen Golf

Suzuki Swift

6.

Audi A4

Ford Focus

Ford Focus

Volkswagen Golf

7.

Škoda Superb

BMW 3

Ford Mondeo

BMW 5

8.

Audi A6

Ford Mondeo

Škoda Octavia

Ford Mondeo

9.

BMW 5

BMW 5

BMW 5

Škoda Octavia

10.

Ford Focus

Volkswagen Touran

Opel Corsa

Audi A4

 

jh

Komentáre k článku