2016-07-10 13:06:59
Dieselové autá vo Francúzsku
Dieselové autá vo Francúzsku považujú za omyl

Nemeckí prokurátori žiadajú pokutu pre VW za dieselgate

Nemeckí prokurátori žiadajú pokutu pre automobilový koncern Volkswagen (VW) za emisný škandál, tzv. dieselgate.

Jej výška sa má odvíjať od zisku, ktorý automobilke priniesol predaj 11 miliónov áut so zlým softvérom. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na noviny Süddeutsche Zeitung.

Automobilkou Volkswagen otriasa najväčší škandál v jej histórii. Americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) vlani v septembri obvinila VW, že do takmer 600.000 dieselových vozidiel v USA nainštaloval softvér, ktorý počas testov umožňoval zamaskovať skutočné hodnoty oxidov dusíka. VW neskôr priznal, že vo svete jazdí približne 11 miliónov áut s takýmto softvérom.

Prokuratúra v nemeckom Braunschweigu vyhodnocuje "ekonomickú výhodu", ktorú mal Volkswagen z namontovania podvodného softvéru do áut namiesto drahého filtračného systému, tvrdia noviny.

Stanovisko Volkswagenu a prokuratúry v Braunschweigu k článku v novinách sa agentúre zatiaľ nepodarilo získať.

Kým v Európe VW odmieta odškodňovať, lebo si je istý pevnou pôdou pod nohami vďaka tunajším zákonom a celkovej situácii, v USA sa dohodol na odškodnom takmer 15 miliárd USD. Ďalších 86 miliónov získa Kalifornia nad rámec tohto mimosúdneho vyrovnania.

Automobilový koncern Volkswagen musí zaplatiť dodatočnú pokutu 86 miliónov USD (77,62 milióna eur) štátu Kalifornia. Informovala o tom agentúra DPA.

Generálna prokurátorka Kamala Harrisová uvádza, že táto suma je nad rámec mimosúdneho vyrovnania 14,7 miliardy USD, na ktorom sa VW dohodol s úradmi, predajcami a majiteľmi dotknutých vozidiel.

Harrisová uvádza, že z mimosúdneho vyrovnania získa Kalifornia 1,2 miliardy USD. Boli to práve kalifornské úrady, ktoré výraznou mierou prispeli k odhaleniu manipulácií so softvérom VW.

 

jh
ZDROJ: TASR, Ministerstvo vnútra SR

Komentáre k článku


Stream naživo