15.11.2015

VIDEO: Ako si ruský pilot F1 robil vodičák - v Rusku a na Lade

Tento víkend sa jazdia predposledné preteky F1 v tomto ročníku. Štart Veľkej ceny Brazílie je dnes o 17:00.

Ruský pilot Daniil Kvjat tímu Infiniti Red Bull Racing nakoniec odštartuje zo šiesteho miesta. Porazil v kvalifikácii svojho tímového kolegu Daniela Riciarda. Ten vyskúšal vynovený motor Renault, ale nič to neprinieslo na rýchlosti monopostu.

Každý vie, že Formula 1 patrí k nebezpečným záležitostiam: jazdí sa tam neraz rýchlosťami nad 300 km/h. Ale je to naozaj také vysoké riziko? Koniec koncov, jazdí sa na 19 najbezpečnejších okruhoch sveta a piloti sú za volantom technicky sofistikovaných strojov na svete. Okolo seba majú tím inžinierov, ktorí sledujú výkonnosť vozidla. Ak už dôjde k najhoršiemu, k dispozícii sú po ruke aj špičkoví zdravotníci a záchranné tímy.

Teraz si to porovnajte s tým akému nebezpečenstvu čelíme pri typických používateľoch ciest pri jazde do supermarketu, Zrazu práca formulových jazdcov nie je až taká riskantná. Pozoruhodné je, že hoci mladí jazdci sa preháňajú na okruhoch, do bežnej premávky nemôžu ísť. Napríklad aj ruský pretekár Daniil Kvjat síce má platnú superlicenciu pre pretekanie vo Formule 1, vodičský preukaz si ale ešte neurobil. Na rozdiel od mnohých kolegov preferoval hromadnú dopravu. Krátko po jeho domácej Veľkej cene Ruska sa to však rozhodol zmeniť. Preto sa rozhodol konečne s tým niečo urobiť a navštívil testovacie centrum v Moskve, aby získal vodičský preukaz.

S lekárskou prehliadkou ako perfektne vycvičený pretekár nemal Kvjat problém, pri pohľade na propagačné plagáty sa ale priznal, že volant zvyčajne nedrží správne. Dvadsaťjedenročný pilot Red Bull Racing si nebol celkom istý s riešením križovatiek a počas vodičskej skúšky opisoval. Pri teoretickej skúške si musel ruský jazdec zistiť správnu odpoveď na jednu z otázok od prítomnej spolužiačky. Správnu odpoveď hľadal aj na mobile. Výsledkom nakoniec boli dve chyby, teoretickou časťou skúšok ale Daniil prešiel. Nasledovali jazdy v typickom ruskom aute - Lade VAZ 2105 - žigulíku. Pretekár stajne Red Bull Racing sa čudoval nad úrovňou technického stavu vozidla autoškoly. Prekvapený bol, že vozidlo autoškoly má klimatizáciu, ale chýba nastaviteľný volant.

Skúšobná jazda zahŕňala slalom medzi kužeľmi, rozjazd do kopca a paralelné parkovanie. Ako si Daniil Kvyat pri skúške počínal a či získal nakoniec vodičské oprávnenie sa dozviete z priloženého videa.

Jozef Vydra
ZDROJ: redbull.com, infiniti-redbullracing.com

Komentáre k článku