06.11.2013

Máte podozrenie, že auto z bazáru nie je „čisté“? Vieme, ako sa to dá zistiť

Pri kúpe jazdeného auta zvažujte všetky možnosti, ako zistiť, či má auto v poriadku pôvod, aby ste neprišli o auto aj o peniaze

Takých prípadov nie je málo a takmer každý deň sa niekto nechá dobehnúť. Vy sa nemusíte nechať „obabrať“. Dnes už existuje možnosť, ako pomocou webu kontroly originality overiť aj také auto, ktoré neabsolvovalo kontrolu originality (KO).

Ak sa rozhodnete kúpiť si jazdené vozidlo a nepoznáte dôverne a dôkladne históriu auta, radšej si nechajte zájsť chuť naň. Iné to je, ak viete, že auto niekto kúpil na Slovensku ako nové, pár rokov tu jazdilo a možno parkovalo vo vašej blízkosti. Aj v takom prípade však môže pri predaji „zázračne omladnúť“ o pár desiatok, možno aj sto tisíc kilometrov. Iné to je pri dovoze, alebo kúpe auta zo zahraničia, kde vystopovať „život“ auta je niekedy komplikované a v prípade trestnej činnosti dokonca nemožné. Podvodníci sa totiž vždy snažia čo najviac zahladiť stopy tak, aby vyzerali čo najdôveryhodnejšie... A darí sa im to, neraz naletíte.

Je zaujímavé, že práve pri kúpe áut, ktoré nestoja pár eur, zabúdame na ostražitosť. Väčšinou sme očarení výberom a postupujeme celkom proti zdravému rozumu. „Záujemca si kúpi automobil a až potom sa začne zaujímať o to, čo mu stojí pred domom. Veľakrát je už ale neskoro, pretože podvodníci sa vedia v týchto prípadoch poistiť voči tomu, aby kupcovi nemuseli za vozidlo s nejasnou minulosťou vrátiť peniaze“, konštatuje Rastislav Jendrál z IRIS IDENT, poverenej technickej služby kontroly originality vozidiel.

Pozor, keď predajca nechce kontrolu originality

Z autobazáru pri Trnave si chcel záujemca zo Zvolena kúpiť osobné vozidlo Volkswagen Passat, ktoré mal predajca doviezť z krajín Beneluxu. Podľa inzerátu malo zhruba 3 ročné vozidlo najazdených okolo 120-tisíc kilometrov. Na odometri ich bolo ale o 60-tisíc viac. Pred tým, ako mal kupujúci podpísať kúpnopredajnú zmluvu, požadoval od predajcu, aby auto absolvovalo ešte pred jeho prepisom kontrolu originality. „Za vykonanie kontroly originality na niektorom z pracovísk KO som majiteľovi autobazáru zaplatil vopred. Chcel som vedieť, či sa mám o dané vozidlo vôbec zaujímať a bol som zvedavý, aký bude výsledok kontroly“, tvrdí potenciálny kupca zo Zvolena. 

Kontrola originality sa ale nekonala. Predajca z autobazáru totiž odmietol ísť s vozidlom na KO a záujemcovi za kontrolu, ktorú si predplatil, radšej vrátil peniaze. Vedel, prečo to robí. Urobil by to každý, kto vie, že vozidlo pochádza z trestnej činnosti, má zmenené identifikátory, boli na ňom vykonané neoprávnené zásahy do jeho konštrukcie, vzťahuje sa naň exekúcia, alebo nebol splatený lízing. Ide o klasický postup podvodníckeho predajcu, ktorý chce na takomto vozidle zarobiť slušný balík peňazí. Kupujúci sa našťastie začal o vozidlo a jeho minulosť zaujímať skôr, ako ho kúpil. „Takýchto prípadov je veľmi málo. Pri dopytoch ľudí, ktoré nám adresujú na poverenú technickú službu kontroly originality vozidiel, zaznamenávame skôr opačné prípady“, dodáva Rastislav Jendrál.

Na webe si dnes overíte aj auto, ktoré na KO nebolo 

Výsledky z KO a zistené fakty vrátane fotodokumentácie sú prístupné bezplatne prostredníctvom web stránky www.ko.sk v časti „Overenie vozidla“. Je rozumné, pozrieť si tieto informácie ešte pred kúpou vozidla. Ak neabsolvovalo kontrolu originality, oplatí sa ju od predajcu vyžadovať, o čom sa presvedčil aj spomínaný Zvolenčan. Neprišiel o financie a predišiel zbytočným problémom, ktoré sú s vozidlami pochádzajúcimi z trestnej činnosti spojené. „Cez stránku kontroly originality je dnes možné overiť si informácie už aj o vozidlách, ktoré doteraz nikdy neabsolvovali kontrolu originality, ale boli na technickej a emisnej kontrole. Záujemca sa pri zadaní konkrétneho VIN čísla vozidla na webe poverenej technickej služby kontroly originality minimálne dozvie, či nemá stočený odometer“, doplnil Miroslav Strelec z IRIS IDENT.

Načo je dobrá kontrola originality?

Určite nielen pre istotu a pokoj v duši, ale aj pre zistenie ďalších vlastností auta, ktoré len pri prehliadky, akokoľvek dôkladnej, nemusíte zistiť. Počas kontroly originality sa totiž okrem iného skúmajú identifikátory vozidla, ktorými sú výrobcom pridelené identifikačné číslo vozidla VIN a iné označenia vozidla a jeho komponentov, určujúce identitu vozidla s dokladmi vozidla, posudzuje sa ich originalita a pravosť. Okrem iného sa počas KO preveruje aj: vyhľadanie a preverenie vozidla v Evidencii vozidiel SR, robí sa kontrola originality dokladov, zaznamenáva sa stav kilometrov na odometri, meria sa hrúbka povlakovej vrstvy karosérie vozidla, preveruje sa, či vozidlo nie je v národnom a medzinárodnom pátraní, ako aj to, či neboli diely opravované po havárii. 

jv
ZDROJ: Iris Ident, ko.sk

Komentáre k článku