17.05.2017

Piliscsév maratón 2017 – Slováci bodovali v generálke na južanské rely

Vytrvalostné preteky na začiatku sezóny kúsok za Dunajom v maďarskom Piliscséve sú už tradícia.

Tento rok však priniesol niekoľko zmien na trati, ktoré boli všetky k lepšiemu. Navyše zasa dobre zaúradovalo počasie.

Neviem ako je to možné, ale rok-čo-rok sa opakuje ten istý scenár. Vyzerá to na dážď, ale v čase pretekov sa zrazu všetko vyjasní, prestane pršať, trať má ideálne parametre a nie je priteplo. Opäť to tak bolo aj tento rok.

Počas sobotných tréningov krásne svietilo slniečko, ale v noci prišlo mrholenie a nad ránom dážď. Odštartovalo sa však podľa plánu a celé preteky sa odjazdili v ideálnom počasí: zatiahnuté, ale bez dažďa.

Vytrvalosť a náročnosť

Úvodné podujatie Motomix XL Cupu je špecifický, keďže má vytrvalostný charakter. Rozloženie síl je absolútne kľúčový faktor. Samotná trať je veľmi technická. Tohto roku boli pridané viaceré nové úseky a okruh sa zatraktívnil. Medzi jazdcami som vnímal len pozitívne ohlasy. Napriek tomu naďalej platí, že si vlastne nieto kde oddýchnuť. Jazdec musí neustále pracovať a s ním pracuje aj podvozok. Hupáky striedajú odskoky, odskoky hrby, hrby rolety, a tak stále dookola.

Už niekoľko rokov je pre mňa toto podujatie vďaka svojej náročnosti testom kondičnej prípravy a previerkou stavu motorky pred nadchádzajúcimi európskymi rely súťažami.

Odštartované

Štartuje sa po vlnách podľa jednotlivých tried. Spočiatku je to nasekané, ale vláčik sa rýchlo trhá. Na trati sú zreteľné miesta, kde sa predbieha hravo a zreteľné sú aj tie, kde je to číry nezmysel a neoplatí sa riskovať.

Prvá polovica prebiehala hladko. Postupne sa zžívame s traťou, učíme sa jazdiť jednotlivé pasáže, hľadáme tú ideálnu nájazdovú rýchlosť pre jednotlivé skoky. Síl ale ubúda.

V druhej polovici už je to horšie. Dochádza k nehode, keď Jozefa Heugera po páde prešiel jazdec idúci za ním. Zranenie je vážne, Joža znášajú z trate. Sanitka ho vezie na hranicu, tam ho prekladajú do slovenskej sanitky a v Nových Zámkoch ho ešte ten večer operujú. Veľká smola a zrejme stop na celú sezónu a najmä pre plánovaný Hellas.

Haro napokon ukončuje preteky o pol hodinu skôr, aby tak predišiel prípadným ďalším nehodám z vyčerpania.

Umiestnenia tímu

V Piliscséve bodovali jazdci S4RT (Slovak For Rally Team) v troch triedach: Samo Theis bral bronz v Open, Jozef Štefanka ten istý kov v dvojvalcoch a Jozef Oprchal a Martin Landl brali 2. a 4. miesto v jednovalcoch. Pre tím však boli tieto preteky v prvom rade generálkou na Croatia rally a Hellas. Technika vydržala, jazdci tiež. Už 19.05. vyráža časť S4RT do chorvátskeho Primoštenu a druhá časť do gréckeho Nafpaktosu.

Vydarená akcia

Preteky splnili očakávania do bodky. Zázemie bol tradične výborné, bufetári ochotní a ich jedlo výborné. Úpravy trate sa osvedčili a jazdci dostali slušne do tela.

Riziko k športu patrí a nikdy to inak nebude. Napriek tomu musíme stále myslieť na to, že hocijaké umiestnenie je prijateľné, ak som večer s kamošmi pri pive a nie v nemocnici. A na tratiach musíme dávať pozor aj na seba, aj na jazdcov okolo nás. Hojgimu prajeme čo najlepšie zotavovanie!

Martin Landl, red
ZDROJ: S4RT

Komentáre k článku