24.01.2020

Chcete elektrické auto? Na Salóne elektromobilov si vyberiete

V obchodnom centre Bory Mall v bratislavskej časti Lamač sa dnes začala najväčšia špecializovaná výstava elektromobilov.

Odštartovala to predpoludním tlačová konferencia. Predstavili na nej program všetkých troch dní, ako aj všetkých vystavovateľov. Na rad prišla v rámci programu prvá diskusia- Plány ministerstiev, automobiliek, infraštruktúry pre rok 2020 - Ako je Slovensko pripravené na elektromobily a ďalšie pripravované dotácie?

Prítomní sa dozvedeli, že vzhľadom na veľký záujem o takto formu dopravy, Ministerstvo hospodárstva uvažuje, o ďalšej forme dotácií na elektromobily. Chystá sa aj postupná výstavba nabíjacích staníc, nielen pozdĺž hlavných ťahov ciest, ale aj v mestách. Práve tam majú elektromobily pomôcť odbremeniť znečistené ovzdušie.

V ďalšej časti panelových diskusii sa predstavili zástupcovia automobiliek Škoda, Hyundai, Volkswagen, Mercedes a BMW. Uviedli, že téma dostupnosti a dostatku elektrických vozidiel je veľmi aktuálna. Záujem momentálne prevažuje nad dopytom. No aj Slovensko postupne získava vyššie kvóty elektromobilov z výroby. Skráti sa tým dĺžka čakania na e-auto. Automobilky budú ponúkať postupne čoraz viac elektromobilov, aby splnili prísne emisné predpisy.

V ďalšej časti predstavili svoje pôsobenie na slovenskom trhu aj zástupcovia spoločností SEVA, InoBat, ZSE Drive, Ionity a Greenway. Pri postupnom budovaní infraštruktúry sa pomerne rýchlo ráta s rozšírením nabíjacích staníc pre elektroautá. Nielen rýchlych s vysokým výkonom, ktoré sú potrebné pre krátkodobé nabíjanie, ale aj klasických, ktoré sú vhodnejšie pre nabíjanie e-áut počas dlhšieho časového obdobia, napríklad počas noci, či pri parkovaní auta v pracovnom čase.

Hovorilo sa aj o cenách, o ich úprave (zvyšovaní), ale aj diferenciácii podľa rýchlosti nabíjania, podobne, ako sa platí za prenesený objem dát a rýchlosť ich prenosu u mobilných operátorov.

Ak sa zaregistrujete, dostanete darček a môžete sa tiež zúčastniť na predvádzacích jazdách modelov niekoľkých značiek. Máte šancu aj vyhrať niektorú z veľmi zaujímavých cien. Viac sa dozviete na  výstava elektromobilov

Pripravili sme pore vás aj fotogalériu vystavených modelov. No ak chcete vedieť viac, odborne zdatní predajcovia vám vysvetlia všetko potrebné priamo na mieste.


AUTOR: © Zoznam/Jozef Vydra

Komentáre k článku