17.07.2018

Suzuki Vitara má 30 rokov, predalo sa už vyše tri a pol milióna

Prvá Suzuki Vitara prišla pred tromi desaťročiami (v roku 1988) ako vtedy výnimočný päťdverový model v segmente osobných vozidiel s pohonom všetkých kolies.

Neskôr pribudla aj trojdverová a ešte neskôr sedemmiestna verzia. Stala sa priekopníkom kompaktného SUV s autentickým nezameniteľným dizajnom, vo svojej triede vynikajúcimi jazdnými a úžitkovými vlastnosťami. Prispel k tomu robustný podvozok s rebrinovým rámom, krátky rázvor kolies 2,2 metra a hmotnosť vozidla necelých 1000 kg.

S uplatnením skúseností svojho predchodcu s pohonom 4x4 Suzuki Jimny tak Vitara otvorila úplne novú kapitolu možností vozidiel značky Suzuki pre jazdu na bežných komunikáciách i v teréne. Prvú generáciu modelu Vitara nasledovali až do dnešných dní ďalšie tri, vrátane dvoch s označením Grand.

Sedemtisícový odbyt už dosiahla Suzuki Vitara najnovšej - štvrtej generácie: od uvedenia najžiadanejšie kompaktné SUV (kategória G1) na Slovensku. Celosvetový predaj štyroch generácií Suzuki Vitara v 191 krajinách a teritóriách od roku 1988 prekonal počet 3,65 milióna vozidiel.

O jej úspešnosti svedčí aj to, že Vitara je najobľúbenejšie SUV na Slovensku a najpredávanejší model v mesiaci jún 2018. Suzuki Vitara sa stala absolútne najžiadanejším modelom spomedzi všetkých nových osobných vozidiel dodávaných na Slovensko. Po prvých šiestich mesiacoch tohto roku je zároveň Vitara už v štvrtom roku za sebou najpredávanejším SUV (kategória G1).

Vyplýva to zo štatistiky registrácií vozidiel Zväzu automobilového priemyslu na Slovensku (ZAP SR) podľa ktorej japonská značka Suzuki dodala počas tohtoročného júna 265 a za celý prvý polrok 1 216 vozidiel modelu Vitara.

Celkový odbyt osobných vozidiel japonskej značky Suzuki sa počas prvých šiestich mesiacov tohto roka zvýšil na Slovensku o vyše dve (2,07) percentá a navýšil tak dvadsaťpercentný prírastok z vlaňajšieho roka. To vylepšuje ambície Suzuki obhájiť v roku 2018 opäť - celkovo už trinásty krát - prvenstvo v predaji osobných vozidiel medzi japonskými značkami na Slovensku.


AUTOR: © Zoznam/Jozef Vydra
ZDROJ: Suzuki

Komentáre k článku