28.10.2016

Škoda Octavia po facelifte vyzerá netradične

Najdôležitejší model značky prichádza s novými dizajnovými prvkami na prednej a zadnej časti.

Škoda výrazne prepracovala svoj bestseller. Škoda Octavia od konca tohto roka nastúpi s novo tvarovanou prednou a zadnou časťou, radom vysoko moderných riešení pre asistenčné systémy, infotainment, konektivitu a s novými výbavami.

Škoda Octavia bola v segmente kompaktných automobilov vždy triedou sama pre seba,“ hovorí predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Auto Bernhard Maier. „Ako srdce značky Octavia od začiatku rozhodujúcim spôsobom ovplyvňovala skvelý vývoj značky Škoda a urobila z nej to, čím je dnes - medzinárodne úspešnou automobilkou, zastúpenou na viac ako 100 trhoch na celom svete. S výrazne prepracovaným prevedením modelu Škoda Octavia chceme v tomto vývoji pokračovať,“ dodáva Maier.
 
Škoda Octavia je s odstupom najpredávanejším modelom českej automobilky. Bestseller značky Škoda stanovil v hornej časti svojho segmentu nové kritériá v oblasti priestoru, funkčnosti, bezpečnostných a komfortných prvkov, dizajnu a pomeru ceny a úžitkovej hodnoty. Za 20 rokov od predstavenia prvého novodobého modelu Škoda Octavia v roku 1996 sa pre niektorú z verzií modelu Octavia rozhodlo päť miliónov zákazníkov. S výrazne prepracovanou verziou modelu Škoda Octavia chce značka pokračovať v úspechoch jeho predchodcov, a ďalej tak posilňovať pozíciu značky Škoda na svetových trhoch.

Línie nového stvárnenia modelu Škoda Octavia sú o niečo ostrejšie, najmä v prednej časti. Na každej strane sú tentoraz dva svetlomety, ktoré vytvárajú nový vzhľad so štyrmi „očami“. Na želanie môžu svietiť aj s využitím technológie Full LED. Logo značky je teraz ešte výraznejšie, celá predná časť pôsobí mohutnejšie, širšie. Ponuka priestoru aj naďalej ostáva jednou z najväčších vo svojej triede. Liftback aj kombi ponúkajú dĺžku interiéru 1 782 milimetrov a 73 milimetrov pred kolenami cestujúcich na zadnom sedadle. Batožinový priestor má objem 590, resp. 610 litrov. Sklopením zadných operadiel sa zväčší až na 1 580, resp. 1 740 litrov. Voliteľne sú pre model Octavia Combi k dispozícii aj elektricky ovládané piate dvere.
 
S modernizáciou sa do modelu Octavia dostávajú aj nové systémy infotainmentu. Všetky štyri, teda Swing, Bolero a navigačné systémy Amundsen a Columbus, teraz majú kapacitné displeje v sklenenom dizajne, ktoré reagujú už na ľahký dotyk. Columbus má displej s uhlopriečkou až 9,2 palca. Tento špičkový systém disponuje WLAN hotspotom a na želanie aj modulom pre SIM kartu pre LTE siete pre superrýchle pripojenie k internetu. V oblasti konektivity ponúka prepracovaná Škoda Octavia najmodernejšie riešenia. Súbor služieb Škoda Connect sa delí na Infotainment Online a Care Connect. Care Connect je k dispozícii vo všetkých výbavových variantoch prepracovaného modelu (okrem verzie G-TEC).

V oblasti asistenčných systémov ponúkne prepracovaná Octavia technológie, ktoré boli doteraz dostupné len pre automobily strednej triedy. Novinkou je asistent pre jazdu s prívesom, ktorý preberá pri pomalom cúvaní riadenie. Systém Front assist doplnila prediktívna ochrana chodcov. Aj parkovací asistent je v novej, zdokonalenej verzii. Systémy Blind Spot Detect a Rear Traffic Alert pomocou radaru v zadnej časti istia auto pri prechádzaní z pruhu do pruhu a pomáhajú aj pri parkovaní smerom dozadu. Rear View Camera zaberá bezprostredné okolie automobilu a obraz prenáša na palubný monitor.


 
Okrem radu Simply Clever riešení, ktorými Škoda Octavia disponovala už skôr, pribudli nové prvky. Kľúč s možnosťou personalizácie, do ktorého si môže niekoľko užívateľov uložiť svoje osobné nastavenia, vyhrievaný veniec volantu, sklopné stolíky na zadnej strane predných operadiel, držiaky nápojov, ktoré uľahčujú otváranie PET fliaš, vo verzii kombi tiež vyberateľná baterka v batožinovom priestore.
 
Pod kapotou je päť motorov TSI a štyri TDI. Majú zdvihový objem od 1,0 do 2,0 litra, výkonnostné spektrum sa začína na 63 kW (84 k) a končí pri 135 kW (184 k). Takmer pre všetky motory v prepracovanom modeli Škoda Octavia je okrem manuálnej prevodovky v ponuke aj šesť alebo sedemstupňová prevodovka DSG. Pre motory 1,8 TSI a 2,0 TDI ponúka Škoda aj pohon všetkých kolies 4×4. Lahôdkou v oblasti podvozkovej techniky je voliteľný systém Dynamic Chassis Control (DCC), ktorý umožňuje meniť charakteristiky posilňovača riadenia a tlmičov v režimoch Comfort, Normal a Sport. Paleta kolies z ľahkých zliatin sa začína od šestnásťpalcových po osemnásťpalcové kolesá v rade nových dizajnov.
 
Prepracovaný model Škoda Octavia vo verziách liftback a kombi bude na jednotlivých trhoch možno objednať koncom tohto roka s dodaním na začiatku roka 2017.

Jozef Vydra
ZDROJ: Škoda Auto Slovensko

Komentáre k článku