30.10.2017

FIAT 500 sa dostal na mincu. Ikona žije ďalej a oslavuje šesťdesiatiny

Malý Fiat 500 je už 60 rokov súčasťou automobilovej kultúry. Malý hatchback slávi úspech aj dnes.

Niekde sa na mince dávajú kultúrne, či prírodné pamiatky, tváre prezidentov, či významných osobností, no a v Taliansku sa na mince dá auto. Konkrétne to najtalianskejšie, to ktoré spolu s pizzou, cestovinami, prudkou gestikuláciou, pamiatkami, morom, krásnou rečou a mafiou patrí k dokonalej predstave Talianska. Fiat pokračuje v oslavách 60-tych narodenín svojho malého ikonického modelu Fiat 500. Vozidlo nedávno zvečnil na známku, dnes nasledovala minca vyrobená talianskou štátnou mincovňou.

Mincu vytvoril majster Claudia Momoni a mincu odhalilo talianske ministerstvo financií. Minca s vyobrazením pôvodnej a súčasnej Päťstovky má nominálnu hodnotu 5 eur.

Na minci sú okrem automobilov, volantu pôvodnej verzie, hodnoty mince a nápisu Republica Italiana, aj kľúčové roky – 1957 a 2017. Z mince sa vyrobí celkovo 4000 kúskov a svoj kúsok si môžete objednať z Istituto del Poligrafico e della Zecca. Jedna minca vás vyjde na 40 eur.

Z malej Fiatky, ktorá v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch pomáhala motorizovať Taliansko sa predalo cez 3,4 milióna kúskov. Model svojho času označovaný ako Nuovo 500 nahradil typ 500 Topolino, ktorého výroba začala ešte v tridsiatych rokoch. Pôvodná 500-vka sa vyrábala od roku 1957 do roku 1975. Nahradil ju podobne úspešný model Fiat 126, známy tiež ako Polski Fiat a z neho sa do roku 2000 vyrobilo 4,6 milióna exemplárov.  Súčasná generácia modelu Fiat 500 si podobne ako predchodcovia získava od roku 2007 srdcia miliónov zákazníkov a fanúšikov po celom svete. Z novej Fiatky sa už vyrobilo cez 2 milióny exemplárov a výroba bude ešte niekoľko rokov pokračovať. Náhradník sa očakáva o dva až tri roky najskôr. Dovtedy bude Fiat udržiavať pozornosť zákazníkov ďalšími špeciálnymi edíciami tak ako doteraz.

 

jh

Komentáre k článku