10.03.2018

VIDEO: Koncept ItalDesign Pop.Up Next - takto budeme cestovať

Na autosalóne v Ženeve sa to hemží rôznymi novinkami, no aj zaujímavými víziami.

Dve z nich sa zamerali na spojenie auta s lietaním. Na jednej spolupracovali Italdesign, Airbus a Audi. Koncept Pop.Up Next sa predstavuje ako „čisto elektrický, plne automatický koncept pre horizontálnu i vertikálnu mobilitu“. Tento nástupca staršieho konceptu „Pop.Up“ je vlastne jednoduchá s dvoma sedadlami pre pasažierov. Môže sa ľahko pripojiť buď k modulu s kolesami, alebo podľa potreby k modulu s vrtuľami.

Modul pre jazdu na cestách pripomína tak trocha mierne prerastený skateboard. Na základnú bázu sa umiestňuje kabína s cestujúcimi. Pohon zabezpečuje batéria s kapacitou 15 kWh. Poháňa dvojicu elektromotorov s výkonom 59 kW (80 k). Zatiaľ ako nezaujímavý sa zdá byť dojazd, ktorý by sa mal na jedno nabitie pohybovať okolo 130 kilometrov. Treba ale uvážiť, že je to prostriedok určený hlavne pre pohyb v meste a okolí. Zaujímavejšie je, že sa dokáže pohybovať aj vo vzduchu.

Aby sa mohol koncept Pop.Up Next vzniesť do vzduchu, treba ho pripojiť k špeciálnej nadstavbe. Svojimi štyrmi ramenami a ôsmimi vrtuľami tak trocha pripomína dron. O pohon každej vrtule sa stará elektromotor s výkonom 15 kW (20 k). Energiu čerpá z batérií s celkovou kapacitou 70 kWh.

Kombinovaný spoločný výkon 157 kW (214 k) umožňuje vyvinúť cestovnú rýchlosť až 120 km/h, pričom dolet je približne 50 km. Ani to nie je veľa. Veľkou výhodou je ale možnosť výmeny modulu za nový, respektíve nabitie batérií, čo trvá iba 15 minút.

Je to iste zaujímavé variantné riešenie, ktorého cieľom je uľahčenie dopravy vo veľkomestách a veľkých aglomeráciách. Na prezentačnom videu vidno ideu, kde spoločnosť predpokladá napríklad využitie pre cestujúcich, ktorí si po vystúpení z lietadla objednajú platformu s vrtuľami. Tá ich dopraví na isté miesto, kde „prepriahnu“ za platformu na kolesách. Tá ich už dovezie až na potrebné miesto.

Výhodou riešenia je vysoká forma autonómneho „života“ jednotlivých modulov. Tie lietajúce sa dokážu samostatne odpojiť a automaticky naviesť k nabíjacej stanici. Aj moduly s kabínou sa po opustení cestujúcimi odoberú buď na nabíjaciu stanicu, prípadne idú vyzdvihnúť ďalšieho záujemcu. Ten si ich môže objednať ľahko pomocou mobilného telefónu či inej elektroniky s aplikáciou. Napríklad cez inteligentné hodinky.


AUTOR: © Zoznam/Jozef Vydra
ZDROJ: Italdesign

Komentáre k článku