08.04.2020

Policajné hliadky sú od dnes na strategických miestach

8. apríla – Policajti sú na hraniciach okresov i v mestách, výnimky zo zákazu pohybu treba doložiť.

      Dôvod výnimky z obmedzenia voľného pohybu od 8. do 13. apríla bude musieť každý kontrolovaný občan doložiť hodnoverným spôsobom, napríklad potvrdením od zamestnávateľa, či živnostenským listom. Polícia bude overovať každý prípad, preto bude potrebné tiež preukázať svoju totožnosť, uviesť telefónne číslo, cieľ cesty a jej účel. „Kto nebude rešpektovať obmedzenie pohybu, toho policajt vráti naspäť. Inak mu bude uložená sankcia,“ informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

      Polícia avizuje kontroly zákazu pohybu na hraniciach okresov. Pripomína, že výnimku majú tí, ktorí cestujú do a z práce, alebo v súvislosti s podnikaním, či obdobnou činnosťou. Umožnené sú tiež cesty do zdravotníckeho zariadenia z dôvodu neodkladného vyšetrenia, prípadne sprevádzanie blízkej osoby alebo príbuzného. Výnimku z obmedzenia si možno uplatniť tiež z dôvodu pohrebu blízkej osoby.

      „Policajné hliadky spoločne s príslušníkmi Ozbrojených síl SR budú kontrolovať všetky vozidlá, ktoré budú prechádzať jednotlivými okresmi na diaľniciach a cestách I. a II. triedy,“ avizovala polícia na sociálnej sieti. Zároveň apelovala na vodičov, aby necestovali, ak to naozaj nie je potrebné, keďže kontrolám je potrebné sa podrobiť opakovane, čo spôsobí značné zdržanie na cestách.
      V rámci okresu, respektíve v rámci Bratislavy a Košíc, sa možno pohybovať v prípade nákupu alebo zabezpečenia starostlivosti o deti, 'venčenia', tankovania, pomoci susedovi, alebo obstarania nevyhnutných základných životných potrieb pre iného a späť. Pohyb je dovolený tiež v prípade poskytovania starostlivosti blízkej osobe alebo príbuznému, ktorý je na starostlivosť odkázaný. Rovnako je povolený pobyt v prírode.

      „Je nutné, aby každý, kto opustí svoje bydlisko, mal pri sebe doklad totožnosti,“ zdôrazňuje polícia. Kontroly bude vykonávať aj na verejných priestranstvách s cieľom odhaliť osoby, ktoré docestovali z iného okresu. Dôkladne chce tiež dozerať na dodržiavanie mimoriadneho opatrenia a karantény. Upozorňuje, že v prípade jej porušenia hrozí občanom pokuta až do výšky 1659 eur, v prípade nenosenia rúška 1000 eur.
      „Ak dôjde ku klamstvu zo strany občana, bude možné si spätne vyhodnotiť jeho pohyb pomocou video záznamu z palubných kamier systému Soitron a sankcia ho neminie,“ upozornila polícia. Dodáva, že policajt na mieste vyhodnocuje každú situáciu individuálne a jeho pokyn je záväzný.

Políciu posilní počas veľkonočných sviatkov 714 profesionálnych vojakov

      Na pomoc príslušníkom Policajného zboru počas veľkonočných sviatkov bolo vyčlenených 714 príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková, budú v zmiešaných hliadkach dohliadať na dodržiavanie verejného poriadku a plniť asistenčné úlohy. Rozdelení budú do dvoch 12-hodinových zmien, pričom v jednej zmene bude 357 profesionálnych vojakov.

      „Verím, že tak, ako to bolo aj počas predchádzajúcich dní, či už počas testovania, alebo aj počas zabezpečovania prepravy zdravotníckeho materiálu a plnenia ďalších asistenčných úloh, budú profesionálni vojaci aj v tomto prípade oporou, na ktorú sa naši občania môžu spoľahnúť,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Zároveň ocenil príkladnú spoluprácu príslušníkov ozbrojených síl a Policajného zboru.

      V súčasnosti plnia príslušníci OS SR asistenčné úlohy na hraničných priechodoch, v miestach karanténnych centier, pri nemocniciach a pomáhajú tiež s prepravou zdravotníckeho materiálu. Príslušníci Úradu hlavného lekára OS SR pokračujú v testovaní a odoberaní vzoriek v marginalizovaných rómskych komunitách, pričom v utorok plánovali robiť odbery v ďalších siedmich oblastiach.


AUTOR: © Zoznam/jv

Komentáre k článku