16.05.2019

V Dúbravke a v Ružinove dali parkovacej politike zelenú, vo Vrakuni a v Starom Meste nie

16. mája – S legislatívnymi zmenami súhlasili v utorok (14. 5.) popoludní poslanci bratislavskej Dúbravky.

      Mestská časť tak dala zelenú zavedeniu celomestských parkovacích pravidiel, ktoré navrhuje súčasné vedenie radnice pod vedením primátora Matúša Valla.

      „Poslanci schválili všetky stanoviská mestskej časti k štatútom hlavného mesta SR Bratislavy, ako aj stanovisko miestneho zastupiteľstva k všeobecne záväznému nariadeniu (VZN) o dočasnom parkovaní motorových vozidiel,“ povedala hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová o hlasovaní poslancov na mimoriadnom rokovaní miestneho zastupiteľstva.

      Parkovaciu politiku schválil aj bratislavský Ružinov, má podmienky

      Vyplýva to z rozhodnutia miestnej komisie dopravy. Na ňu totiž miestne zastupiteľstvo delegovalo právomoc vypracovať pripomienky k mestskému návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) k parkovacej politike, ktorú chce presadiť bratislavský primátor Matúš Vallo.
      „Komisia dopravy prijatie VZN podporila a zároveň uviedla niekoľko podmienok, ktoré žiadala pri jeho schvaľovaní zohľadniť,“ uviedla Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovského miestneho úradu. V súvislosti so zavádzaním parkovacej politiky je napríklad podľa nej dôležité vyriešiť aj majetkovo-právne vzťahy k niektorým pozemkom a spevneným plochám mimo miestnych komunikácií, či rozšíriť parkovacie kapacity na miestach, kde by boli nedostatočné.
      „Parkovanie je v Ružinove problémom číslo jedna. Obyvatelia z Nív, najmä z oblasti 500 bytov, už roky tlačia na vytvorenie rezidentských zón. Ide o komplexný problém, ktorému musíme čeliť," zhodnotil starosta Ružinova Martin Chren. Okrem riešenia rezidentských zón bude podľa neho potrebné myslieť aj na parkovacie domy a kvalitnejšiu a rýchlejšiu MHD. K parkovacej politike sa vrátia miestni poslanci ešte 28. mája na mimoriadnom rokovaní.

      V mestskej časti Vrakuňa je parkovacia politika naďalej otvorenou témou

       Poslanci ho nateraz nepodporili. Mestský návrh miestne zastupiteľstvo žiada dopracovať o finančnú analýzu. Od mesta chce tiež bližšie informácie o realizácii parkovacích miest, parkovacích domoch či budúcom fungovaní MHD v mestskej časti. „Nie je to v štádiu, že by to poslanci definitívne odmietali. Poslanci sa viackrát vyjadrili, že sú za parkovaciu politiku. Chcú však dopracovať materiál, čo je podľa mňa možné do týždňa, či do dvoch týždňov. Ak to bude dopracované, som ochotný zvolať ďalšie mimoriadne zastupiteľstvo ešte do konca mája, aby sme sa k tomu mohli definitívne vyjadriť,“ vyjadril sa starosta Vrakune Martin Kuruc.

        Mestský návrh zatiaľ nepodporili ani v Starom Meste, chcú dopracovanie

      Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) k parkovacej politike a návrh k dodatku štatútu hlavného mesta (zmeny štatútu) nepodporili ani miestni poslanci Starého Mesta na utorkovom (14. 5.) mimoriadnom zasadnutí. Informoval o tom hovorca starostky Starého Mesta Matej Števove.
      Staromestská starostka Zuzana Aufrichtová na začiatku rokovania vyjadrila podporu parkovacej politike a schváleniu súhlasného stanoviska, ktorú chce presadiť bratislavský primátor Matúš Vallo. Na návrh miestneho poslanca Borisa Ažaltoviča bol však prijatý pozmeňovací návrh, v ktorom miestne zastupiteľstvo žiada primátora zabezpečiť zverejnenie finančnej analýzy, ktorá bola použitá na vypracovanie návrhu rozdelenia príjmov z výnosu, a dopracovanie návrhu dodatku na základe pripomienok mestských častí a verejnej diskusie.
      Požaduje to predložiť v dopracovanej verzii na opätovné pripomienkovanie mestským častiam a na verejnú diskusiu v septembri 2019. Ďalej žiada primátora zabezpečiť vypracovanie a zverejnenie pasportizácie parkovacích miest a analýzy vplyvy zavedenia parkovacej politiky. „Nemáme dosť podkladov na to, aby sme vedeli zahlasovať za tento návrh. Chýba finančná analýza, dopadová štúdia,“ povedal. Prijatiu pozmeňovacieho návrhu a následného uznesenia predchádzala búrlivá debata. „Mne sa nepáči také podsúvanie, že ak máte nejakú pripomienku, tak ste proti parkovacej politike,“ skonštatoval poslanec Tomáš Ziegler. Poslankyňa Viera Satinská uviedla, že podporuje reguláciu parkovania, avšak rýchlosť a bezhlavosť jej na tom prekáža. „Tá rýchlosť a nedostatok tvrdých dát v podkladoch,“ povedala.
      Vicestarostka Starého Mesta Martina Uličná poznamenala, že návrh Ažaltoviča nehovorí nič o zastavení parkovacej politiky. „Len o oddialení rozhodnutia“ spresnila. Bratislavská viceprimátorka Tatiana Kratochvílová pripomenula, že Staré Mesto má parkovaciu politiku už zavedenú a nie je to pre obyvateľov nič nové. Povedala, že čas zapracovať pripomienky bude, keďže VZN bude od 22. mája zverejnené a priestor na vyjadrenie budú mať tak obyvatelia, ako aj mestské časti.
      Poslanci hlasovaním prijali pozmeňovací Ažaltovičov návrh a vyjadrili nesúhlas s mestským návrhom VZN a nesúhlas s dodatkom k štatútu hlavného mesta. „Rýchlosť doby, ktorá bola na súčasné spracovanie parkovacej politiky, mne ako starostke nedala mandát a odpovede svojim poslancom k tomu, aby som vedela politicky vyjednať súhlasné stanovisko,“ argumentovala starostka. Nevníma to však ako tragédiu. Návrh parkovacej politiky má byť v júni predložený mestskému zastupiteľstvu. Aufrichtová deklaruje, že ak požiadavky Starého Mesta budú zohľadnené, mestská časť podporí parkovaciu politiku.

      Vo štvrtok (16. 5.) sa k parkovacej politike budú vyjadrovať poslanci v Petržalke a Novom Meste. Po stanoviskách mestských častí k návrhu magistrátu bude mať možnosť pripomienkovať návrh VZN aj verejnosť. Hlavné mesto zverejní v najbližších dňoch návrh VZN k pripravovanej parkovacej politike. Uskutoční sa aj verejné prerokovanie 22. mája o 17.30 h v bratislavskej Starej tržnici. Po 22. máji bude plynúť desaťdňová lehota, počas ktorej môžu Bratislavčania zasielať hlavnému mestu oficiálne pripomienky.

      Priebežné zmeny a úpravy

      Spustenie parkovacej politiky v Bratislave sa pôvodne očakávalo v druhej polovici roka 2020. Posledné informácie hovoria o konci roka 2020, resp. od 1.1.2021. Parkovacia politika nemá platiť vo všetkých mestských častiach. Dotknúť sa to má pätiny áut v hlavnom meste. Na začiatku má byť do nového systému parkovaniazapojené Staré Mesto, Nové Mesto, Ružinov a Petržalka, kde sú problémy s parkovaním najjväčšie. Postupne sa majú pripojiť aj ďalšie mestské časti.

      Magistrát navrhuje štyri tarifné pásma za hodinové parkovania, kde sa má platiť od 0,50 eura do dvoch eur za hodinu. Rezidenti si mali pôvodne za parkovaciu kartu zaplatiť za prvé auto v domácnosti 49 eur za rok, za druhé 150 eur a za tretie 500 eur za rok. Primátor Vallo s tímom spolupracovníkov však priebežne prehodnocujú návrhy a námietky. Preto už teraz navrhujúprvé zmeny – napríklad platbu pre prvé auto za 39 eur s bezplatným parkovaním v zóne s trvalým pobytom rezidenta a s možnosťou za 10 € prikúpiť si 2 hodiny bezplatného parkovania v ostatných zónach a 100 hodín určených pre návštevy. Má sa znížiť aj cena za druhé auto na 120 € a tiež s 10 € bonusom ako pri prvej karte, s čím sa pôvodne nerátalo. V hre je aj  návrh na zmenu poplatku za tretie auto.

Posledné slovo budú mať bratislavskí mestskí poslanci. Tí majú o spustení regulácie parkovania rozhodovať na júnovom mestskom zastupiteľstve.

Hliadky dopravnej polície na 16.05.2019

Úsek

Typ a farba vozidla

Bratislavský kraj

24 hliadok na označených policajných vozidlách a motocykloch a 10 neoznačených hliadok polície

D1

Škoda Superb modrá, Audi modrá

D2

Škoda Superb strieborná

okres Senec

Škoda Fabia modrá

okres MA

VW Golf červená

okres PK

VW Golf biela

BA – mesto

Škoda Fabia biela

BA – mesto

VW Golf modrá

BA – mesto

SEAT Leon sivá

okres MA, PK, SC

VW Golf modrá

Trnavský kraj

8 hliadok na označených policajných vozidlách a motocykloch a 5 neoznačených hliadok polície

Diaľnica D1, Rýchlostná cesta R1

Audi A4 strieborná, Škoda Superb strieborná

okres Skalica

Kia Ceed hnedá

okres Trnava

VW Golf sivá

TT kraj

VW Passat čierna

Trenčiansky kraj

16 hliadok na označených policajných vozidlách a na motocykloch a 6 neoznačených hliadok polície

Diaľnica D1

Audi A4 strieborná

okres Nové Mesto nad Váhom a Myjava

VW Golf čierna

okres Partizánske

VW Golf modrá

okres Považská Bystrica a Púchov

Škoda Fabia modrá

okres Prievidza

Škoda Superb tmavohnedá

okres Trenčín a Ilava

Škoda Fabia modrá

Nitriansky kraj

17 hliadok na označených policajných vozidlách a motocykloch a 11 neoznačených hliadok polície

okres Nitra a Zlaté Moravce

SEAT Leon strieborná, Škoda Superb sivá

okres Nové Zámky

Škoda Fabia modrá, Škoda Superb hnedá

okres Levice

Kia Ceed hnedá, VW Golf sivá

okres Komárno

Škoda Fabia modrá, VW Golf sivá

okres Topoľčany

Škoda Fabia sivá, VW Golf čierna

okres Šaľa

Škoda Fabia modrá

Banskobystrický kraj

18 hliadok na označených policajných vozidlách a motocykloch a 12 neoznačených hliadok polície

okres Banská Bystrica

VW Golf biela, VW Golf sivá

okres Brezno

Kia Ceed biela

okres Lučenec

Škoda Fabia biela

okres Revúca

VW Golf čierna

okres Rimavská Sobota

SEAT Leon sivá, Škoda Fabia biela

okres Veľký Krtíš

Kia Ceed biela

okres Zvolen

VW Golf biela

okres Žiar nad Hronom

Škoda Fabia biela

R1, R2 KDI DO/okres BB,ZV,ZH,ZC/

Audi Ač modrá, Škoda Superb čierna

Žilinský kraj

17 hliadok na označených policajných vozidlách a motocykloch a 12 neoznačených hliadok polície

okres Čadca, Kysucké Nové Mesto

VW Golf čierna

okres Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo

Kia Ceed sivá

okres Liptovský Mikuláš, Ružomberok

VW Golf sivá, VW Pasat zlatá

okres Martin, Turčianske Teplice

Seat Leon sivá, Škoda Fabia biela, VW Golf modrá, VW Passat modrá

okres Žilina, Bytča

Škoda Superb čierna, Škoda Superb  sivá, VW Golf čierna, VW Golf modrá, VW Passat modrá

Prešovský kraj

27 hliadok na označených policajných vozidlách a motocykloch a 8 neoznačených hliadok polície

Diaľnica D1

Audi A4 kombi čierna, SEAT Leon strieborná, Škoda Superb strieborná, VW Passat sedan čierna

okres Bardejov

Škoda Fabia biela

okres Prešov

VW Golf modrá

okres Stará Ľubovňa

VW Golf čierna

okres Svidník

VW Golf modrá

Košický kraj

17 hliadok na označených policajných vozidlách a motocykloch a 7 neoznačených hliadok polície

okres Košice

Škoda Superb čierna, VW Golf Variant čierna

okres Michalovce, Sobrance

Škoda Fabia modrá, VW Golf sivá 

okres Spišská Nová Ves

VW Golf sivá 

D1, R2, R4 okres Košice; Košice - okolie

SEAT Leon sivá, Škoda Superb strieborná

Zmena je vyhradená podľa vývoja aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie.


AUTOR: © Zoznam/jv

Komentáre k článku