14.11.2014

Zrýchlenie z nuly na 333 km/h za menej ako 5 sekúnd - dobré nie? Ale na bicykli?

Ten chlap nemá chybu – a ani pud sebazáchovy! Rútil sa vyše 300 kilometrovou rýchlosťou na bicykli.

To chce nielen odvahu. Chce to povahu šialenca a odvahu kaskadéra. Alebo naopak? Nech je to akokoľvek, Francois Gissy je skutočne odvážny mladý muž, ktorý už pred časom vytvoril rýchlostný svetový rekord v jazde na bicykli. Ten jeho nedávny však stál naozaj za to.

Je dosť možné, že už ste o ňom v posledných mesiacoch počuli. A keby nie, pár slov o ňom: Francúz Francois Gissy sa rozhodol pokoriť rýchlostný rekord na svojom bicykli, preto ho osadil niekoľkými tlakovými fľašami plnenými peroxidom vodíka. Pomocou jednoduchého princípu raketového pohonu tak stvoril bicykel, na ktorom rozhodne netreba šliapať do pedálov. Špeciálne postavený bicykel s raketovým motorom a špeciálnymi pneumatikami Michelin má neuveriteľné dynamické vlastnosti.

Hneď pri prvom pokuse konanom v minulom roku sa mu podarilo zdolať métu 263 km/h, ktorým sa vyšvihol do čela všetkých rekordných tabuliek. Ani to mu nebolo dosť dobré a v novembri 2014 dosiahol tento jazdec na juhofrancúzskom okruhu Paul Ricard maximálnu rýchlosť 333 km/h. To je veľmi pôsobivé, pričom napríklad Bugatti Veyron by mohol byť o čosi rýchlejší. Mohol, ale oveľa pôsobivejšie pôsobí fakt, že spomínanou rýchlosťou išiel Francois už 4,8 s po štarte.

Myslíte si, že Ferrari F430 Scuderia vybavené motorom V8 s 375 kW (510 k), ktoré sa mu pri pokuse pokúšalo sekundovať je rýchlejšie? Na stovku to zvládne za 3,6 sekundy a rozbehne sa až na 325 km/h. Lenže už z týchto údajov je jasné, že Ferrari nie je rýchlejšie, dokonca ani v úprave s výkonom  478 kW (650 k). Oproti raketovému bicyklu, ktorý sa za 4,8 sekundy rozbehne iba na 250 metroch na neuveriteľných 333 km/h to jednoducho nestačí. Gissy tak jednoducho pokoril spomínané Ferrari F 430 Scuderia zvlášť zahanbujúcim spôsobom. Je nám to ľúto, ale musíme oznámiť fanúšikom značky z Maranella, že Ferrari si tentoraz v súboji ani len „neškrtlo“ a Francois veľa šancí vzpínajúcemu sa koníkovi vážne nedal.

Arnold Neracher, ktorý je konštruktérom bicykla a priateľ Francúza, spolupracoval pri návrhu s firmou Exotic Thermo Engineering. Uviedol, že ich výtvor dokonca zvládne štvrť míle (402 metrov) za menej ako sedem sekúnd, čo by ho klasifikovalo dosť vysoko aj v pretekoch dragstrerov, kde pretekajú špeciálne (a beštiálne) motorky s výkonom vyšším ako 368 kW (vyše 500 koní).

Podľa samotného jazdca sa ale honba za rekordmi ešte nekončí, pretože chce dosiahnuť oveľa lepšie hodnoty. Ak vraj zoženie sponzorov, bude schopný postaviť monštruózny bicykel s príhodným názvom „Spine Crusher“ (drvič chrbtice). Ten má akcelerovať z pokoja na 400 km/h za menej než dve sekundy. No, to je už mimo komentárov a pochopenia bežných smrteľníkov, lebo to zaváňa vážnym „priekakom“. Ak sa totiž v takej rýchlosti niečo pokazí, k totálnej deštrukcii (nielen bicykla) nie je ďaleko.

Vychutnajte si zábery z príprav aj zo samotného pokusu a pozrite sa sami, ako sa proti bicyklu dariolo, či skôr nedarilo spomínanému Ferrari. Do pozornosti dávam, ako jazdcovi „plápolali“ nohy pri tom zrýchlení...

Jozef Vydra

Komentáre k článku