14.04.2017

Genesis predstavil koncept luxusného SUV na vodík

Automobilový salón v New Yorku prináša niekoľko noviniek a prekvapení. Jedným z nich je vodíkové plug-in auto.

Genesis GV80 Fuel Cell Concept vytvorila luxusná odnož automobilky Hyundai. Vznikla podobne ako napríklad Lexus u Toyoty. Samostatne funguje od novembra 2015.Na New York International Auto Show predstavila víziu svojej budúcnosti v podobe auta na vodík aj s „tankovaním“ zo zásuvky.

Genesis GV80 je koncept veľkého luxusného SUV s kombinovaným pohonom na elektrinu a na vodík. Stredne veľká batéria sa dá tiež dobíjať, čo pri autách na vodík nebolo zvykom. S vodíkom sú však spojené mnohé ťažko riešiteľné problémy. Skúšali to už mnohé automobilky, no so súčasnou úrovňou technológie skladovania toho paliva nedospeli k použiteľnému praktickému riešeniu. Napriek mohutným dávnejším investíciám dáva od vodíka ruky preč napríklad aj Daimler.

Genesis toho veľa  okrem dizajnu a popisu použitých materiálov a farebných riešení o svojom aute neprezrádza. Sústredil sa namiesto toho na dizajn a jeho „atletickú eleganciu“, pričom predstavil aj interiér nabitý technológiami. Čiže povedané inak – ak sa aj zdá, že by toto SUV mohlo dostať šancu v sériovej výrobe, je to zrejme len pozlátko, ktoré má k značke prilákať pozornosť médií a verejnosti. Pravdepodobne sa však do výroby nikdy nedostane. No kto vie?

Podľa dostupných informácii je Genesis GV80 stredne veľké SUV. Karoséria má naozaj extravagantný tvar, kde Genesis dal dôraz na veľké plechové plochy. Kombinujú obliny s výraznými hranami. Tie prerušujú tenké diódové linky osvetlenia. Na oboch koncoch sú štyri. Vozidlo má klesajúcu strechu, charakteristickú masku chladiča a svalnaté blatníky, ktoré ukrývajú 23-palcové kolesá.

Hoci celok pôsobí dostatočne originálne, prvé reakcie verejnosti neboli veľmi nadšené, skôr naopak. Pochvalu a uznanie si však vyslúžil honosne pôsobiaci interiér. V kabíne je všade použitá dvojfarebná koža a kovové prvky. Ústredným bodom je však množstvo obrazoviek – napríklad zobrazovacie panely sú na zadnej strane operadiel predných sedadiel. Najviac zaujme extrémne širokouhlý 22 palcový displej.

Koncept SUV jazdí najmä na vodík a má okrem toho aj možnosť dobiť elektrickú energiu. Ide teda o plug-in hybrid vybavený palivovými článkami. Detaily o celom technickom riešení značka Genesis nezverejnila. Stále je otázne, či ide iba o testovanie verejnosti, alebo si Genesis robí akési predpolie pre sériovú výrobu. Materský Hyundai totiž s takýmito pohonmi dlhodobo experimentuje, takže sa necháme prekvapiť s čím Genesis príde po limuzínach G90 a G80, ktoré by mala onedlho nasledovať aj G70-ka.

Jozef Vydra
ZDROJ: Hyundai, Genesis

Komentáre k článku