22.03.2017

DS 7 CROSSBACK – nové SUV značky DS

Patril k hlavným ťahákom svetových premiér značky DS predstavených na 87. ročníku ženevského autosalónu.

Autosalón sa už síce skončil, ale s mnohými z vystavených exponátov sa budeme stretávať nielen na našich stránkach, ale aj priamo, takpovediac „na vlastnej koži“ počas prezentácií a neskôr aj redakčných testov. No kto vie, kedy budeme mať tú česť stretnúť sa s niektorými znova osobne.

DS 7 CROSSBACK je prvý model druhej generácie vozidiel tejto od začiatku inovatívnej značky – exkluzívnej odnože firmy Citroën, ktorá vznikla 1. júna 2014. Jej ambíciou a snahou je vrátiť francúzsku značku naspäť do prémiového segmentu. Aj modelom DS 7. Technologicky vyspelé celosvetové SUV zosobňuje francúzske skúsenosti, spojenie vyberaných materiálov, umeleckých postupov a technologických inovácií. Charizmatický, svalnatý a zmyselný. Tak uvádza značka model DS 7 CROSSBACK, ktorý sa predvádza elegantnými, ale výraznými a kontrastnými líniami.

Prednej časti vozidla DS 7 CROSSBACK dominuje prvok DS WINGS, ktorý napovedá čosi o noblese, výkone a charizme. Šesťuholníkový tvar s diamantovým efektom zároveň predvádza nový dizajn so znakom DS umiestneným v jeho strede. Dva prelisy dodali strednej osi hliníkovej kapoty štruktúru a zdôrazňujú znak DS. Hrany predných a zadných nárazníkov zvýrazňujú pomerne svalnaté tvary SUV. Vzadu je tvarovo výrazné veko batožinového priestoru.

Už od vytvorenia značky sa dizajnéri zameriavali na vytvorenie originálnej svetelnej stopy, ktorá by charakterizovala značku DS. Aj v tomto prípade pripomínajú predné LED svetlomety brúsené šperky. DS ACTIVE LED VISION sa v maximálnej možnej miere prispôsobujú rýchlosti vozidla a podmienkam na ceste a pri otvorení DS 7 CROSSBACK sa rozsvietia a osvetlia okolie purpurovým svetlom a opíšu 180° oblúk. Pripravte sa na prekvapujúce a technologicky vyspelé hypnotizujúce divadlo! Svetelnú stopu značky dotvárajú aj vertikálne umiestnené denné svetlomety vo forme perál doplnené smerovkami s postupným rozsvecovaním.

Zadné svetlomety využívajú technológiu 3D Full LED, pričom vytvárajú 3D tvar inšpirovaný lastúrou, podobne ako to bolo v prípade avantgardnej štúdie DS E-Tense. Vzhľad svetiel s označením DS 3D REAR LIGHTS sa expertom značky DS podarilo dosiahnuť pomocou jedinečnej technológie: vysokopresným laserovým gravírovaním.

Okrem charizmatického dizajnu sa DS 7 CROSSBACK môže chváliť aj množstvom nových prevratných asistenčných systémov. Zvyšujú bezpečnosť, pokoj jazdy a vodičovi aj posádke prispievajú k väčšej pohode na palube. Patria medzi ne:

DS CONNECTED PILOT, ktorý otvára cestu k autonómnej jazde,

DS PARK PILOT, vďaka ktorému môže vozidlo bez problémov zaparkovať pozdĺžne alebo priečne a vodič pri tom nemusí nijako ovládať pedále ani volant,

DS DRIVER ATTENTION ASSIST, ktorý odhaľuje známky nepozornosti alebo únavy,

DS NIGHT VISION - prináša najlepšiu možnú viditeľnosť v noci, keď infračervená kamera v mriežke chladiča odhalí chodcov a zvieratá na vozovke vo vzdialenosti do 100 metrov

DS ACTIVE SCAN SUSPENSION, ktorý pomocou kamery odhalí všetky nerovnosti na vozovke vo vzdialenosti 5 m pred vozidlom a následne nastaví každý zo 4 tlmičov zvlášť

Okrem hybridného motora E-Tense ponúka modelový rad DS 7 CROSSBACK má pod kapotou aj päť výkonných účinných spaľovacích motorov, ktoré plnia normu Euro 6.2 a majú vysoký krútiaci moment: tri benzínové motory (THP 225 S&S EAT8, THP 180 S&S EAT8, alebo PureTech 130 S&S BVM6 a dva naftové motory (BlueHDi 130 S&S BVM6, prípadne EAT8 alebo BlueHDi 180 S&S EAT8). Zároveň sa predstavila aj nová 8-stupňová automatická prevodovka EAT8, ktorá má priniesť zníženú spotrebu o 4%.

Motory dostali najnovšie technológie (vstrekovací tlak 200 bar v THP, systém Stop&Start a ďalšie zlepšenia, ktoré zaručujú najlepšie hodnoty CO2 v segmente. Vyzerá to tak, že DS 7 CROSSBACK okrem potešenia z jazdy bude mať aj dostatočné dynamické jazdné vlastnosti.

Pre nové SUV DS 7 CROSSBACK si značka DS vybrala na spoluprácu francúzskych partnerov, ktorí sa svojimi schopnosťami preslávili v jednotlivých oblastiach. Značka s nimi spolupracovala už pri tvorbe štúdie DS E-Tense, či sériového vozidla DS 3 PERFORMANCE B.R.M CHRONOGRAPHES. Príjemné stretnutia treba opakovať.

Model DS 7 CROSSBACK však už teraz dostal hybridný pohon, Má niekoľko častí: spaľovací motor s výkonom 147 kW (200 k a dva elektromotory (jeden vpredu, jeden vzadu). Výkon oboch elektromotorov (každý 80 kW/109 k, kumulovaný výkon 90 kW/122 k) a spaľovacieho motora je dovedna 220 kW (300 k). Elektrizovaná 8-stupňová automatická prevodovka umiestnená vpredu pozdĺžne, medzi spaľovacím motorom a elektromotorom, kompaktná lítiovo-iónová batéria s výkonom 90 kW, umiestnená pod podlahou, elektrický pohon zadných kolies s možnosťou pohonu 4x4 a vynikajúcim výkonom. Krútiaci moment 450 Nm v režime 4x4 zaručuje rýchle a jemné reakcie a zároveň výnimočné jazdné vlastnosti;

Má k dispozícii tri režimy: 100% elektrický (ZEV), hybridný na dlhé vzdialenosti bez dobíjania (HEV) a kombinovaný (SPORT). Táto technológia umožňuje, okrem iného, dobíjanie batérií počas spomaľovania, alebo spaľovacím motorom počas jazdy.

V čisto elektrickom režime umožňuje batéria s kapacitou 13 kWh dojazd 60 km podľa cyklu NEDC. Z klasickej 16 A zásuvky (štandardný režim) trvá nabíjanie 4,5 hodiny, zo zásuvky s 32 A (rýchle nabíjanie) to trvá menej ako 2,5 hodiny, k čomu pomáha aj 6,6 kW nabíjačka.

Nabíjateľný plug-in hybridný pohon s výkonom 220 kW (300 k) a s pohonom 4 kolies sa do ponuky modelového radu DS 7 CROSSBACK dostane na jar 2019. Jeho automatická prevodovka bude umiestnená pozdĺžne. Batéria, ktorá poháňa zadné kolesá, má kompaktné rozmery a nachádza sa pod podlahou. Takéto rozmiestnenie umožnilo rovnú podlahu na zadných sedadlách, čo má naozajstnú výhodu v oblasti vnútorného priestoru.

Klienti tak vyťažia nielen z dobrých jazdných vlastností na ceste, v mestách, ale aj z vynikajúceho dojazdu: SUV totiž dôjde v čisto elektrickom režime až do vzdialenosti 60 km podľa cyklu NEDC, pričom poskytuje veľký vnútorný aj batožinový priestor.

Jozef Vydra
ZDROJ: Citroen

Komentáre k článku