02.02.2017

Nový Opel Crossland X: Štýlový a cool ako SUV

Iskrivý a kompaktný zvonka, veľmi priestranný a flexibilný vnútri s efektným dvojfarebným lakovaním a sebavedomým vzhľadom SUV.

To je nový Opel Crossland X. Tento mestský model crossover (Crossover Utility Vehicle) je druhým členom rodiny modelov Opel X. Prináša prvky vybavenia orientované na rodinu do segmentu B a pripája sa k športovému bestselleru Mokka X. Okrem toho ho značky Opel častuje množstvom „Iks“-kových prívlastkov. Napríklad:

  • X-trémne cool: nový crossover vstupuje do expandujúceho segmentu CUV/SUV
  • X-tra praktický: zvýšená poloha sedadiel, priestranný interiér a vysoká flexibilita
  • X-factor technológie: Opel OnStar, najmodernejší infotainment a rozličné asistenčné systémy
  • X-aktný prehľad: Head-up displej, cúvacia kamera so zorným poľom 1800 a AFL LED svetlomety
  • X-kluzívne prostredie: premiéra v Berlíne

Takže hoci sme už Opel Crossland X čiastočne predstavili, včerajšia premiéra priniesla viac nových informácií. Opel ním odštartoval produktovú ofenzívu „7 v 17“, v rámci ktorej bude uvedených 7 nových modelov v roku 2017. Dve novinky radu X spájajú to najlepšie z dvoch rozličných svetov: Výrazný dizajn, charakter SUV a vlastnosti optimalizované pre mestský životný štýl. Sú to modely Opel s určitým faktorom x-tra.

Segment B CUV/SUV prudko expanduje, predaj od roku 2010 vzrástol päťnásobne. Jedným z bestsellerom a tým aj trendsetterom je Opel Mokka X. Crossland X teraz vytvorí ďalšiu stimuláciu v tomto novom, rýchlo rastúcom segmente, situovanom pod kompaktnou triedou. Na rozdiel od modelu Opel Mokka X, ktorý môže byť na želanie vybavený pohonom všetkých kolies pre príležitostnú jazdu v teréne, je nový Opel Crossland X svojimi vonkajšími rozmermi predurčený pre mestskú premávku a vďaka priestrannému interiéru je vhodný aj na dlhé jazdy. S dĺžkou 4,21 metra je nový Crossland X o 16 centimetrov kratší ako Astra, pričom je o 10 centimetrov vyšší. Posádka sedí vo zvýšenej polohe a má vynikajúci výhľad ako v SUV. Objednať sa dá strešné panoramatické okno.

Novinka prináša aj rozličné inovácie s ohľadom na bezpečnosť, uľahčujú ovládanie a zlepšujú komfort - napríklad AFL LED svetlomety, head-up displej, panoramatická cúvacia kamera so zorným uhlom 180 stupňov, parkovací automat Advanced Park Assist, ako aj asistenčné systémy Forward Collision Alert s funkciou Autonomous Emergency Braking, Lane Keep Assist, Speed Sign Recognition a Side Blind Spot Alert. Nový Crossland X príde s typickou výbornou konektivitou modelov Opel vďaka telematickému systému Opel OnStar a systémom infotainmentu IntelliLink, ktorý má farebný dotykový monitor s uhlopriečkou do 20,3 cm (8 palcov). Je kompatibilný s Apple CarPlay a Android Auto.

Vodič a spolujazdec vpredu majú k dispozícii ocenené ergonomické sedadlá s certifikátom AGR (Aktion Gesunder Rücken). Opel je jediným automobilovým výrobcom ponúkajúcim takéto sedadlá v segmente B (v modeloch Mokka X a Crossland X). Základný objem batožinového priestoru 410 litrov je na špičke triedy. Pasažieri vzadu majú navyše možnosť posúvať si sedadlo v pozdĺžnom smere o 150 milimetrov buď zväčšiť priestor na nohy alebo objem batožinového priestoru. To ďalej zvyšuje flexibilitu modelu Crossland X.

Čistý dizajn a využitie priestoru

Výrazný, čistý a cool – všetky tri tieto atribúty má aj Crossland X ako typický „mestský crossover“. Zostáva pritom typický Opel s najlepším možným priestorovým usporiadaním komponentov. S dĺžkou 4212 milimetrov je veľmi kompaktný, pričom šírka 1765 milimetrov a výška 1590 milimetrov mu dodávajú výrazné proporcie. Crossland X je súčasne sofistikovaný a robustný. Na prednej časti karosérie nesie charakteristické denné svetlá Opel z LED v profile ‘dvojitého krídla’. Chrómované lišty na maske chladiča, ktoré sú pri logu Opel v strede zalomené nadol, prebiehajú horizontálne k adaptívnym reflektorom AFL LED. Vizuálne to zväčšuje šírku vozidla. Pre SUV typické plastové obklady a strieborné prvky na prednej časti a v celej spodnej časti vozidla podporujú vzhľad auta a dodávajú novému crossoveru funkčnú a športovú eleganciu.

Zdanlivo „plávajúca strecha“ opticky oddeľuje spodnú časť karosérie od hornej, vizuálne predlžuje Crossland X a zároveň signalizuje vzťah k modelu Opel ADAM oblúkovou chrómovanou lištou na streche, ktorá klesá smerom dozadu. Zákazníci si môžu objednať odlišnú farbu strechy. Zadná časť karosérie modelu Crossland X sa jasne hlási k rodine SUV dobre viditeľným nájazdovým štítom v zadnom nárazníku. Vysoko umiestnené delené zadné skupinové svetlá majú tiež grafiku ‘dvojitého krídla’. Zvýrazňuje prechod medzi dverami batožinového priestoru a zvažujúcou sa líniou strechy.

Precízny dizajn je dobre viditeľný aj v interiéri. Prístrojový panel a stredová konzola sú horizontálne delené a natočené k vodičovi. Obruby okolo združeného prístroja a mriežok ventilácie sú chrómované. Dotykový monitor je umiestnený v stredovej konzole. Kompatibilné smartfóny sa dajú pohodlne nabíjať bezkontaktne v induktívnej priehradke. Na želanie dodávaný telematický systém Opel OnStar poskytuje užitočné bezpečnostné a informačné funkcie, hotspot Wi-Fi umožňuje súčasné pripojenie viacerých mobilných koncových zariadení. Široká ponuka motorov na benzín, naftu a stlačený ropný plyn LPG je k dispozícii s manuálnymi a automatickými prevodovkami. Nie sú to jediné prvky zaručujúce pohodlné cestovanie. Dlhé jazdy spríjemňuje pocit veľkorysého priestoru a prvotriedne ergonomická sedadlá.

Opel Crossland X sa vyznačuje vysokou úrovňou flexibility s posuvnými zadnými sedadlami, ktoré sú delené v pomere 60/40. Posunutím dozadu o 150 milimetrov sa zvyšuje pohodlie pre cestujúcich s dlhými nohami na druhom rade sedadiel. Po presune dopredu sa dá základný objem batožinového priestoru zväčšiť na 520 litrov, čo je hodnota na špičke triedy. Úplným sklopením zadného sedadla sa batožinový priestor zväčší na 1255 litrov. V kabíne nechýba množstvo odkladacích priestorov na každodenné používané veci. V ponuke je aj systém Keyless Open & Start.

Pionierska osvetľovacia technológia a dôležité asistenčné systémy

Bezpečnosť a pohodlie pri každej jazde zvyšujú ultramoderné technológie a asistenčné systémy k dispozícii pre nový Opel Crossland X. Patria medzi ne adaptívne reflektory AFL LED, majú funkciu odbočovacie svetlá, asistent diaľkových svetiel a automatická regulácia dosahu. Príplatkový head-up displej premieta najdôležitejšie údaje (rýchlosť, pokyny navigačného systému a informácie asistenčných systémov) na predné okno v zornom poli vodiča. Znižuje riziko odpútania pozornosti od premávky.

Kamera Opel Eye zachytáva a spracúva rozličné dáta, vytvára tak bázu pre asistenčné systémy ako je rozoznávanie dopravných značiek Speed Sign Recognition a asistenčný systém pre udržiavanie jazdného pruhu Lane Keep Assist. Nechýba tempomat s obmedzovačom rýchlosti zvyšuje pohodlie vodiča v zónach s obmedzenou rýchlosťou. Asistenčný systém Forward Collision Alert s detekciou chodcov a autonómnym núdzovým brzdením pomáha predchádzať nehodám. Systém nielen upozorní na kritickú situáciu ale aj automaticky zabrzdí, ak sa odstup od vozidla idúceho vpredu znižuje príliš rýchlo a vodič nereaguje. S týmto asistenčným systémom je prepojený aj špeciálny systém rozoznávania únavy vodiča.

Panoramatická cúvacia kamera zväčšuje uhol výhľadu smerom za vozidlom na 180 stupňov, vďaka tomu vidno iných účastníkov premávky, približujúcich sa zboku. Najmodernejší parkovací automat Advanced Park Assist rozoznáva vhodné parkovacie miesta a ovládaním riadenia automaticky do nich vmanévruje (a aj vymanévruje) vozidlo – vodič musí ovládať iba pedál plynu a brzdy. V zimných mesiacoch vodič ocení vyhrievaný volant a vyhrievané predné okno ako prvky zvyšujúce pohodlie a bezpečnosť.

Na záver ešte krátka informácia, ktorá zaujíma záujemcov o väčší model -  model Opel Grandland X bude uvedený do kompaktnej triedy (segment C) neskôr v priebehu tohto roka.

Komentáre k článku