26.02.2015

FOTO: Nový Volkswagen Touran narástol a opeknel

Volkswagen Touran sa dočkal novej generácie. Tá mu pridala štýl nových Volkswagenov. No nielen to.

Volkswagen Touran sa oficiálne predstaví svetu na autosalóne v Ženeve už budúci týždeň. Už skôr sa však stretla novinárska obec, aby si príchod Touranu pozrela na predstavení v Nemecku.

Model Touran je postavený od základov nanovo. Stojí na modulárnej platforme MQB, čím získava jednak na vnútornom priestore, ale tiež tuhosti konštrukcie a užíva si nižšiu hmotnosť a technológie, ktoré boli modelu doteraz odopierané.

Touran sa bude ponúkať ako v päť tak i sedem miestnom prevedení a postaví sa medzi Golf SportsVan a Sharan. Touran sa pokúsi zaujať jednak dizajnom a technikou, no tiež luxusnejším pocitom v interiéri.

V prípade takýchto áut je však prvoradý priestor pre posádku a batožinu. K vylepšeniu v tomto smere pomáhajú vozidlu nové sklopné sedadlá, ktoré sú jednak ľahšie, a tiež sa dokážu sklopiť do úplnej roviny. Pri päťmiestnom prevedení má Touran vzadu až 1040 litrov pre batožinu, ak ho naložíte až po strechu. Po kabíne je navyše rozmiestnených ďalších 47 odkladacích priestorov tak aby vám trvalo čo najdlhšie, kým nájdete kľúče, ktoré vám niekam skryli deti...

Model vyrástol až o 130 mm do dĺžky na 4527 mm, o 41 mm do šírky na 1814 mm a ušetril 6 mm do výšky, čím sa znížil na 1628 mm. K väčšej priestrannosti v interiéri pomohlo aj zväčšenie rázvoru o 113 mm na 2791 mm. Pritom sa hmotnosť vozidla medzigeneračne zmenšila o 62 kilogramov a zároveň sa zlepšil súčiniteľ odporu na 0,296. Aj to, spolu so systémami štart-stop a s rekuperáciou brzdnej energie umožňuje modelu znížiť celkovú spotrebu o 19 %.

Aj keď Volkswagen zatiaľ ukázal iba výkonnostné parametre motorov, nemusíme pridlho dumať, aby sme vedeli o aké motorizácie ide. Pri benzíne sa ponuka začne pravdepodobne agregátom 1,2 TSI s výkonom 81 kW (110 k), pokračovať bude 1,4 TSI 110 kW (150k) a vrcholom bude 1,8 TSI 132 kW (180 k). Naftová ponuka začne na 1,6 TDI s výkonom 81 kW (110 k), následne sa slova ujme dvojliter naladený na 110 kW (150 k) a finále tvorí ten istý motor s výkonom 140 kW (190 k).

Auto ponúkne aj nové Full LED svetlá, Mirror Link, väčší displej infotainmentu a ďalšie. Viac info získame v priebehu nasledujúcich dní. Auto sa začne predávať v septembri.  

 

Ján Hargaš
ZDROJ: Volkswagen

Komentáre k článku