10.08.2018

Omladená Škoda Fabia po facelifte už čoskoro príde aj k nám

Škoda Fabia podstúpila výrazné zmeny a má namierené už aj do slovenských predajní.

Dlhodobo jeden z najpredávanejších modelov značky Škoda na slovenskom trhu, dostáva pre modelový rok 2019 nielen nový dizajn, ale aj novú techniku. Živé a úsporné motory so zdvihovým objemom 1,0 l zvýrazňujú charakter vozidla, súčasťou auta sú pokročilé asistenčné systémy. Modernizovaný hatchback a kombi sa už čoskoro dostanú do predaja aj na slovenskom trhu. Prichádzajú s rozšírenou štandardnou výbavou.

Modifikovaný dizajn prednej a zadnej časti dodáva vozidlu dynamiku. Zvýrazňujú ju po novom tvarované hlavné a hmlové svetlomety. Výrazne prepracovaná je aj maska chladiča. Prvýkrát sú v modelovom rade Fabia použité LED predné svetlomety a zadné skupinové svetlá. Nová je aj ponuka kolies z ľahkých zliatin. Pre hatchback bude prvýkrát aj voliteľný rozmer s priemerom 18 palcov. Vo vnútri je upravený dizajn prístrojového panelu, zmenený vzhľad dekoračných prvkov na prístrojovej doske a nové sú aj dvojfarebné vzory poťahových látok čalúnenia sedadiel.

Pod kapotou modernizovaného modelu Škoda Fabia môže byť jedna zo 4 pohonných jednotiek s objemom 1,0 l. Motory MPI, s nepriamym vstrekovaním paliva, dávajú najväčší výkon 44 kW (60 k) alebo 55 kW (75 k). Preplňované motory TSI s priamym vstrekovaním majú 70 kW (95 k), resp. 81 kW (110 k). Oba motory TSI majú filtre pevných častíc.

Škoda Fabia vo verzii Active 1,0 MPI/44 kW bude k dispozícii už koncom roka 2018. Štandardná výbava je obohatená o manuálnu klimatizáciu, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, elektrické ovládanie predných okien a vonkajších spätných zrkadiel, ktoré sú teraz vo farbe karosérie spolu s kľučkami dverí a ďalšie prvky. Vozidlá s výkonom 81 kW sú štandardne vybavené rezervným kolesom.

V prostrednom stupni výbavy Ambition pribudli kolesá z ľahkých zliatin, malý kožený paket, multifunkčný volant, plne grafický displej palubného počítača MAXI-Dot, či výškovo nastaviteľné obe predné sedlá a ďalšia zaujímavá výbava.

Najvyššia úroveň Style dostala ešte aj tempomat, 16“ disky z ľahkých zliatin, parkovacie snímače, automatickú klimatizáciu Climatronic, ale aj rádio Swing+, ktoré v sebe zahŕňa audio systém Škoda Surround, Bluetooth a SmartLink+  a ďalšie zaujímavé prvky.

Rozšírením ponuky asistenčných systémov prináša Škoda modernú techniku z vozidiel vyšších tried do segmentu malých automobilov. Po novom je k dispozícii Asistent stráženia mŕtveho uhla (Blind Spot Detection), ktorý pri jazde po viacprúdových komunikáciách upozorňuje vodiča na prítomnosť vozidiel v mŕtvom uhle alebo na rýchlo sa približujúce vozidlo zozadu. Asistent vyparkovania (Rear Traffic Alert) monitoruje, čo sa deje za vozidlom a varuje pred kolíziou pri cúvaní. Ďalšou novou dostupnou funkciou je Asistent diaľkových svetiel (Auto Light Assist), ktorý automaticky prepína z diaľkových na stretávacie svetlá, len čo systém deteguje protiidúci automobil. Uľahčuje vodičovi jazdu v noci bez toho, aby hrozilo oslnenie ostatných účastníkov cestnej premávky. Infotainment systém Swing má 6,5-palcový farebný dotykový displej. Umožňuje vodičom využívať celú škálu mobilných online služieb Škoda Connect.

S navigačným systémom sa ponúka užitočná služba Online Traffic Information s informáciami o dopravnej situácii v reálnom čase. Na druhej strane inovatívna technológia SmartLink+ umožňuje zrkadliť funkcie mobilného zariadenia na obrazovke infotainmentu, alebo využívať telemetrické dáta prostredníctvom aplikácie mobilného telefónu.

Pre značku typické praktické detaily navrhnuté v duchu filozofie Simply Clever odlišujú aj naďalej model FABIA od ostatných malých vozidiel na trhu. Škrabka na ľad, ktorá je vždy po ruke vo veku palivovej nádrže, umožní meranie hĺbky dezénu pneumatík. Škoda Fabia môže byť vybavená aj USB slotmi pre elektronické zariadenia cestujúcich na zadných sedadlách. Paket Simply Clever ponúka okrem obojstranného koberca v batožinovom priestore aj LED svietidlo.

Kompletný cenník modelového radu FABIA, vrátane prvkov mimoriadnej výbavy a online konfigurátora, bude zákazníkom k dispozícii už začiatkom septembra.

Už na budúci týždeň bude aj naša redakcia súčasťou medzinárodnej dynamickej prezentácie, kde sa

presvedčíme na vlastné oči,  ale hlavne za volantom, ako prospeli zmeny Škode Fabia.

Komentáre k článku