2023-11-27 15:20:00
Nehoda Soblahov
Nehoda Soblahov
Zdroj: KR PZ Trenčín

Nechcete nabúrať svoje auto? Zvoľte lepšiu farbu a radšej nejazdite v pondelok

Štatistiky jednej z poisťovní ukazujú hneď niekoľko zaujímavých trendov. K tomu najvýznamnejšiemu sa však slovko zaujímavý príliš nehodí.

Nehôd, respektíve škodových udalostí motorových vozidiel pribúda. Tento rok bude rekordný a dokladá trend z ostatných rokov. Pandémia a s ňou spojené mierne utlmenie osobnej automobilovej dopravy výrazne znížilo nehodovosť na cestách i výšku škôd, no návrat do bežných koľají nehodovosť vracal späť do obdobia pred pandémiou. Problém je, že nehodovosť rastie ďalej a tento rok vyzerá byť opäť rekordný.

Potvrdzujú to aj dáta poisťovne Generali, ktorá porovnala vývoj počtu poistných udalostí z poistenia motorových vozidiel pred pandémiou a po nej. Z analýz vyplynulo, že už v roku 2022 sme sa vrátili do pôvodných štatistík a dokonca počet poistných udalostí bol o 6 % vyšší než v roku 2019. V podobnom trende sa zatiaľ nesie aj tento rok.

„Za prvé tri kvartály sme zaznamenali 39 831 poistných udalostí z poistenia motorových vozidiel v hodnote viac ako 51 miliónov eur, čiže za prvých 9 mesiacov tohto roka sme dosiahli už 90 % objemu poistných udalostí ako za celý rok 2019. Tento rok tak bude z hľadiska škodovosti opäť rekordérom,“ hovorí Anna Gajdárová, senior manažérka likvidácie poistných udalostí motorových vozidiel.

Viac nehôd sa deje v lete

Letné mesiace obvykle prinútia jazdiť vodičov viac a na dlhšie cesty ako je ich zvykom počas roka. Aj to sa podpisuje pod výrazný nárast nehodovosti v mesiacoch od júna do augusta. V tomto období sa stáva o 37% poistných udalostí motorových vozidiel viac ako počas iných mesiacov v roku.

Nehodový pondelok

Pandémia zdá sa priniesla ešte jednu zmenu. Najviac nehôd sa po novom stáva v pondelok. Doteraz bol z hľadiska škodovosti na motorových vozidlách najrizikovejším dňom týždňa piatok. Hybridný spôsob práce aj po návrate do pracovného „normálu“ či väčšie využívanie home-officeov pravdepodobne zapríčinilo, že najviac dopravných nehôd sa v posledných dvoch rokoch stalo práve v pondelok.

„Piatok je stále pomerne rizikový a stal sa druhým najnehodovejším dňom týždňa. Naopak, najmenej škôd sa v priemere stáva v nedeľu. V porovnaní s priemerným pondelkom sa počas priemernej nedele stane až o 63 % dopravných nehôd menej,“ vysvetľuje Anna Gajdárová z Generali.

Sivá, šedá a strieborná

Najčastejšie nabúranými vozidlami sú tie so sivou, striebornou alebo šedou metalízou. Odtiene sivej sú jednak veľmi častými odtieňmi, pretože sú univerzálne a nepriťahujú tak nežiaducu pozornosť, taktiež do týchto farieb odievajú svoje autá mnohé firemné vozové parky. Je tiež možné, že odtiene sivej nie sú menej nápadné len pre prípadných zlodejov, sú menej nápadné vo všeobecnosti a skrátka sú reakčné doby na takéto autá u iných vodičov dlhšie, ako pri výraznejších farbách. V preklade: sivé auto si všimnete o niečo neskôr, než auto s výraznou farbou.

Najmenej zvyknú vodiči nabúrať do áut práve s výraznými farbami ako je žltá, oranžová a zelená. Áut v takýchto farbách je však na našich cestách minimum, čo sa tiež výraznou mierou mohlo podpísať pod výsledok. Zaujímavé ale je, že medzi autá, ktoré sú málokedy poškodené pri dopravnej nehode, môžeme zaradiť aj vozidlá v čiernej metalíze a tých je na cestách veľa.

 


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: Generali poisťovňa

Komentáre k článku


Stream naživo