16.03.2017

Predbiehať na diaľnici auto bez vodiča už nie je sci-fi, ale realita

Predstavte si, že predbiehate pomalšie auto, pozriete do spätného zrkadla a zistíte, že v ňom nie je vodič.

Nepríjemná predstava? A čo taká, keď auto bez vodiča predbehne vás? Nebudete sa cítiť čudne? Pocity bokom, takáto udalosť sa cestách môže prihodiť ľahko. Našťastie zatiaľ nie na našich, ale na tých kalifornských.

Kalifornia chce totiž na verejných cestách povoliť testy autonómnych vozidiel bez človeka na palube. Dopravný úrad koncom minulého týždňa predložil návrh novely príslušného zákona. Podľa neho musia byť tieto autá pri jazde po verejných cestách vybavené spojením s operátorom, ktorý by v prípade potreby zasiahol diaľkovým ovládaním. Tieto pravidlá prvýkrát otvárajú aj možnosť predaja plne robotických vozidiel. Diskusie o návrhu sa budú konať v nadchádzajúcich týždňoch.

Tieto návrhy predstavujú výraznú zmenu prístupu úradov. Zhruba pred rokom Kalifornia povolila testy autonómnych vozidiel na verejných cestách, avšak podmienila ich prítomnosťou človeka za volantom, aby mohol v prípade potreby prevziať kontrolu. Kalifornia je však v poradí až druhým štátom, keďže Michigan už v decembri zákonom povolil testy bez človeka na palube.

Kalifornia udelila povolenie pre testy robotických áut vyše 20 spoločnostiam, čím sa stala štátom s najvyšším počtom testovaných autonómnych vozidiel. Hoci v priebehu niekoľkých rokov došlo k výraznému pokroku, testovací vodiči musia opakovane zasahovať do riadenia. Napríklad, alternatívna taxislužba Uber sa postarala o diskusie, keď softvér jeho autonómneho vozidla nerozoznal červenú na semafore v San Franciscu, vodič nezareagoval dostatočne rýchlo a auto vošlo na priechod pre chodcov. Incident sa našťastie obišiel bez vážnych dôsledkov.

Automobilová branža predpokladá, že plne robotické autá budú mať spočiatku väčšie využitie ako mestské taxíky. Aj Google od začiatku svojho vývojového programu prezentuje víziu vozidla bez volantu a pedálov, kde by všetky funkcie prevzal výlučne počítač. Google netají sklamanie z pomalej reakcie úradov, a tak do svojho typického zaguľateného dvojmiestneho autíčka naďalej inštaluje pedále aj volant.

jh
ZDROJ: TASR

Komentáre k článku