07.03.2019

ŽENEVA: Alfa Romeo Tonale – kompaktné SUV s hybridným pohonom

Značka Alfa Romeo priviezla do Ženevy koncept kompaktného SUV s evolučným dizajnom a revolučným pohonom.

Tonale má byť podľa vyjadrení značky prísľubom budúcnosti nielen z hľadiska dizajnu, ale aj hybridizácie. Podkapotou vozidla by sa mal nachádzať hybridný pohon, ktorý už bol predstavený pri modeloch sesterskej značky Jeep. Konkrétne ide o 1,3 litrový benzínový turbomotor s jedným až dvoma elektromotormi s celkovým výkonom do 240 koní. Motorizácia Podkapotou modelov Renegade a Compass ponúka elektrický pohon všetkých kolies vďaka elektromotoru umiestnenému nad zadnou nápravou. Tonale by podľa všetkého malo stáť na rovnakej platforme ako tieto dva kompaktné modely.

Dizajn je však tým, čo k autu púta reálnu pozornosť návštevníkov výstaviska Palexpo. Evolúcia typických prvkov od Alfy vrátane grafiky svetiel nazvanej Trilobo a grilu Scudetto. Prižmúrené okále a čisté línie sú len akousi predohrou pre fenomenálnu zadnú časť, ktorá na prvý pohľad pripomína úžasnú zadnicu modelu Brera z minulosti. Všimnite si nielen svetlomety, ale tiež zadné sklo s náznakom trojuholníkového tvaru. Podobne zaujímavý je aj dizajn palubnej dosky, ktorý má užívateľom poskytnúť výrazné prepojenie nielen so samotným autom, ale tiež s okolitým svetom. Palubná doska je mierne natočená na vodiča, pocit kvality a čistoty jej dodávajú materiály ako hliník, koža a Alcantara. Palubnej doske dominuje veľký 10,25 palcový dotykový displej a 12,3 palcový digitálny prístrojový panel i DNA volič jazdných režimov.

Najslabšou stránkou Tonale je jeho vzhľad z boku, tu vidieť skutočne kompaktné rozmery vozidla, i keď to môže byť len pocit z prvého pohľadu. Pripomínam, že Tonale, pomenované rovnako ako Stelvio po horskom priesmyku v talianskych Alpách by malo mať sériovú podobu, naďalej je to ale „len“ koncept.


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: Alfa Romeo

Komentáre k článku