04.11.2018

TIP: Ako pripraviť auto na zimu

Zima a prvý sneh dokáže každoročne zaskočiť nielen cestárov, ale aj samotných vodičov.

Používanie zimných pneumatík je síce na Slovensku povinné až keď je na vozovke súvislá snehová vrstva, ale pozor – napríklad v susednom Rakúsku a Česku je povinnosť prezutia do zimných pneumatík od 1. novembra a to bez ohľadu na počasie.

Odborníci zo spoločnosti Škoda Auto Slovensko majú pár odporúčaní, ako prichystať auto na zimu. Stopercentne funkčné brzdy, čistá karoséria bez zľadovatenej prikrývky, nemrznúca kvapalina v ostrekovačoch a hlavne vhodné pneumatiky. To je pár základných vecí, na ktoré treba pamätať.

S prezúvaním auta nečakajte na prvý sneh

Používanie zimných pneumatík je na Slovensku povinné, ak je na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza – toľko hovorí zákon. Rozhodne nečakajte na prvý sneh či kalamitu. Pritom praktickou „meteo pomôckou“ môže byť priemerná denná teplota: ak sa pohybuje už okolo sedem stupňov nad nulou, automobil prezujte. Odporúčaná hĺbka dezénu zimných pneumatík je minimálne 4 mm. Tú pohodlne a jednoducho odmeriate vďaka šikovnej škrabke na ľad a sneh, ktorú nájdete aj na ŠKODA e-shope.

Čo s letnými pneumatikami

Pneumatiky môžete skladovať v pivnici, ale rozhodne nie opreté o radiátor alebo pohádzané krížom-krážom cez seba. Chlad pneumatikám neškodí. Ak máte pneumatiky na diskoch, uložte ich na seba do stĺpca. Nič ďalšie na ne neukladajte, aby ste ich nepostláčali. Ideálne je obmieňať poradie pneumatík a otáčať ich z jednej na druhú stranu v mesačných cykloch. Pneumatiky na diskoch môžete aj zavesiť, pričom ich uchytíte za disk. Voľné pneumatiky skladujte v stoji a každé štyri týždne pretáčajte. Lenka Lendacká zo Škoda Auto Slovensko radí: „Najjednoduchší spôsob uskladnenia pneumatík je využiť služby autoservisu. Máte istotu kvalitného uskladnenia pneumatík a o nič sa nemusíte starať. A ušetríte aj miesto v pivnici.“

Zasnežené auto na cestu nepatrí

Keď nájdete svoje auto pokryté vrstvou snehu alebo námrazou, určite si nájdite čas na ich dôkladné odstránenie z karosérie skôr, než sadnete za volant. Sneh alebo aj kúsky ľadu môžu na ceste ohroziť ostatných vodičov a spôsobiť nehodu. V prípade nehody s nesprávne očisteným autom si môžete vyrobiť problémy s políciou, aj poisťovňou. V zime majte po ruke vždy metličku na sneh a odolnú škrabku na ľad. V aktuálnych modeloch áut značky Škoda je škrabka umiestnená vo viečku palivovej nádrže. “Odporúčame tiež včas zabezpečiť nemrznúcu zmes do ostrekovačov a pravidelne kontrolovať jej množstvo. Čelné sklo treba mať vždy čisté a s dobrou viditeľnosťou,“ dodáva Lendacká.

Jazdite plynulo a brzdite s rozumom

Brzdy  musia byť v stopercentnom stave. „Ak chcú mať motoristi stopercentnú istotu, že ich brzdy sú funkčné a spoľahlivé, odporúčam využiť služby autorizovaného servisu, ktorý ich vodičom komplexne skontroluje,“ hovorí Lenka Lendacká. V zime sa vyhýbajte prudkému brzdeniu a vysokým rýchlostiam, resp. „odpichovaniu sa“ dupnutím na plynový pedál. Dážď, sneh či ľad výrazne predlžujú brzdnú dráhu a prinášajú hrozbu straty kontroly nad ovládaním auta. Zrýchľujte plynulo, dodržiavajte väčšiu vzdialenosť medzi autami a pri brzdení nerobte trhavé pohyby volantom, ktoré by mohli mať za následok šmyk. Ak idete na hory, rozhodne si pribaľte snehové reťaze.

Výhody so službou ŠKODA Pneugarancia

„Ani vysoko kvalitné pneumatiky nie sú nezničiteľné a odolné voči defektom. Pre takéto situácie je vhodný program Škoda Pneugarancia,“ vysvetľuje Lenka Lendacká, zo spoločnosti Škoda Auto Slovensko. Hrany obrubníkov alebo výtlky skryté pod snehom - nič z toho vás nezaskočí. Náklady spojené s výmenou pneumatiky vám vykryje tento program. Okrem toho, ak ste sa rozhodli kúpiť si niektorý z nových automobilov Škoda Fabia, Octavia, alebo Rapid vo výbave Extra, máte príležitosť získať zimné komplety kolies úplne bezplatne.


AUTOR: © Zoznam/JV
ZDROJ: Škoda Auto Slovensko

Komentáre k článku