11.12.2015

Jaguar Land Rover postaví nový závod na Slovensku

Spoločnosť Jaguar Land Rover potvrdila, že ako prvá britská automobilka otvorí výrobnú prevádzku na Slovensku.

Oznámenie prišlo po tom, ako sa automobilka dohodla s vládou Slovenskej republiky na vybudovaní nového závodu v západoslovenskom meste Nitra. Nová špičková výrobná prevádzka svetovej úrovne v hodnote 1 miliardy libier v konečnom dôsledku zamestná približne 2 800 ľudí.

Dnešné oznámenie prišlo po nedávnom potvrdení spoločnosti Jaguar Land Rover, že plánuje zdvojnásobiť investície do svojho závodu na výrobu motorov vo Veľkej Británii na takmer 1 miliardu libier – čo predstavuje najväčší objem prostriedkov investovaných do nového britského výrobného závodu za obdobie desiatich rokov, vďaka čomu vznikne niekoľko stoviek nových pracovným miest.

Dr. Ralf Speth, generálny riaditeľ spoločnosti Jaguar Land Rover v tejto súvislosti uviedol: „Jaguar Land Rover dnes s potešením prijíma Slovensko do svojej rodiny. Nový závod, ktorý doplní naše existujúce prevádzky vo Veľkej Británii, Číne, Indii a Brazílii, predznamenáva ďalší krok v rámci našej firemnej stratégie stať sa naozajstným globálnym podnikom. Slovensko má rozvinuté automobilové odvetvie, ktoré predstavuje až 43 % celkovej priemyselnej výroby krajiny. V tesnej blízkosti sa tu nachádza viac ako 300 dodávateľov a k dispozícii je aj vynikajúca logistická infraštruktúra; to nás utvrdilo v našom rozhodnutí, že táto krajina je ideálnou lokalitou.

„Srdce našej spoločnosti vždy ostane vo Veľkej Británii, kde sú sústredené naše dizajnérske, technologické a výrobné kapacity. Práve vďaka našej kreativite a novátorstvu je Jaguar Land Rover poprednou značkou luxusných vozidiel, ktorá svojim zákazníkom ponúka výnimočné produkty.“

V súlade so záväzkom spoločnosti Jaguar Land Rover dodávať viac ľahších vozidiel bude závod vyrábať rad celohliníkových vozidiel značiek Jaguar a Land Rover. Očakáva sa, že prvé vozidlá opustia výrobnú linku koncom roka 2018. Počiatočná kapacita závodu bude predstavovať 150 000 vozidiel, pričom výroba sa spustí v roku 2016.

Dnešnému oznámeniu predchádzalo podpísanie zmluvy medzi Dr. Ralfom Spethom, generálnym riaditeľom spoločnosti Jaguar Land Rover, a Robertom Ficom, premiérom Slovenskej republiky, ku ktorému došlo v Bratislave.

Premiér Robert Fico povedal: „Sme radi, že spoločnosť Jaguar Land Rover si pre svoju novú prvotriednu výrobnú prevádzku vybrala práve Slovensko. Toto rozhodnutie dokazuje, že vďaka stabilnému a spoľahlivému podnikateľskému prostrediu je Slovensko atraktívnym miestom pre investorov. A spojenie slovenskej remeselnej zručnosti a britského inžinierstva v sebe skrýva veľký prísľub do budúcnosti.“

Spoločnosť Jaguar Land Rover počas minulého roka dosiahla významný pokrok pri rozširovaní svojich medzinárodných výrobných aktivít. Otvorila nový spoločný podnik v Číne a koncom roka 2014 spustila výstavbu lokálneho výrobného závodu v Brazílii. Vďaka takýmto novým medzinárodným závodom bude spoločnosť Jaguar Land Rover môcť ponúknuť svojim zákazníkom zrušujúcejšie nové modely, chrániť sa proti fluktuáciám meny a budovať konkurencieschopný globálny podnik.

V tomto období spoločnosť intenzívne investovala do svojich britských výrobných prevádzok v Castle Bromwich, Halewoode a Solihulle s cieľom podporiť uvádzanie nových vozidiel, ako napríklad modelov Jaguar XE, XF a F-PACE, kabrioletu Range Rover Evoque a modelu Land Rover

Discovery Sport. Okrem toho plánuje rozšíriť svoje pokročilé inžinierske a dizajnérske centrum vo Whitley v Coventry a investovať do národného centra automobilových inovácií (National Automotive Innovation Centre) na Warwickskej univerzite. Neustálymi investíciami spoločnosť Jaguar Land Rover pomáha naplniť širšiu priemyselnú stratégiu Veľkej Británie.

Počas posledných piatich rokov zamestnala spoločnosť Jaguar Land Rover viac ako 20 000 ľudí, čím zvýšila počet svojich zamestnancov na viac ako 37 000 a investovala viac ako 11 miliárd libier do tvorby nových produktov a kapitálových výdavkov.

Po rozsiahlej analýze viacerých lokalít na celom svete, vrátane viacerých európskych krajín, Spojených štátov a Mexika, si spoločnosť Jaguar Land Rover pre svoju ďalšiu výrobnú prevádzku vybrala Slovensko.

Pár zaujímavostí o spoločnosti:

Jaguar Land Rover je jedným z najväčších britských vývozcov, pričom viac ako 80 % jeho výnosov pochádza z exportu.

Jaguar Land Rover má vo Veľkej Británii štyri výrobné prevádzky:

  • V Castle Bromwich sa vyrábajú modely Jaguar XF, Jaguar XJ a Jaguar F-TYPE a zamestnáva 3 500 ľudí.
  • V Halewoode sa vyrábajú modely Range Rover Evoque a Land Rover Discovery Sport a zamestnáva 4 500 ľudí.
  • V Solihulle sa vyrábajú modely Range Rover, Range Rover Sport, Land Rover Discovery, Land Rover Defender a Jaguar XE a zamestnáva 9 000 ľudí.
  • V centre výroby motorov (Engine Manufacturing Centre) sa vyrába rodina motorov „Ingenium“, počnúc 2,0-litrovým vznetovým motorom pre Jaguar XE. Zamestnávať bude 1 400 ľudí.

V roku 2014 predala spoločnosť Jaguar Land Rover 462 678 vozidiel, čo predstavuje zvýšenie o 9 %. Z toho bolo 81 570 vozidiel značky Jaguar a 381 108 vozidiel značky Land Rover.

Kontinentálna Európa je v súčasnosti najväčším odbytiskom spoločnosti Jaguar Land Rover na svete s počtom takmer 100 000 predaných vozidiel počas 11 mesiacov roka 2015.

Z celosvetového hľadiska sa najviac predajcov vozidiel Jaguar a Land Rover nachádza v Európe s takmer 1 000 predajnými miestami v 36 krajinách.

Spoločnosť Jaguar Land Rover môže na Slovensku uskutočniť aj ďalšiu realizačnú štúdiu s cieľom vyhodnotiť možnosti ďalšieho rozšírenia závodu.

red
ZDROJ: T.O.P. Auto Slovakia a.s.

Komentáre k článku