10.04.2017

Ak chcete netradičné auto, zvážte unikátny Mega Cruiser

Možno vás už nebaví jazdiť v autách, aké si môže dovoliť takmer hocikto. Ak chcete vyniknúť, máme tip.

V Monaku čaká na nového majiteľa naozaj výnimočné auto - Toyota Mega Cruiser z roku 1997 vo vojenskej verzii  BXD10. Na internetovej stránke megacruiser.de ponúkli na predaj toto výnimočné auto, o ktorom sa hovorí, že je to japonský Hummer.

Toyota Mega Cruiser je mohutné terénne auto  4x4 s vojenským rodokmeňom, opradené  mnohými tajomstvami. Na trh ho uviedli v roku 1995 predovšetkým na vojenské účely. Pod kapotou pracoval štvorvalcový dieselový motor s objemom 4,1 litra a výkonom 155 koní, ktorý spolupracoval s automatickou štvorstupňovou prevodovkou.

Auto bolo na prvý pohľad výnimočné masívnym vzhľadom a pohonom na všetky štyri kolesá. Vďaka tomto riešeniu sa mohlo bez problémov pohybovať na japonských cestách. Pohonný systém pozostával zo stáleho pohonu všetkých kolies a uzamykateľného predného, stredného a zadného diferenciálu. Auto pritom malo polomer otáčania iba neuveriteľných 5,6 metra.

Bolo to najväčšie auto s pohonom AWD, aké kedy vyrobila Toyota – dlhé 5 metrov a široké viac ako 2 metre. Vozidlo naozaj pripomína ikonický Hummer H1 a rovnako ako americké auto bolo vyrobené  v prvom rade pre potreby vojakov – v tomto prípade pre Japonské jednotky sebaobrany. Vojenská verzia dostala označenie BXD10 a civilná BXD20. Civilný Mega Cruiser bol však dostupný výlučne v Japonsku a od jeho kúpy odrádzali vysoké dane. Využívali ho predovšetkým policajné zložky, hasičské a záchranné služby, len niekoľko kusov predali civilistom.

Mega Cruiser vyrábali do roku 2002 a presný počet kusov, ktoré vyšli z továrne v Gife, nie je známy. Oficiálne sa hovorí o 141 exemplároch v civilnej verzii, počet vozidiel vyrobených pre vojenské účely sa odhaduje na 500.

BXD10 vystavený na predaj v Monaku má najazdených 126 500 km. Osemmiestne terénne auto má 37-palcové terénne pneumatiky 12.50 R17,5. Aby toľko nepripomínalo vojenskú verziu, má béžový lak, dostalo novú strechu, osvetlenie a svieži interiér. Cena je 60 000 eur. Ani nie tak veľa, ak chcete naozaj chuťovku, čo poviete...?

jv
ZDROJ: Toyota, 1st class

Komentáre k článku