21.02.2020

Land Rover Defender sa naučil lietať – pre Bonda

Je najlepším autom, alebo nie? Keby nebol, asi by si nedovolil toľko, ako v najnovšej bondovke.

Mnohí ho zatracujú pre vzhľad, ale kvalita výrobku z Nitry sa prejavila. Automobily použité vo filme patria k prvým ktoré opustili výrobnú linku v novej továrni Jaguar Land Rover na Slovensku. Okrem niekoľkých vizuálnych zmien a zlepšení potrebovali len veľmi malé úpravy svojich úloh na striebornom plátne.

Nová, v poradí už dvadsaťpäť bondovka sa dostane aj do slovenských kín už začiatkom apríla. Hlavnej úlohy sa opäť ujal Daniel Craig a úlohu záporného hrdinu stvárnil tento raz charizmatický držiteľ ceny Akadémie Rami Malek.

Býva akýmsi nepísaným pravidlom, že filmy s agentom 007 s povolením zabíjať sú plné akcií a prešpikované automobilovými naháňačkami. Ani v prípade najnovšieho filmu i  "Nie je čas zomrieť", ako sa chystaný film volá, nebude výnimkou.Jedným z hlavných hrdinov plechových naháňačiek je aj nový Land Rover Defender, legenda medzi vozidlami pre nespevnené cesty. Automobilka sa rozhodla vziať propagáciu svojich vozidiel vo filme naozaj poriadne od podlahy a odovzdala desať kusov áut dvojici skúsených filmárov. Lee Morrison sa vo filme stará o kaskadérske kúsky. Chris Corbould, Oscarom ocenený matador je zasa špecialista na špeciálne efekty.

„Je to skoro štandard, ako by boli vyšli z továrne,“ povedal o filmových Defenderoch kaskadír Jess Hawkins, bývalý „rýchly a zbesilý“ vodič a súčasný pretekár série W. Supervízor špeciálnych efektov a akčných vozidiel Chris Corbould úzko spolupracoval s konštrukčným tímom Land Rover, aby prišiel s definitívnym riešením automobilov.

Vozidlá, ktoré sa objavujú vo filme, vychádzajú z modelu Defender X v Santorini Black, majú stmavené zadné okná, 20-palcové tmavá disky kolies a profesionálne terénne pneumatiky. Samozrejme tiež potrebné bezpečnostné vybavenie potrebné na kaskadérsku prácu.

Produkčný tím najnovšieho filmu o Jamsovi Bondovi využíval nového Defendera počas nakrúcania v „najextrémnejších terénnych podmienkach“ a auto zanechalo na Morrisona trvalý dojem. „Navrhovanie a koordinovanie akčných sekvencií bondovky vyžaduje nekompromisné myslenie,“ uviedol. „Potrebovali sme nezastaviteľné vozidlo, ktoré by nám pomohlo bojovať proti živlom, strmým klesaniam a križovatkám riek, a preto sme vybrali nového obrancu - Defender. Som ohromený tým, že ochranca je nielen späť, ale aj oveľa lepší!“

Čas na smrť bude šiestym po sebe nasledujúcim filmom s vozidlami Jaguar Land Rover. Dlhodobé partnerstvo sa začalo filmom Die Another Day z roku 2002, keď obidve značky - spolu s Astonom Martinom, ktorý bude tiež vo filme - vlastnil Ford. Teraz sa vo filme objavuje celá plejáda áut. Okrem nového Defendera je to aj Range Rover Sport SVR, Land Rover Series III a Range Rover Classic. Okrem nich sa vo filme No Time To Die objaví aj flotila nie menej ako štyroch rôznych modelov Aston Martin.

„Nie je čas zomrieť, je vynikajúci spôsob, ako predviesť schopnosti nového Defendera v najnovšej naháňačke automobilov Jamesa Bonda,“ povedal Richard Agnew, globálny komunikačný riaditeľ spoločnosti Land Rover. „Bolo nesmierne vzrušujúce pokračovať v našom vzťahu so spoločnosťou EON Productions a spolupracovať s ich tímami na veľkolepom pokračovaní.“Filmový štáb využil vozidlá pri nakrúcaní scén filmu na dynamické až výbušné (doslova) naháňačky. Nový Defender naozaj nešetrili a nezastaviteľný Defender dokázal splniť svoju rolu i pri tridsaťmetrovom skoku. Každé vozidlo si naozaj absolvovalo svoje kaskadérske kúsky. A bolo jedno, či kvôli tomu musí podstúpiť tridsaťmetrový skok, alebo sa prevrátiť a pokračovať po vlastnej osi. Napriek poškodeniam to Defender zvládol a ukázal, že značka navrhla a vyrobila naozaj odolné vozidlo, ktoré si stojí za svojim menom.


AUTOR: © Zoznam/Jozef Vydra
ZDROJ: Jaguar Land Rover

Komentáre k článku