24.07.2019

FOTO: Audi Q3 Sportback – športovejšie strihnutý variant Q3

Moderná doba prináša nespočetné karosárske varianty. Toto je štvordverové kupé SUV.

Banda štvordverových kupé SUV sa rozrastá. Audi má ďalšie želiezko v ohni. Chceme k nemu postaviť obdobných konkurentov od nemeckej prémie? Tak dobre, poďme do toho, ale varujem vás, bude to ťažké. A nie náhodou pretože Audi sa nesnaží kopírovať svojich dvoch najväčších konkurentov, naopak. Snaží sa nájsť škulinky na trhu medzi modelmi BMW a Mercedes a vopchať tam svoj model. Tak vzniklo Audi Q8, také je aj Audi Q7, no a také je aj Audi Q3 Sportback.

Nie je to ani priama konkurencia pre model X2, nie je to ani konkurent pre X4 a nie je to konkurent ani pre GLA, či GLC Coupé. Q3 Sportback stojí medzi nimi. Aby to automobilka zvýraznila, nezvolila mu označenie Q4, ale Q3 Sportback. Isteže píšem najmä o rozmeroch, nepochybne i o cenách. Toto je odpoveďou nielen na otázku: chcel by som Q3, nemáte ale niečo športovejšie? Ale tiež na otázku: X2 je málo, no X4 je veľa, nemáte niečo medzi?

Že si tieto otázky nikto nepoloží? Omyl vážení, toto zákazníci chcú, ak tomu neveríte, nie ste zákazník, pre ktorého je toto auto šité na mieru.

Q3 Sportback vychádza z modelu Q3 – šokujúco. Má ale plynulejšie zvažujúcu sa líniu strechy. Ponúkne obdobné motorizácie, výbavu, doplnky, avšak dizajnový prísľub vyššej dynamiky a tiež menší batožinový priestor. Ale o málo, iba čo pod sklo toho narvete menej.

Audi Q3 Sportback má dĺžku 4,5 metra, šírku 1,84 metra a výšku 1,56 metra. Rázvor je 2,68 metra. Je to teda auto ku ktorému má z vymenovaných najbližšie (Audi Q3) Mercedes GLA (dĺžka 4,417; rázvor 2,699). Auto ponúkne vyššiu výšku, ťaží pri nej z výraznejšieho prepojenia na pôvodný model Q3. Aj preto ponúka 530 litrov v batožinovom priestore, zadné sedadlá sú posuvné o 130 mm a nad hlavou je i napriek výraznejšie sa zvažujúcej línii strechy dostatok priestoru i pre mierne vyšších než je priemer.

Kabínu môžete vybaviť nastaviteľnými a vyhrievanými prednými sedadlami, ambientným osvetlením s 30 farbami, batožinový priestor môžete rozdeliť do dvoch častí vekom, sedadlá môžete vymeniť za športové s kontrastným prešívaním a v kabíne sa tiež môže vyskytnúť vyšší podiel finišu z Alcantary – napríklad na prístrojovom paneli, či lakťovej opierke.

Displeje, displeje. Aj pri Q3 Sportback platí, že digitálny prístrojový štít má 10,25 palcu, pritom je v základe. Dotykový stredový displej má 10,1 palca. Za príplatok je dostupný Audi virtual kokpit s uhlopriečkou 12,3 palca.

Audi sa spojilo s Amazonom, aby svojim zákazníkom poskytlo možnosť hlasového ovládania. Alexa ponúka nielen prehrávanie hudby, či audiokníh, ale tiež 80 000 „zručností“. Stručne a skrátka, cez Alexu zabudovanú rovno do Audi môžete hlasovým ovládaním vyžadovať aj napríklad ovládanie spárovaných smart zariadení, či smart domácnosti – napríklad si pred príjazdom domov pustiť klimatizáciu, alebo sa informovať o rôznych POI, či napríklad urobiť nákup potravín (ak sa nachádzate v zemi, kde sú tieto služby dostupné). Alexa je lokalizovaná do slovenčiny i češtiny, no jej schopnosti sú v súčasnosti obmedzené, angličtine rozumie najlepšie.

Medzi ďalšie značky produktov, ktoré na výpočte konektivity treba spomenúť je napríklad CarPlay, či Android Auto. Spomenúť treba tiež prémiový 3d audio systém od Bang a Olufsen.

K bohatej prémiovej výbave nemožno nezarátať matrix led svetlá, adaptívne tlmiče, progresívne riadenie a asistenta pre riadenie. Dve z menovaných – adaptívne tlmiče a progresívne riadenie patria ku kľúčovým prvkom vo výpočte charakteristík jazdných vlastností vozidla. Ako názov Sportback – športový zadok naznačuje, ostrejšie jazdné manévre autu nie sú cudzie.

Starajú sa o to taktiež motorizácie. Od jesene bude Q3 dostupné v dvoch verziách – 45 TFSI Quattro S Tronic a 35 TDI S Tronic. Benzínový variant má k dispozícii 169 kW (230 k) a naftový ponúkne 110 kW (150 k). Naftový variant s manuálnou prevodovkou a pohonom všetkých kolies príde krátko po štarte predaja. Neskôr pribudne výkonnejší naftový motor i základný benzínový motor s 48 Voltovou mild-hybridnou asistenciou.

Nemecká cena za naftovú verziu 35 TDI začína na 40 200 eur. Benzínová Q3 Sportback 45 TFSI bude za 46 200 eur.


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: Audi

Komentáre k článku